2017’de ziyaret edebileceğin 14 alternatif yaz tatili yeri

2017’de bu pek bilinmeyen alternatif yaz tatili yerlerini tercih ederek turist kalabalıklarından uzak durabilir ve farklı yerleri keşfe hazırlanabilirsin!

Kuzey Kutup Dairesi’nde yaz mevsimi – Norveç’in Lofoten Adaları el değmemiş bir cenneti andırıyor

Kuzey Kutup Dairesi’nde yaz mevsimi – Norveç’in Lofoten Adaları el değmemiş bir cenneti andırıyor

Kategori Sahil & doğa Şehirler

Tarih 06/12/2016

Ofisteki işleri biraz toparlayıp, kendini güneşin sıcak kollarının altına bırakabileceğin o zaman sonunda geldi. Bu sefer biraz farklı bir yaz yaşamak istiyorsan, ılık sayılabilecek hava sıcaklıkları sunan bu 14 sıra dışı tatil yerine bir şans verebilirsin.

Diğer yaz tatili seçeneklerini görmek ister misin? 2015 ve 2016 ’da seçtiğimiz yerlere göz atabilirsin.

Medellin, Kolombiya

Alternatif yaz tatili- Pablo Escobar’ın hüküm sürdüğü günler geride kaldı; Medellin artık canlı, kozmopolit ve harika bir şehir.
Pablo Escobar’ın hüküm sürdüğü günler geride kaldı; Medellin artık canlı, kozmopolit ve harika bir şehir

Dağların ortasında ve yemyeşil bir vadinin içinde yer alan Medellin, Pablo Escobarlı günlerini geride bırakarak canlı ve kozmopolit bir mücevhere dönüştü. Bir metro sisteminin, yamaç teleferiklerinin, parkların ve müzelerin de yer aldığı yepyeni altyapısıyla şehir zengin kültürel ruhunu yansıtmaya başladı. “Hiç Bitmeyen İlkbaharın Şehri” olarak da anılan bu cennet, yıl boyu mükemmel hava şartları sunuyor ve bu yüzden, burada geçirdiğin her günü en dolu şekilde değerlendirmek isteyeceksin.

Akşamlarını çevresi barlar ve restoranlarla çevrili El Poblado’s Parque Lleras parkında geçirmeyi tercih edebilirsin ama bu çevredeyken kendini biraz sade giyinmiş hissedebilirsin. Ünlü Feria de las Flores’i (Çiçek Festivali) görmek istiyorsan şehri ağustosta ziyaret etmelisin.

Önerilen otel: Art Hotel Boutique (fiyatlar gecelik 184.531 COP’den [196 TL] başlıyor)

Medellin’e uçak bileti ara

Basilicata, İtalya

İtalya’nın Basilicata bölgesindeki UNESCO Dünya Mirası Alanı Matera’yı saran sabah sisi
İtalya’nın Basilicata bölgesindeki UNESCO Dünya Mirası Alanı Matera’yı saran sabah sisi

İtalya’nın çizmeyi andıran şeklinin burun ve topuk bölümleri arasında yer alan Basilicata; Tiren ve İyonya denizlerinin ılık sularıyla yıkanan, ormanlar ve dağlarla kaplı bir bölgedir. Bölgenin huzur dolu kırsalını ufak kasabalar ve volkanik aktivitelerin kalıntıları süslüyor. Grande ve Piccolo Gölleri sönmüş Vulture Yanardağı’nın eteklerinde parıldarken; yakınlardaki Monticchio köyü de maden sularıyla öne çıkıyor.

Ziyaretin sırasında, İtalya’daki en eski yerleşim kalıntıları olduğu düşünülen Sassi di Matera’nın ihtişamına hayran kalacak ve Armento ile Venosa kasabalarındaki Antik Yunan ve Roma harabelerini keşfe çıkma fırsatı bulacaksın. Dilersen Atella’daki bir dinozor kazı alanını görmeye giderek zamanda daha da geriye gitme şansını değerlendirebilir veya Melfi’deki bir kalede açılan müzeyi ziyaret edebilirsin.

