Finlandiya hakkında hayret verici 14 bilgi

Burayı muhtemelen Aziz Nick’in (Noel Baba) evi olduğu ve her iki vatandaşına bir sauna düştüğü gibi bilgilerle tanıyorsundur. Peki Finlandiya’yı gerçekte ne kadar tanıdığını hiç merak ettin mi? Eşsiz İskandinav ülkesi hakkındaki bu 14 şaşırtıcı bilgiyle kendini sınayabilirsin.

1. Kendini başarısız mı hissediyorsun? Finlandiya’da kazananlardan birisin

Ülkenin sıra dışı mizah anlayışının bir başka göstergesi olarak, Finlandiya’da her yıl 13 Ekim’de Başarısızlık Günü kutlanır. Kötü haberler ve talihsizlikler, 2010’da ilki gerçekleştirilmiş olan bu seremonide gelecek için bir ders çıkarma yöntemi olarak kutlanır. Bir dahaki sefere bol şans kaybedenler!

2. Rekorlar kıran bir doğaya sahiptir

Finlandiya hakkında bilgiler- Bin Göller ülkesinde kano keyfi © Harri-Pekka Savolainen

Bin Göller ülkesinde kano keyfi © Harri-Pekka Savolainen

Burası övgü dolu bir adla Bin Göller Ülkesi olarak anılır ama aslında bu sayı gerçeğin yanına bile yaklaşmıyor. Finlandiya sınırları içerisinde tam 187.888 göl bulunmakta ve dünya üzerinde en çok göle sahip ülke. Ayakları toprağa değince rahat hissedenler için de keşfedecek 179.888 Fin adası olduğunu belirtelim.

3. Telefon kulübesi mi arıyorsun? Finlandiya’da bulamazsın

“Connecting People” (İnsanları Birbirine Bağlar) sloganına sahip Nokia cep telefonları ile ünlü bu ülkenin sınırları içerisinde tek bir ankesörlü telefon bile bulamazsın.

4. Dünyanın en ilginç sporlarından bazılarına sahiptirler

Tuhaf zaman geçirme yöntemlerine ödül verseler Finlandiya altın madalyayı kazanırdı.

Bu sporların içlerinde en ilginci de, erkeklerin eşlerini taşıdığı bir yarış olan Eş Taşıma Dünya Şampiyonasıdır. Sonkajärvi’de her Temmuz’da gerçekleştirilen sıra dışı engelli parkur etkinliği, Danimarka, Hong Kong, Avustralya ve ötesinden katılmak için gelen çiftlerle uluslararası bir fenomene dönüştü. Her ne kadar balayını geçirmek için garip bir yol olsa da yargılamak bize düşmez.

Finlandiya’da her yıl dünya şampiyonası düzenlenen diğer garip sporlar arasında da, sivrisinek avlama, cep telefonu fırlatma, bataklık futbolu, lastik çizme fırlatma ve Hayali Gitar Dünya Şampiyonası sayılabilir.

5. Dilediğin yerde uyuyabilir, yüzebilir, denize açılabilir, balık tutabilir ve yiyecek arayabilirsin

Finlandiya'ya hakkında bilgiler

Finlandiya’nın inanılmaz doğası

Diğer çoğu İskandinav ülkesi gibi, Finlandiya da dünyanın en iyi “Dolaşma Özgürlüğü” imkânlarından bazılarını sunar. Yani bunun anlamı, ücretsiz olarak ve hiç endişelenmene gerek olmadan bir çadır kurarak yaban mersini toplayabilir ve gölde tatlısu levreği tutabilirsin.

6. Kullanıcılar için ilk İnternet tarayıcısını onlar icat etti

İnternet’i yaratma konusunda pek çok ülke hak iddia edebilecek olsa da, onu halka ulaştırma düşüncesine sahip ilk ülke Finlandiya’dır.

1994’te üç öğrenci tarafından piyasaya sürülen Erwise, bir kullanıcı arayüzüne sahip dünyanın ilk İnternet tarayıcısıydı. Tarayıcı, World Wide Web’in yaratıcısı Sir Tim Bernors-Lee’nin takdirini almış olsa da, öğrenciler projeyi daha da ileri götürmek için gerekli finansmanı bulamadı ve bu olay İnternet efsaneleri arasındaki yerini aldı. Birkaç ay sonra ise Mosaic ile Internet Explorer ortaya çıktı ve konunun devamı da zaten web tarihini oluşturmaktadır.

7. Daha başka pek çok harika şey icat ettiler

5 milyon nüfuslu küçük bir ülke olan Finlandiya aslında şaşırtıcı derecede öncüdür. Diğer Finlandiya icatları arasında kurtarma kızağı, kalp atış hızı ölçüm monitörü, tuzlu meyankökü şekeri (‘Salmiakki’), Linux işletim sistemi, buz pateni, Angry Birds, Molotof kokteyli, SMS ve tabii ki anavatanı dışında en çok kullanılan Fince kelime de olan sauna sayılabilir.

