Amsterdam’da açık havada şarap ve yemek

Güneşli bir günde Amsterdam’da oturup yemek yiyebileceğin bir yer mi arıyorsun? İşte şehirde açık havada bir şeyler yiyip içebileceğin 9 restoran ve kafe.

amsterdami-ziyaret-et

Amsterdam’da açık havada şarap ve yemek eşliğinde güneşin keyfini çıkaranlar

Kategori Şehirler

Tarih 01/05/2016

İlkbahar güneşinin ilk ışınları Amsterdam’a vurduğunda, şehrin açık havada hizmet veren kafelerine gösterilen ilgi de inanılmaz bir boyuta ulaşır. Açık havada şarap ve yemeğin keyfini çıkarmak isteyen güneş âşıkları için Amsterdam’ın en iyi yerlerini bulduk.

Bu güneşli yerlerin hepsini Amsterdam şehir rehberi uygulamamız momondo places’ten seçtik – iPhone’una ücretsiz indirebilirsin (şu anda sadece İngilizce olarak mevcut).

Café de Ceuvel

Café-de-Ceuvel-amsterdami-ziyaret-et
Amsterdam ziyaretinde Café de Ceuvel’i kaçırma

Cafe de Ceuvel , şehrin – ve belki de dünyanın – en iyi sürdürülebilir şehir projelerinden biri olan endüstriyel ve ilham verici kuzey bölümündeki eski ve kirlenmiş De Ceuvel rıhtımını yenileme çalışmalarının bir parçasıdır. Vegan pideleri, sürdürülebilir atık sistemi, rahat hamakları ve can simitleriyle, De Ceuvel adeta Güney Amerika’daki çevre dostu bir hostel gibi bir atmosfere sahip.

Çalışanların sıcak ve samimi gülümsemeleri de, arada bir karşılaşabileceğin Hollanda yağmurlarını hoş görmene yetecektir.

Nerede: Korte Papaverweg 4
Tel: +31 20 229 62 10
En yakın istasyon: Mosplein

Pllek

Pllek-amsterdamda-yaz
Pllek’in yaz geldiğinde ne kadar popüler bir yer haline geldiğini anlatmaya gerek yok

Pllek şehir merkezinden 15 dakikalık canlandırıcı bir feribot yolculuğuyla ulaşabileceğin bir yer. Eğer yolda karşılaşacağın esinti kafandaki düşünceleri atman için yeterli olmazsa, bu inanılmaz rahat mekânın bunu kolaylıkla başaracağını söyleyebiliriz. Renkli konteynerlardan inşa edilmiş Pllek’in U-şeklindeki restoranı, yetişkinlere sadece yemekten fazlasını sunan bir eğlence merkezi gibidir.

Erken saatlerde uğradığında yoga ve kahvaltı bulabileceğin mekânda, geç saatlerde ise üç çeşit yemeğe ek olarak açık hava sineması, gece kulübü ve canlı müziği ile eksiksiz bir eğlence bulursun. Pllek’in sahilinden sunduğu şehir manzarası da eşsizdir. Yaz aylarında sahili dolduran kalabalık gruplar da ortamın sıcaklığının bir hayli artmasını sağlıyor. Yanında mayonu getirmeyi sakın unutma. Kış aylarında ise, iskeleye vuran dalgalardan korunmak için gürleyen kamp ateşlerinin yanına sığınabilirsin.

Nerede: TT Neveritaweg 59
Tel: +31 20 290 00 20
En yakın istasyon: NDSM Werf feribotu

Il Pecorino

Il-Pecorino-amsterdamda-yemek-yenilebilecek-yerler
Amsterdam’da bir yaz gününde yemeğini nerede yiyeceksin? Il Pecorino’dan başka bir yer aramana gerek yok

Amsterdam’ın en iyi İtalyan yemeklerinin nehrin hemen karşısında olduğunu kim tahmin ederdi ki? Amsterdam’ın merkezinde yaşayanlar bile panini’leri, makarnaları ve calzone’leri için bu harikulade sahil mekanına akın ediyor.