Önerilen otel: Locanda Di San Martino Hotel & Thermae Romanae (fiyatlar gecelik 80€’dan [292 TL] başlıyor)

Yakındaki Napoli’ye uçak bileti ara

Texel, Hollanda

Bir resim kadar güzel: Texel, Hollanda’nın Wadden Denizi Adaları’ndan en büyüğüdür
Bir resim kadar güzel: Texel, Hollanda’nın Wadden Denizi Adaları’ndan en büyüğüdür

Kuzey Hollanda ana karasının yaklaşık 3km kuzeyinde bulunan Texel, Hollanda’nın Wadden Denizi adalarından en büyüğüdür ve kumlarla kaplı bir plaj cennetidir. Adayı çevreleyen beyaz kumsalların ortasındaysa tek tük küçük kasabaların göze çarptığı yaban hayatı rezervleri ve ormanlar saklıdır. Ata binme, uçurtma sörfü ve tuzlu su bataklığı yürüyüşü gibi imkânlar sunan ada, spor tutkunları için tam bir cennet olarak nitelendirilebilir. Ayrıca, adada ailelerin de eğlence ihtiyacını karşılamaya yönelik sayısız aktivite bulunuyor.

Önce fok ve musur balıklarının beslenmesini izleyebileceğin Ecomare’ye gidebilir ve ardından Shipwreck and Beachcomber (Gemi Enkazı ve Kumsal Tarama) müzesine uğrayarak geminin neden karaya vurduğunu ve bugüne kadar kumsaldan toparlanan şeylerin neler olduğunu öğrenebilirsin. Adanın uzak kuzey ucunda bulunan canlı kırmızı renkteki deniz fenerinin önce fotoğrafını çekip, sonra da sunduğu manzaraya hayran kalmak için 153 basamağını tırmanmayı sakın ihmal etme.

Önerilen otel: De Pelikaan Texel (fiyatlar gecelik 69€’dan [213 TL] başlıyor)

Amsterdam’a uçak bileti ara

Lugano, İsviçre

Lugano: İsviçre Alplerinin arasına sıkışmış sıcak bir Akdeniz kültürü kesiti
Lugano: İsviçre Alplerinin arasına sıkışmış sıcak bir Akdeniz kültürü kesiti

Manzarasıyla ünlü William Tell ve Bernina ekspreslerinin buluşma noktasında yer alan Lugano, Akdeniz’in rahat ruhuna sahip bir İsviçre şehridir. Bölgede konuşulan İtalyancanın etkisi ve butik alışverişin, tekne gezilerinin ve kablolu tren yolculuklarının yarattığı samimi tatil atmosferiyle burası kısa bir hafta sonu kaçamağı için ideal bir mekân. Kafelerle, barlarla ve gezinti yerleriyle dolup taşan tarihi semt, Lugano Gölü’nün çevresini kuşatıyor ve arkadaki dağ manzarasıyla muhteşem bir atmosfer sunuyor.

Museo del Cioccolato Alprose’de kakao tutkuna teslim olup, ardından Ticino’nun İsviçre Konfederasyonu’na katıldığı 1803 yılında açılmış Grand Café al Porto’da bir fincan kahve içebilirsin. Diğer yapabileceğin şeyler arasında, içinde güzel sanatlar müzesi Villa Ciani’nin de yer aldığı Şehir Parkı’nı gezmek ve Mario Botta tarafından tasarlanan ve tepesinde bir kiraz ağacı bulunan pembe bir ofis binası olan Cherry Building’e göz atmak bulunuyor.

