Toskana gezisi: Toskana Bölgesi’nde görülecek 10 yer

Burası hayatta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri ve buraya bir kez geldiğinde, bir daha buradan ayrılmak istemeyeceksin: zengin tarihi, kültürü ve mutfağı ile Toskana çok farklı deneyimler sunuyor. Bunlardan hiçbirini kaçırmak istemeyeceğinden; Toskana gezinde bizim rehberliğimize güvenebilirsin. Floransa’ya uç, bir araç kirala, yolunun üzerindeki otellerde konakla ve dolce vita (tatlı hayat) ile dolu bir tatilin keyfini çıkar.

Toskana’dayken, Roma zamanında yapılmış, önemli bölgeleri birleştiren yollardan (‘Via’) geçeceksin. Bu yol gezisinde, Canterbury’den başlayıp Roma’da sona eren tarihi bir hac yolu olan Via Francigena’nın da çeşitli bölümlerini kullanacaksın. Yolunun üzerindeki bununla ilgili tabelaları da muhtemelen fark edeceksindir.

Yol gezin sırasında seni ve sana eşlik edenleri mutlu edecek Toskana melodilerinden oluşan bir şarkı listesi de hazırladık!

1. Floransa gezilecek noktalar

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Toskana yol gezisinin ilk durağı: Floransa © Aurimas Adomavicius

Yolculuğun ülkenin en iyi mutfaklarından birini bulacağın İtalyan Rönesansı’nın merkezi Floransa’da başlıyor. Buraya en az iki gün ayırmalısın.

Floransa, Toskana’nın kalbidir: Cathedral Santa Maria del Fiore’yi ve onun Brunelleschi tarafından tasarlanan, yıldırımlara, depremlere ve zamanın hoyratlığına meydan okuyan kubbesini görme fırsatını kaçırmamalısın. İtalya’nın en güzel çan kulesi Giotto’s Campanile’yi de sadece birkaç adım uzağında bulabilirsin. İkisi de aynı bina grubuna dâhil olduğundan aynı anda pek çok yeri görme fırsatı bulmuş olacaksın.

Beş dakikalık bir yürüyüşle Piazza della Signoria’ya ulaşacaksın. L şeklindeki bu meydan, Floransa’nın 14. yüzyılda inşa edilmiş belediye sarayı Palazzo Vecchio’ya ev sahipliği yapar ve Loggia della Signoria, Tribunale della Mercanzia ve Uffizi Galerisi gibi muhteşem binalarla çevrilidir. Bu binalardan sonuncusunda İtalyan Rönesansı’nın Botticelli, Michelangelo, Caravaggio gibi ustalarının başyapıtları da sergileniyor.

Artık bu noktadan sonra, eğer kalabalık turist gruplarının arasından yol bulabilirsen romantik bir yürüyüş için Ponte Vecchio’ya doğru ilerleyebilirsin.

Floransa uçak bileti fiyatlarına göz at

Lezzet ipuçları

Fiorentina bifteği? Lampredotto sandviçi? Yoksa Ribollita çorbasını mı tercih edersin? Olabildiğince çok lezzetin tadına bakmaya çalış ama şu tavsiyemizi gözden çıkarma: damak tadına en iyi hitap eden yemeklerden bazıları için gitmen gereken yer Enoteca Pinchiorri!

Şef Annie Féolde, İtalyan restoranları söz konusu olduğunda üç Michelin yıldızına sahip ilk kadındır. Bir 16. yüzyıl sarayında hizmet veren bu restoran, 70.000 şişenin üzerinde bir koleksiyona sahip geniş şarap mahzeniyle de övünür!

Seyahatinde tutumluluğu elden bırakmıyor musun? Yüksek kalitede yerel yemekleri tadabileceğin sayısız ucuz seçenek var. Sonuçta, Lampredotto aslında bir sokak yiyeceğidir.

Bernardo Tanucci Meydanı’ndaki Aurelio, ‘Lampredotto’nun Kralı’ olarak bilinir. Yemeğini nerede yemeyi seçersen seç, yanında mutlaka bir kadeh Chianti şarabı içmelisin.

Önerilen Floransa oteli: Hotel Fiorita

Floransa otel fiyatlarına göz at

2. Certaldo (60 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Certaldo’daki Via Boccaccio

Aracını Floransa’nın 60 km güneyindeki Certaldo’nun renkli sokaklarına doğru sür. Kristal bardak üretimiyle bilinen Elsa Vadisi’nin bir parçası olan Certaldo’nun kökleri Roma-Etrüsk çağına uzanır.