8. Mevsimsel hava durumları oldukça acayiptir

Finlandiya hakkında bilgiler

Finlandiya’da gün içerisinde çok farklı hava koşullarını deneyimleyebilirsin

Finlandiya’da karanlık ve kasvetli kışlar yaşandığı bir sır değil, ancak yaz zamanında ülke Gece Yarısı Güneşinin Ülkesi ünvanının hakkını veriyor. Ülkenin kuzeyini Haziran ve Temmuz aylarında ziyaret edersen güneşin ufkun altına hiç inmediğini göreceksin.

9. Dünyanın en iyi pizzasına sahipler

Finlandiya mutfağının hayranları da, düşmanları da çoktur. Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 2005 yılında Parma jambonunun Finlerin tütsülenmiş rengeyiğinden çok üstün olduğunu ve burayı ziyaret ederken yaşadığı yemek deneyiminin dayanıklılığını sınadığını söyleyerek pek çok kişiyi kızdırmıştı.

Sonradan ortaya çıktı ki, intikam pizza fırınında yapılan bir yemekmiş. Üç yıl sonra, Finler, uluslararası bir pizza yarışmasını, hem de esprili bir şekilde “Pizza Berlusconi” adını verdikleri bir pizza ile kazanarak İtalyanları geride bıraktı.

Peki pizzanın en önemli malzemesi neydi dersin? Tabii ki tütsülenmiş rengeyiği. Buldukları lezzet o kadar başarılıydı ki, Finlandiya’nın en büyük pizza zinciri Kotipizza‘dan bugün bile sipariş edilebilmektedir.

10. Finler kahveyi diğer herkesten daha fazla sever

İtalyan espresso’larını, Avustralyalı ‘flat white’ kahvelerini unut; konu kahveye geldiğinde onu en iyi ve en bol Finler yapar. Ortalama bir Fin bu kahverengi gıdadan her yıl 12 kg tüketir. Ortalama bir Finlinin günde kaç bardak kahve içtiğini tam bir sayıyla vermek imkânsız olsa da, doktorunun tavsiye ettiğinden çok olduğuna bahse girebiliriz (tabii ki doktorun da bir Fin veya kafein bağımlısı değilse).

Finlandiya hakkında bilgiler

11. Sütü de senden daha fazla severler

Şaşırtıcı değil belki ama Finlandiya günlük kişi başına yaklaşık 1 litrelik süt tüketimiyle de dünyanın kişi başına yıllık en yüksek süt tüketimine sahiptir; yani belki Finlerin dişleri kahve lekeli olabilir ama aynı zamanda güçlüdür de. Finlerin %17’sinin laktoz duyarlılığına sahip olduğu düşünüldüğünde, bu durumun biraz garip olduğunu da kabul etmek lazım.

12. Ülkedeki hız cezaları gözünü korkutabilir

Hızlı ve öfkeli, aynı zamanda da çok mu zenginsin? O zaman en iyisi Finlandiya’da hız yaparken yakalanmamaya bak. Trafik ve hız cezaları, ihlali yapan sürücünün yıllık gelirine göre hesaplanır. Hatta bir keresinde, talihsiz bir hız tutkunu zenginin, tek bir hız sınırı ihlali için 200.000 euro para cezası ödemesi gerekmişti.

13. Heavy metal müziğin tartışmasız anavatanıdır

Finlandiya hakkında bilgiler

Finlandiya heavy metal’in ana vatanı

Buzlu ve endüstriyel bir ülke olan Finlandiya’nın belki de kişi başına en çok ‘heavy metal’ grubuna sahip ülke olmasına şaşmamak lazım. Dünyaca ünlü Children of Bodom, Nightwish ve Eurovision Şarkı Yarışması galibi Lordi, Finlandiya kökenli gruplardır ve ülkelerinin karanlık ve vahşi doğasını müziklerine başarıyla yansıtmaktadırlar.

14. Finler tango delisidir!

Tango zevkini yaşamak için Montevideo veya Buenos Aires’e kadar gitmene gerek yok. Güney Amerika’dan 13.000 km uzakta olmasına rağmen, bu İskandinav ülkesi, içindeki tango ateşini buzlu kıyılarına ulaştığı 1913 yılından beri yaşatmaktadır.

Finlandiya tangosunun altın yılları, The Beatles single’larını liste başlarından indiren yerel tango ezgilerinin üretildiği 60’lı yılların ortalarına denk gelir. Günümüzde, dünyanın her yerinden tango tutkunları, yanak yanağa dans etmek için Temmuz’da gerçekleştirilen efsanevi Tangomarkkinat festivaline akın eder ve bu eski dans salonu gösterisine adanmış yerel müzeyi ziyaret eder.

Hala Finlandiya’yı ziyaret etmek istersen, ki bizce etmelisin, Finlandiya için ucuz uçak bileti fiyatlarına hemen göz:

Uçak bileti fiyatlarına göz at
Finlandiya otellerine göz at