Önerilen otel: Continental Parkhotel Lugano (fiyatlar gecelik 96 CHF’den [323 TL] başlıyor)

Lugano’ya uçak bileti ara

Lofoten Adaları, Norveç

Kuzey Kutup Dairesi’nde yaz mevsimi – Norveç’in Lofoten Adaları el değmemiş bir cenneti andırıyor
Kuzey Kutup Dairesi’nde yaz mevsimi – Norveç’in Lofoten Adaları el değmemiş bir cenneti andırıyor

Gece yarısı güneşinin ülkesinde tatil günlerin de uzamış olacak. Norveç’in Lofoten Adaları, eski balıkçı topluluklarının hoş kırmızı kulübeleri ve suda batıp çıkan tekneleriyle süslenmiş rüzgârlı bir kayalık bölgedir. Svolvær limanından kalkan Hurtigruten feribotunun adalar arasında mekik dokuduğu bu bölge, oyalanmanı sağlayacak sayısız tepe ve kumul yürüyüşü, kano ve bisiklet imkânı sunuyor.

Yukarı doğru yükselen sarp arazi, ispermeçet balinalarının gezdiği solgun denizin ve Fløya gibi kayalıkların muhteşem manzaralarını sunuyor. Dünyanın en geniş soğuk su resifinde derin su balıkçılığı yapıp, açık havada kurutulan Morina balıklarının tadına bakma fırsatını kaçırma.

Önerilen otel: Best Western Lofoten Hotell (fiyatlar gecelik 780 NOK’den [315 TL] başlıyor)

Yakındaki Leknes’e uçak bileti ara

Kotor, Karadağ

Karadağ’ın UNESCO listesinde de yer alan Kotor kasabası, zengin mirasıyla öne çıkan bir Orta Çağ başyapıtıdır
Karadağ’ın UNESCO listesinde de yer alan Kotor kasabası, zengin mirasıyla öne çıkan bir Orta Çağ başyapıtıdır

Dev surlar ve heybetli dağlarla çevrelenmiş, kırmızı çatılarıyla dikkat çeken Kotor kasabası adeta zamana meydan okuyan bir yer. Dubrovnik’in bir saat güneyinde yer alan bu UNESCO listesindeki Orta Çağ başyapıtı zengin bir mirasa sahiptir. Kasabanın öne çıkan yapıları arasında dar sokaklardan yükselen 12. yüzyıldan kalma kiliseler, Prens Sarayı ve Napolyon Tiyatrosu bulunuyor.

Kasabayı keşfederken karnın acıktığında börek yiyebilirsin, açık havada kahveni yudumlayarak veya kitap okuyarak vakit geçirebilirsin veya harikulade koyun çevresindeki tekne gezilerine rezervasyon yapabilirsin. Gündüzleri olabildiğince sakin bir hayat yaşanıyor olsa da, geceleri bar, gece kulübü veya canlı müzik ortamlarında ışıkların yanmasıyla ortaya çıkan canlılığa çok şaşıracaksın.

Önerilen otel: Vila Panonija Hotel (fiyatlar gecelik 59€’dan [210 TL] başlıyor)

Yakındaki Tivat’a uçak bileti ara

Ile-aux-Moines, Fransa

Fransa’nın Ile-aux-Moines Adası’nda arabalardan uzak bir yaza merhaba de
Fransa’nın Ile-aux-Moines Adası’nda arabalardan uzak bir yaza merhaba de

Morbihan Körfezi’nde yer alan ve her yöne doğru sadece birkaç kilometre uzanan bu ada cennetinde sadece birkaç yüz kişi yaşıyor. Huzurlu, sade ve resmedilmeye değer bu belde her şeyden birkaç günlüğüne uzaklaşarak tembellik yapmak için mükemmel bir yer. Adada liman çevresindeki dar sokaklara sıralanmış küçük ve beyaz geleneksel evler ve ufacık bar ve butikler bulunuyor.

Güneye doğru gidildikçe, taş döşeli sokaklar yerini incir ağaçlarının sıralandığı bisiklet yollarına bırakıyor. Grande Plage’da ve Goret’in yanındaki plajda güneşlenebilir veya tarihi 5.000 yıl önceye uzanan Cromlech de Kergonan veya Dolmen de Pen Hap taşlarının bulunduğu neolitik alanlarda tarihe doyabilirsin. Adada hiç araba bulunmadığından, derin nefes alarak temiz havanın keyfini çıkarabilirsin.