Certaldo dar sokakları, ufak meydanları ve kusursuz bir şekilde günümüze ulaşmış tipik Orta Çağ yapılarıyla tanınır. Buradaki belki de tek istisna, 15. yüzyılda inşa edilmiş Palazzo Pretorio’nun günümüzde modern sanat sergilerine ev sahipliği yapmasıdır.

Pek çok şehrin aksine, Certaldo’nun gerçek anlamda bir ana meydanı yoktur. Onun yerine, burada düzenlenen resmi törenlerin büyük bölümü adını burada yaşamış ünlü yazardan alan Via Boccaccio caddesinde düzenlenir.

Lezzet ipuçları

Certaldo’nun resmi simgesi soğandır. Yani bu sebzenin çoğu yemeğin (hatta tatlıların bile!) içinde yer aldığını gördüğünde sakın şaşırma!

Önerilen Certaldo oteli: Cosetta Guest House

Floransa otel fiyatlarına göz at

3. San Gimignano (13 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

San Gimignano’nun sayısız kulesinden bazıları

Certaldo’nun güneyine doğru 30 dakikalık kısa bir araba yolculuğuyla kendini tarihle iç içe bir yer olan San Gimignano’da bulacaksın.

14. yüzyılda, burada yaşayan her zengin aile ekonomik güçlerini göstermek için bir kule inşa ettirmiş. Toplamda 72 kule varmış ve kulelerin farklı katları, farklı amaçlara hizmet ediyormuş: zemin seviyesinde atölyeler, ilk katta yatak odaları ve en üst katta da mutfaklar. Zamanla kuleler daha büyük bir iç alana sahip olacak şekilde genişletilmiş ve palazzi’lere, yani muhteşem konaklara dönüşmüş.

Günümüze kadar sadece 13 kule ayakta kalmış olsa da, farklı tarzları ve komşu kasabalardan esintileri bütünleştiren eşsiz mimarilerini hayranlıkla inceleyebilirsin. Önce Duomo (Katedral) ziyaretiyle başlayıp harikulade freskleri görebilir ve ardından Piazza delle Erbe’ye giderek keşfe devam edebilirsin: ne de olsa UNESCO Dünya Mirası Alanı seçilen yerlerden birindesin!

Lezzet ipuçları

Şehir merkezindeki Perucà restoranı mutlaka tatmak isteyeceğin bir yemek sunuyor: ‘Fagottini del contadino’ – pecorino peyniri ve armutla doldurulup, safran sosu, çam fıstığı ve biraz daha pecorino peyniriyle servis edilen ravioli’ler. Yerel beyaz şarapları Vernaccia di San Gimignano’yu tatmayı da unutma.

Önerilen San Gimignano oteli: Hotel L’Antico Pozzo

Floransa otel fiyatlarına göz at

4. Volterra (30 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Volterra’da romantik bir geziye ne dersin?

İyi bir uyku çektikten sonra Toskana yol gezinin bir sonraki durağına doğru yola çıkabilirsin. San Gimignano’nun güneydoğusuna doğru 45 dakikalık yolculuğun ardından Volterra kasabasına ulaşacaksın.

Pisa iline bağlı Volterra kasabası, Roma-Etrüsk çağından bu yana çeşitli kültürel ve tarihi gelişmelere sahne olmuştur. Kasabada bozulmamış bir Orta Çağ havası etkisini sürdürür ve şehir de tahminen 4. yüzyılda inşa edilmiş antik surlarla çevrilidir. O günden bu yana pek bir şeyin değişmediği bu yer, geçmişe dair özgün bir deneyim sunar.

Piazza San Giovanni’de ilgini çekecek birkaç bina bulabilirsin: Katedral, Vaftizhane, Opera Binası ve Santa Maria Hastanesi. Medici Kalesi ve büyük Roma Tiyatrosu’nu görmek için de biraz zaman ayırmalısın.

Lezzet ipuçları

Kalbinin götürdüğü yere git! Burada belirli bir geleneksel yemekten çok daha fazlasını bulacaksın: Zuppa di Volterra, yaban tavşanı pappardelle, çok çeşitli peynirler ve mevsimsel trüf mantarı.

Önerilen Volterra oteli: Hotel Residence Villa Rioddi Volterra

Floransa otel fiyatlarına göz at

5. Monteriggioni (40 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Resim gibi bir Orta Çağ kasabası: Monteriggioni

Orta Çağı keşfetmeye devam etmek ister misin? Volterra’nın 40 km doğusunda bulunan surlarla çevrili Monteriggioni kasabasını ziyaret edebilirsin.