Il Pecorino’daki kola, çay ve mozzarella dışında her şey doğrudan İtalya’dan ithal ediliyor. Mekânda ‘burrata con spinaci’ ve ‘semifreddo’ tatlısı gibi özgün ve hesaplı yemeklerle birlikte sıcakkanlı bir servis bulacaksın. Bundan daha samimi bir atmosfer bulmak neredeyse imkânsız ve burada oturmak sanki Avrupa’nın parti başkentinde değil de, bir İtalyan köyünde olmak gibi hissettiriyor. Bu deneyimi tüm ‘familiglia’ ile paylaşmak isteyebilirsin.

Nerede: Noordwal 1
Tel: +31 737 15 11
En yakın istasyon: IJPlein feribotu

Café Noorderlicht

Café-Noorderlicht-amsterdam
Café Noorderlicht’te hayatın tadını çıkaranlar.

Çevresindeki alan – gittikçe popülerleşen NDSM rıhtımı – hızla değişiyor olsa da, büyülü bir havaya sahip Noorderlicht rahatlamak için hala iyi bir tercih. Buradayken zaman adeta önemini yitirir. Buraya günün ilk feribotlarından biriyle gelerek, güneşli çimenlerin üzerinden birkaç saat boyunca nehrin karşı kıyısını izleyebilir, birkaç kitap okuyabilir, mekânın rahat davranan çalışanlarından organik ravent sodası ve sandviç isteyebilirsin.

Ardından etrafı izlemeye devam et. Eğer şanslı günündeysen, küçük bir festivalle karşılaşabilir veya şenlik ateşlerinin yanında canlı müzik de bulabilirsin. Şöminenin yanında masa oyunları oynarken çatıya vuran yağmur damlalarını dinlemek de burada bulabileceğin aktivitelerden bir diğeri. O uzakta gördüğün önemsiz şey ne mi? Sadece kendi halinde geçip gitmekte olan dünyanın geri kalanı.

Nerede: NDSM Plein 102
Tel: +31 20 492 2770
En yakın istasyon: NDSM rıhtımı feribotu

Mandela Huisje

Mandela-Huisje-amsterdam
Mandela Huisje’de esintinin ve manzaranın tadını çıkar

Bu kadar muhteşem bir manzaranın eşliğinde içeceğini yudumlamayı karşılamaya gücünün yeteceğinden emin değil misin? Hiç endişelenme. Merkez İstasyonu’nun tam karşısındaki bu hoş liman amiri binasının sahipleri idealist insanlar olduğundan, ‘Mandela kulübesi’ çok dostça bir yer ve fiyatları da aynı şekilde bütçe dostu. Bu handa, esintinin, güzel içecek çeşitlerinin ve ev yapımı turtaların keyfini çıkarabilirsin ama her şey bunlarla sınırlı da değil.

Bu mütevazı çevre, harika fikirlerin de uçuştuğu bir yer. Ubuntu felsefesinden esinlenen Mandela kulübesi; MasterPeace ve Dance4Life’ın arkasındaki insanların yeni projesinin de bir parçasıdır. Gün içinde karmaşık konular için bir meditasyon merkezi, geceleri de bir kutlama salonuna dönüşen bu han, gezginler ve hayalcilerin sığınabileceği hoş bir yer görevi görüyor.

Nerede: Sixhavenweg 27
Tel: +31 625084319
En yakın istasyon: Ferry Buiksloterweg

Hanneke’s Boom

Hanneke’s-Boom-amsterdam
Amsterdam’da yaz – Hanneke’s Boom vakit geçirmek için mükemmel bir yer

Hanneke’s Boom, Amsterdam’ın en rahat mekânlarından biridir. Merkez İstasyonu’ndan kısa bir mesafe uzakta bulunan ve yeşil cepheye sahip Bilim Merkezi NEMO’ya bakan bu şehir vahası, şehirden adeta çok uzaktaymışsın gibi bir havaya sahiptir. Ana baraka tamamen geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ve çevredeki ağaçlarla ustaca tasarlanmış ahşap masalar da ortamın ambiyansını artırıyor.

Şehirdeki neredeyse her teknenin bu sahil mekânına yelken açmasıyla, Hanneke’s yaz aylarında aşırı kalabalıklaşabiliyor. Gençlerin yüzlerine vuran şömine ışıkları gibi detaylar sayesinde, kışın burada bir öğleden sonra geçirmek şaşırtıcı derecede romantik bir aktivite olabiliyor. Biraz canlı müzik ile basit ve sade yemekleri de eklersek, buradan ayrılmayı hiç istemeyeceğine emin olabilirsin.