Önerilen otel: Kerisa (fiyatlar gecelik 119€’dan [435 TL] başlıyor)

Paris’e uçak bileti ara

Matarraña, İspanya

Antik ufak kasabalar Matarraña tatilin için harikulade bir atmosfer sunacak
Antik ufak kasabalar Matarraña tatilin için harikulade bir atmosfer sunacak

Toskana’nın turist akınına uğramamış halini hayal et. İspanya’nın Aragon özerk bölgesinde bulunan Matarraña, zeytin ağaçları, üzüm bağları ve çam ormanlarıyla kaplı bir yer. Barselona’dan sadece üç saat uzakta olmasına rağmen sanki ayrı bir dünyaymış gibi bir atmosfere sahip. Ufak antik kasabalar dağlarda otlayan koyunlar gibi yamaçlara tünemiş, çevrede dağ keçileri dolaşıyor ve mağara resimleriyle tarih öncesi yerleşim yerleri keşfedilmeyi bekliyor.

Buradaki tatilinde Puertos de Beceite Ulusal Parkı’nı keşfedebilir, bölgeyi ikiye bölen terkedilmiş bir demiryolu hattı olan La Via Verde’de bisiklete binebilir ve La Portedella’daki El Salt şelalesinde serinleyebilirsin. Acıktığında kurutulmuş jambon, keçi peyniri, cevizler ve yerel şaraplardan oluşan bir menü seni bekliyor. Burası hiçbir şey yapmadan dinlenmek için mükemmel bir yer.

Önerilen otel: Hotel del Sitjar (fiyatlar gecelik 89€’dan [324 TL] başlıyor)

Valensiya’ya uçak bileti ara

Waren, Almanya

Almanya’nın Waren şehrinde Arnavut kaldırımlı sokaklar ve tembellikle geçen yazlar
Almanya’nın Waren şehrinde Arnavut kaldırımlı sokaklar ve tembellikle geçen yazlar

Kuzey Almanya’daki devasa Müritz gölünün kenarına kurulmuş Waren, Berlin’den birkaç saat uzaklıkta bulunan gözlerden uzak bir yerleşim yeridir. Sadece birkaç yıl önce bir hayalet kasaba olan bu yer bir anda hareketli bir yaşama sahip oldu: yeni bir marina ve yeni otel ve restoranlar sayesinde eğlenceye doyacaksın ve bölgenin turist akınına uğramamış doğal güzelliğinin de tadını çıkarma fırsatı bulacaksın.

Dilersen kartallar ve balık kartallarıyla dolup taşan yakındaki ulusal parkı keşfedebilir veya kırmızı çatılı tarihi semtin Arnavut kaldırımlı sokaklarını gezebilirsin. Kısa bir mola vererek içi balık doldurulmuş ekmeklerin ve İtalyan tarzındaki dondurmaların tadına bakmayı da sakın unutma. Bölge hakkında bilgi almak istiyorsan Müritzeum keşif merkezini ziyaret edebilirsin ve dilersen buharlı gemi yolculuğuna da katılabilirsin.

Önerilen otel: Hotel Am Tiefwarensee (fiyatlar gecelik 58€’dan [210 TL] başlıyor)

Yakındaki Berlin’e uçak bileti ara

Faroe Adaları, Danimarka

Bu kadar güzel boğazları ve yemyeşil vadileri Faroe Adaları’ndan başka bir yerde bulamazsın
Bu kadar güzel boğazları ve yemyeşil vadileri Faroe Adaları’ndan başka bir yerde bulamazsın © Stig Nygaard

Norveç ve İzlanda arasına sıkışmış Faroe Adaları ıssız harikalarıyla bilinen bir yer. Ancak, kayalıklı boğazlar ve yemyeşil vadilerle dolu olan ve yağmurlu havasıyla tanınan bu takımada, aynı zamanda müzik tutkunlarının her yıl ziyaret ettiği bir yaz tatili mekânıdır. Her yıl, üç gün süren G! Festival’in başlamasıyla, dağlık Eysturoy’un saman çatılı küçük kasabası Fuglafjørður’un birkaç yüz kişilik nüfusu da bir anda artarak binlerce kişiye ulaşıyor.

Canlı performansları dinlemek için plaja gittiğinde, kumların üzerine kurulmuş saunaları görünce bunu neden daha önce akıl edemediğini kendine sorabilirsin. Klaksvík’teki Summarfestivalurin’in ezgileri müziğe biraz daha doymanı sağlayacak. Ardından adalarda tüm yaz boyu düzenlenen sayısız klasik ve folk müzik konserini kovalamak üzere tek şeritli dolambaçlı yollara çıkabilirsin.

Önerilen otel: Hotel Tórshavn (fiyatlar gecelik 1089 DKK’den [529 TL] başlıyor)

Faroe Adaları’na uçak bileti ara

Zagreb, Hırvatistan

Zagreb’in hoş bir atmosfere sahip eski sokaklarını keşfet
Zagreb’in hoş bir atmosfere sahip eski sokaklarını keşfet

Avrupa Birliği’ne katılmasıyla birlikte Hırvatistan da turistlerin radarında yer almaya başladı ve başkenti Zagreb de bu yeni kavuştuğu ünün karşılığını fazlasıyla veriyor. Endişelenmene hiç gerek yok: şehrin o tuhaf bir hoşluğa sahip tarihi büyüsü, yeni açılan barlara, restoranlara ve butik giyim mağazalarına rağmen etkisini sürdürmeye devam ediyor. Maksimir Park’ta gezinip, Zagreb Katedrali’nin yüksek kulelerinde içeceğini yudumlayabilir ve Dolac Pazarı’nda taze çiftlik ürünlerinden atıştırabilirsin.

İllüzyon Müzesi çocuklara ve Tortureum ziyareti de korku filmi hayranlarına hitap ederken, kırık kalplere sahip âşıklar da Museum of Broken Relationships’in (Ayrılık Müzesi) sergilerinde kendilerinden bir şeyler bulacak. 1888’den bu yana hizmet veren kablolu trenle Yukarı ve Aşağı Zagreb arasında yolculuk edebilir veya Grič Tüneli’nde gezinerek şehrin yeraltını keşfedebilirsin.

Önerilen otel: Palace Hotel Zagreb (fiyatlar gecelik 500 HRK’den [242 TL] başlıyor)

Zagreb’e uçak bileti ara

Victoria, Britanya Kolumbiyası, Kanada

Victoria’yı Fisherman’s Wharf’ta bulabileceğin kanolarla keşfedebilirsin
Victoria’yı Fisherman’s Wharf’ta bulabileceğin kanolarla keşfedebilirsin

Vancouver Adası’nda bulunan Victoria eski ve yeniyi ılımlı bir cazibeyle aynı potada eritmeyi başarıyor. Resmi binaları, Londra’yı anımsatan çift katlı otobüsleri, büyüleyici çiçek bahçeleri ve çay salonlarıyla şehir İngiliz mirasını ortaya koyarken, bütün bunları Kanada’nın açık hava güzellikleriyle buluşturuyor. İç limanda Parlamento Binası’nı ve Royal British Columbia Museum’u keşfettikten sonra Fisherman’s Wharf’ta kano turuna katılarak kollarını çalıştırabilirsin.

Victoria Bug Zoo (Böcek Hayvanat Bahçesi) ve Miniature World (Minyatür Dünya) çocuklara hitap ederken, muhteşem Craigdarroch Kalesi tarih meraklılarını ve damak tadına hitap eden şık Fairmont Empress Hotel de çay ve çörek severleri kendine çekecek. Şarap severler ise Cowichan Valley bölgesine günlük bir gezi için biraz zaman ayırmayı düşünebilir.