Monteriggioni, Val D’Orcia bölgesinin bir parçasıdır ve Monteriggioni Kalesi ile üzerinde 14 kule bulunan surlarının yarattığı görkemli bir manzaraya sahiptir. Surlar üzerini çevrelediği tepenin eğimini uyum dolu bir şekilde taklit eder. Günümüze kadar bozulmadan kalmış mimarisi ve etkili atmosferiyle, Monteriggioni kasabası, Gladyatör ve İngiliz Hasta (English Patient) gibi filmler için de sahne olarak kullanılmıştır.

Lezzet ipuçları

Ana meydandaki L’Antico Travaglio’ya giderek “chianina ragù” (Chianina sığırlarının kıymasıyla yapılan bir etli sos) soslu lezzet dolu pappardelle makarnası yiyebilirsin. Yemeğinin yanında içmen için bir kadeh kırmızı Cigolino del Castello di Monteriggioni şarabı öneriyoruz.

Önerilen Monteriggioni oteli: Antico Borgo Poggiarello

Floransa otel fiyatlarına göz at

6. Siena (25 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Siena’nın muhteşem meydanı Piazza del Campo

Toskana’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Siena, yeşilimsi-siyah çizgilere sahip mermerlerle süslenen ve Donatello, Michelangelo, Ghirlandaio ve Pinturicchio gibi Rönesans sanatçılarının fresklerini taşıyan inanılmaz Cathedral Santa Maria Assunta’nın bulunduğu yerdir. Sonradan inşa edilerek katedrale eklenmiş Vaftizhane’yi de mutlaka ziyaret etmelisin. Donatello ve Jacopo della Quercia’nın heykelleriyle süslenmiş altıgen vaftiz çeşmesini burada bulabilirsin.

Ana meydan Piazza del Campo, ünlü Palio di Siena yarışlarının da düzenlendiği yerdir. 1644’ten bu yana, şehrin 17 bölgesinden 10’unu temsil eden yarışmacılar arasından kazananı belirlemek için her yıl iki kez (2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde) at yarışı düzenlenir. Her sürücü, bölgesinin bayrağını temsil eden renkli kıyafetler giyer. Tüm şehir, kutlamalar ve tezahüratlarla geçen bir gün için bir araya gelir.

Gününü Mangia Kulesinden şehrin harika manzarasını izleyerek noktalayabilirsin.

Lezzet ipuçları

Doyurucu bir öğün için Piazza del Campo’dan kısa bir mesafe uzaklıktaki Osteria Da Divo’da Fiorentina bifteği yiyebilirsin. Daha hafif bir şeyler arıyorsan, şehir merkezinde olmasına rağmen kalabalıklardan uzakta zaman geçirme fırsatı sunan Toscana Golosa’da aperativo yemeyi tercih edebilirsin.

Önerilen Siena oteli: Palazzo di Valli

Floransa otel fiyatlarına göz at

7. Montalcino (42 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Montalcino en iyi İtalyan şaraplarından birinin üretildiği yerdir: Brunello di Montalcino

Siena’dan güneye doğru bir saatlik yolculuk yaparak Orta Çağ kasabası Montalcino’ya ulaşabilirsin. Burada öncelikle bir otel rezervasyonu yapmayı ihmal etme, çünkü yerel şarapları Brunello di Montalcino’yu tatmak isteyeceksin.

Brunello şarabı 14. yüzyıla kadar dayanan geçmişinde pek çok övgü toplamıştı. Yine de, bu şarabın şimdiki kalite düzeyine ulaşması, 19. yüzyılın ortalarında yerel bir çiftçinin bazı Sangiovese bağlarını izole ederek uzun bir süre boyunca yıllandırılabilecek bir şarap üretmesi sayesinde oldu. 1888’de çiftçinin oğlu o zaman için 10 yıllık olan ilk ‘modern’ Brunello di Montalcino serisini piyasaya sürdü. Aradan yüzyıl geçmeden, Brunello, İtalya’nın en iyi ve en nadir şaraplarından biri olarak ün kazandı.

Eğer Toskana yol gezini temmuz ayında yapmayı planlıyorsan, Montalcino’ya yıllık Jazz & Wine Festivali (genellikle temmuz ortasında düzenleniyor) sırasında uğramak isteyebilirsin.

Lezzet ipuçları

Bu harikulade kırmızı şarabı Osteria di Porta al Cassero’da yiyeceğin doyurucu bir yemekle tamamlamalısın.