Nerede: Dijksgracht 4
Tel: +31 20 419 98 20
En yakın istasyon: Merkez İstasyonu

Piet de Gruyter

Piet-de-Gruyter-Amsterdamda-yemek-yenilebilecek-yerler
Piet de Gruyter’in kırmızı şemsiyeleri altında yaşanan mutluluklar

Yıldız statüsüne ulaşmış yerel bir kafeden bekleyebileceğin tüm özellikleri Piet de Gruyter’de bulabilirsin. Batı Amsterdam’ın kartpostallara layık meydanlarından birine bakan sokak masaları? Var. Rahat ve minimalist iç mekân? Var. Yerel genç yeteneklerin eserlerine dair sergiler? Var. Bütün bunlara ek olarak, Piet’te sıradan bir barda bulabileceğinden daha kaliteli şarabını yudumlarken okuyabileceğin bir yığın kitap da bulunuyor.

Dilersen, standart bir barda bulabileceklerini gölgede bırakacak öğle veya akşam yemeğini de burada yiyebilirsin. Bir tutam rahat ve neşeli servis, özenli ilgi, biraz iyi müzik ve Westerpark’tan yürüyüşle sadece bir dakika uzakta olduğun gerçeğini de eklediğimizde, bu mekân için büyük umutlar beslememen için hiçbir neden yok.

Nerede: Van Limburg Stirumstraat 4-6
Tel: +31 20 682 35 97
En yakın istasyon: Van Limburg Stirumstraat

De Ysbreeker

De-Ysbreeker-amsterdamda-yaz
Amsterdam ilkbahara girdiğinde De Ysbreeker popüler yerlerden biri haline gelir

Intercontinental Amstel Oteli’nin – ve nehir kıyısındaki heybetli meşe ağaçlarının – gölgesinde yer alan De Ysbreeker’ın dış bölümü şehirde oturulabilecek en güzel yerlerden biridir. Sürekli tıka basa dolu olan mekânda aktörleri, entelektüelleri ve iş dünyasından insanları öğle tatilinde kapuçinolarını yudumlarken bulabilirsin. İçeride ise pirinç dekorasyon öğeleri, aynalar ve insanların düzenli uğultuları seni bekliyor ve sanki şık bir Paris restoranındaymışsın gibi hissettiriyor.

Buranın insanı anında içine çeken, gelenekleşmiş ve rutin bir havaya sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu mekânı Amstel kıyılarındaki ilk durağın yapmanı ve kalkma zamanın geldiğinde de, akıntının tersine doğru görülecek daha çok yer olduğunu kendine hatırlatmanı öneriyoruz.

Nerede: Weesperzijde 23
Tel: +31 20 468 18 08
En yakın istasyon: Amsteldijk

Mossel & Gin

Mossel-&-Gin-ilkbaharda-amsterdam
Amsterdam’da havalar ısınmaya başladığında Mossel & Gin’in masaları büyük rağbet görüyor

Şampanya ve istiridye; süt ve kurabiye; Tayland yemeği ve bira; midye ve cin… bir dakika, midye ve cin mi? Bu küçük ve popüler restoran Mossel & Gin’i açan kişiler, aslında Hollanda jeneverinden türetilmiş ardıç meyvesi aromalı bir içki olan cin ile kabuklu deniz ürünü midyenin muhteşem bir kombinasyon olduğunu düşünmüşler.

Mossel & Gin, diğer enfes deniz ürünlerine ek olarak, beş farklı türde buğulanmış Hollanda midyesi ve tam 9 farklı cin-tonik (kadehler büyük olduğundan hepsinden tatmak istiyorsan yarım bardak sipariş etmeni öneriyoruz) sunuyor. Burası Westerpark’ın hemen yanında bulunan, romantik ve yemyeşil bahçesiyle yaz akşamları için mükemmel, sade ve şık bir mekân.

Nerede: Gosschalklaan 12
Tel: +31 20 486 58 69
En yakın istasyon: Van Hallstraat

Amsterdam uçak bileti ara

Amsterdam hakkında daha fazla öğrenmek ister misin? momondo Seyahat Fikirleri sayfamızı ziyaret et ve Amsterdam’ın görülmesi gereken 11 cadde ve semtini ve orada bedavaya yapılabilecekler listemizi keşfet!

Yayımlanma tarihi

01/05/2016