Önerilen otel: Royal Scot Hotel & Suites (fiyatlar gecelik 149 CAD’den [365 TL] başlıyor)

Victoria’ya uçak bileti ara

Szeged, Macaristan

Macaristan’ın bu güneşli şehrini ziyaret ederken Szeged Üniversitesi’ni görmemek olmaz
Macaristan’ın bu güneşli şehrini ziyaret ederken Szeged Üniversitesi’ni görmemek olmaz

Kendini Günışığı Şehri olarak adlandıran bir yerden daha iyi bir yaz tatili mekânı olabilir mi? Tisza akarsuyunun kıyısına kurulmuş Szeged, sıra sıra dizilmiş açık hava kafeleri ve saraylarla katedrallerin de aralarında bulunduğu şaşırtıcı mimarisiyle rahat bir üniversite şehridir. Stefania gezinti yerinde dolaşarak nehrin muhteşem manzaralarını seyredebilir ve Dugonics Meydanı’ndaki müzikli havuzun ezgilerini dinlemeyi tercih edebilirsin.

Sıcak hava, şarap, bira ve müzik festivalleri günlerini hiç sıkılmadan geçirmeni sağlayacak. Akşamları, şehrin ana meydanı Dóm tér, her gece sahnelenen gösterilerle devasa bir açık hava sahnesine dönüşüyor. Szeged’in kendine has bir müzesi olacak kadar ünlü salamı Pick’i ve halászcsárda adlı balık çorbasını mutlaka tatmak isteyeceksin. Toplu taşımacılığın yaygın olarak kullanıldığı şehirde dolaşmak için troleybüsleri veya otobüsleri kullanabilirsin.

Önerilen otel: Novotel Szeged (fiyatlar gecelik 14.022 HUF’den [162 TL] başlıyor)

Budapeşte’ye uçak bileti ara

Papua Yeni Gine

Ahe Adası’nda bulunan lagünde şnorkelle yüzme keyfi – Cenderawasih Körfezi, Batı Papua, Endonezya
Ahe Adası’nda bulunan lagünde şnorkelle yüzme keyfi – Cenderawasih Körfezi, Batı Papua, Endonezya

Dünyanın uzak köşelerinden birinde macera dolu bir yaz geçirmek için Papua Yeni Gine’nin çılgın ormanlarına jet sosyeteye özgü bir giriş yapabilirsin. Turizmin etkilerinden büyük ölçüde uzak kalan bu ülke, kendi seyahat programlarını hazırlamayı dert etmeyen turistlere hitap ediyor. Nemli ve dağlık olan bölge, vahşi hayatın tuhaf ve harika örneklerini geniş bir yelpazede sunuyor ve yerel topluluklar da uzun zamandır sürdürdükleri geleneklerine bağlı bir hayat yaşıyor.

Kokoda yürüyüş rotası, cesur maceracıları kendine çekmekte hiç zorlanmayacak ama bu rotanın sadece deneyimli yürüyüşçülere uygun olduğu akıldan kesinlikle çıkarılmamalı. Yağmur suyuyla ıslanmış ağaçların ve ormanlarla kaplı dağlık alanların ortasında serpilmekte olan Port Moresby şehri, kendine has cazibesi ve yoğun temposuyla seni de büyülemeyi başaracak.

Önerilen otel: Kokopo Beach Bungalow Hotel (fiyatlar gecelik 557 PGK’den [574 TL] başlıyor)

Papua Yeni Gine’ye uçak bileti ara
Daha fazla seyahat fikri ister misin? Mutlaka görmen gereken bu 15 turistik yere göz atabilir ve bu faydalı dil öğrenme uygulamalarıyla seyahatlerinde işine yarayacak birkaç kelime öğrenebilirsin.

Yayımlanma tarihi

06/12/2016