Önerilen Montalcino oteli: Si Montalcino Hotel & Restaurant

Floransa otel fiyatlarına göz at

8. Abbazia di Sant’Antimo (10 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Gregoryen ilahilerini merak ediyor musun? Abbazia di Sant’Antimo’yu ziyaret edebilirsin

Montalcino’dan sadece 15 dakika uzaktaki Abbazia di Sant’Antimo, turistik geziler yaparak huzur dolu bir gün geçirmek için mükemmel bir yerdir ve dini törendeki Benediktin rahiplerinin söylediği Gregoryen ilahilerinin sesi de bu gezilere zaman zaman hoş bir şekilde eşlik eder.

Üzüm bağları, zeytinlikler ve tepelerle çevrili bu Roma tarzındaki manastırın geçmişi 11. yüzyıla kadar dayanır. Değerli traverten mermerinden inşa edilen manastır, hikâyeye göre, 781 yılında Şarlman’a görünüp, ona askerlerini vebadan kurtarması için tavsiye veren bir meleğin onuruna Şarlman tarafından inşa ettirilmiştir.

Önerilen Abbazia di Sant’Antimo oteli: La Casa in Val d’Orcia

Floransa otel fiyatlarına göz at

9. Bagno Vignoni (22 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Bagno Vignoni’nin kaplıcaları seni bekliyor

Val d’Orcia’ya bakan bir tepenin üzerine konuşlanmış Bagno Vignoni kasabası, bölgedeki bol sayıda kaplıca sayesinde pek çok turisti ağırlar.

Konu kaplıcalar olduğunda Bagno Vignoni kendine has bir sınıfta yer alır: ana meydan Piazza delle Sorgenti, 16. yüzyılda ortaya çıkmış doğal bir havuzdur. Havuzun içi volkanik kökenli bir yeraltı kaynağından gelen sıcak ve buharlı sularla doludur. Diğer bir deyişle, kasabanın merkezi volkanik bir kaplıcadır. Buradaki sular Parco dei Mulini’den (Değirmen Parkı) geliyor ve bu bölgedeki değirmenler, termal sular sayesinde 1950’ye kadar kurak mevsimlerde bile çalışmaya devam etmiş.

Yanında mayonu da getirmeyi unutma – buraya geldiğinde kendini ılık sulara bırakma düşüncesine karşı koyamayacaksın.

Lezzet ipuçları

Küçük bir lokanta olan La Bottega di Cacio’da Pecorino peyniri, sosisi, ev yapımı jambonlar ve komşu kasabalar Montepulciano ve Montalcino’dan getirilen şaraplar bulabilirsin.

Önerilen Bagno Vignoni oteli: Albergo Le Terme

Floransa otel fiyatlarına göz at

10. Pienza (16 km)

Toskana Gezisi: Toskana Bölgesi'nde Görülecek 10 Yer

Pienza’da ideal bir Rönesans şehri hakkındaki her şeyi öğreneceksin

Bu Toskana yolculuğunun son durağı olarak seçtiğimiz yer Pienza. Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan bu şehrin tarihi, burası sıradan bir köyken burada doğan Papa II. Pius ile bütünleşmiştir. II. Pius, 1458’de papa olduğunda doğum yerini mükemmel bir Rönesans şehrine dönüştürmek istemiş. İnşaat 1459’da başlamış ve dört yıl boyunca devam etmiş, bu sürede kasaba da uyum dolu bir 15. yüzyıl şehrine dönüşmüş. Ne yazık ki, papanın beklenmedik ölümüyle şehirleştirme çalışmaları durmuş ve Pienza da o zamandan bu yana hiç değişmemiş.

Papanın yaz aylarında konaklaması için inşa edilen ve Rönesans şehir planlamacılığının da ilk örneklerinden kabul edilen Palazzo Piccolomini’yi ziyaret etmek isteyebilirsin. Bu saray, yönetmen Franco Zeffirelli tarafından Romeo ve Juliet için film mekânı olarak da kullanılmış.

Lezzet ipuçları

Pienza’nın Pecorino peyniri İtalya’nın peynir âşıkları arasında büyük üne sahiptir. Pecorino peyniri burada o kadar sevilir ki, eylül ayında bu peynire adanmış yıllık Fiera del Cacio festivali düzenlenir.

Önerilen Pienza oteli: Hotel Corsignano Pienza

Floransa otel fiyatlarına göz at

Yol gezisinin toplam mesafesi: 258 km

Bir sonraki durak olarak nereye gidilebilir? Kuzeybatıya doğru 130 km’lik yolculukla Floransa’ya dönebilir veya doğuya doğru 90 km giderek Perugia Havalimanı’na ulaşabilirsin.

Okumaya devam et: