İstanbul’da yapılacak şeyler: Bir kuruş harcamadan İstanbul’un tadını çıkarın

İstanbul’da yapılacak şeyler pahalı gibi görünse de, ücretsiz olarak da şehrin tadını çıkarmamız mümkün! Çünkü dünyadaki bazı güzellikler aslında yüksek bir bütçeye ihtiyaç duymayabiliyor.

Istanbul

Istanbul

Kategori Şehirler

Tarih 17/07/2014

İstanbul’da yapılacak şeyler sınırsızdır, ancak bunların çoğu belli bir bütçe gerektirebilir. Ama şehrin tadını ücretsiz çıkarmak da mümkün. Bu seferki rotamızı otantik Türk hayatını daha uygun fiyatlara nasıl keşfedebileceğimizi öğrenmek için İstanbul’a çevirdik. Size bir lira bile harcatmayacak hazine değerindeki ipuçlarımızla Istanbul turuna çıkın.

Tura çıkın

İstanbul'da yapılacak şeyler, Ayasofya
İstanbul’un göz bebeği, Ayasofya © eleephotography

İstanbul dünyadaki en kalabalık şehirlerden birisi bu yüzden şehir turu için bir rota ayarlayın. Yüksek fiyatlı tur şirketlerindense, Yeni Jenerasyon Tur gibi şirketlerle ücretsiz tura çıkın. Bu arkadaş canlısı, yerel, çok dilli rehberler, sizi alır ve İstanbul’un en iyi yerlerinde ve cazibe merkezlerinde rehberlik ederler.

Bahsedilen yerlere, efsanevi eski kitapevlerinde antik İslam hat sanatına bir bakış, aslında Bizans katedrali olan, sonradan camiye dönüştürülen ve en sonunda ise müze olan Ayasofya da dahildir. Hergün eski şehrin Sultan Ahmet parkında sabah 10:45’de başlayan tur, 2.5 saat sürer ve sizden herhangi bir ücret alınmaz.

Farklı ortamıyla Cihangir Mahallesi’ni görün

İstanbul'da yapılacak şeyler, Cihangir
Cihangir’in renkli sokakları © Merlin ve Rebecca

Beyoğlu bölgesinin kalbindeki Cihangir, Fransız mimarisi ve bunu izlemek isteyenler için gidilmesi gereken bir yerdir.

Herhangi bir öğle öncesinde muhtemelen modern İstanbulluların sokaklardaki dini ritüellerini uygulayışlarına denk gelebilirsiniz. Hemen yakınındaki eski sakin Sultanahmet ilçesine karşın, burası farklı sokak müzisyenleriyle ve renkli yapılanmasıyla daha canlı bir yerdir.

Burnunuzun sizi Mısır Çarşısı’na götürmesine izin verin

İstanbul'da yapılacak şeyler, Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı’da bir dükkan, İstanbul

Gezmeye değer bir çok markete sahip İstanbul’da hiç şüphesiz ki bizim favorimiz Eminönü’ ndeki 400 yıllık Mısır Çarşısı’dır.

Renkli koridorlarında dolaşıp, binlerce egzotik kokuyu koklayarak yürüdükçe, Avrupa’nın batısının Asya’nın doğusuyla birleşen baharatlarıyla Çarşı’nın, şehrin etnik yapısını nasıl yansıttığına şaşıracaksınız.

Eğer daha fazla gezmek istiyorsanız köprüden yukarıya yürüyün ve Beyoğlu’nun ünlü İstiklal caddesine gidin. Çok tutulan ıslak hamburgerleri tatmak ve Çiçek pasajındaki kalabalık, yüksek sesli tavernalara gitmek için gelen binlerce insanla bu mükemmel cadde sık sık İstanbul’un kalbi olarak anılır.

Galata Köprüsü’nü geçin

İstanbul'da yapılacak şeyler
Galata Köprüsü balıkçıları © sonic.knight.

Zamanında Altın Boynuz nehrinde duran diğer 4 köprünün yerine gelen ve 1994’de monte edilen Galata Köprüsü 16 asırlık Bizans ve Türk tarihini sembolize eder. Çoğu insan köprüyü tramvay ya da araba ile geçer ama 490 metrelik yürüyüş yolu bu büyük kentin kıtalararası günlük hayatından müthiş bir kesit sunar.

Köprüde durun ve yerel balıkçıların gün doğumundan gün batımına kadar olan avlarından kesitler izleyin, yerel kişilerle tavla oynayın ya da alt kısımdaki marketlerde zaman geçirin. Ve tüm bu arada köprüden şehri panoramik şekilde izlemeyi kesinlikle unutmayın.

Yeni Cami’de yalnızlığı arayın

İstanbul'da yapılacak şeyler- Yeni Cami'nin heybetli görüntüsü
Yeni Cami’nin heybetli görüntüsü © Ted Drake

Tam da Galata Köprüsü’nün ayağındaki Yeni Cami, İstanbul’un Yeni Camisi olarak bilinir. Adının sizi yanıltmasına izin vermeyin çünkü bu şaheserin tarihi 1597’ye kadar gider ve bu, onu tüm şehir içinde en eski ve önemli yerlerden biri yapar.

Şehir karmaşasından kurtulabileceğiniz bir yer olan bu cami, mermer ve altın kolonlar tarafından desteklenir ve 17. yüzyıldan kalma yeşil, beyaz ve mavi İznik çinileriyle süslenir. İstanbul, gözlerinizi alamayacağınız bir çok imparatorluk mimarisiyle doludur ama çok azı bunun kadar ihtişamlıdır.

Müze gezileri

İstanbul'da yapılacak şeyler, Pera Müzesi
Pera Müzesi © TurkeyVision

İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz bir çok müze ve sanat galerisi bulunmaktadır. En iyisi ise Pera Müzesi‘dir. 2005’de açılan müze, ‘Oryantalist çizimler’, ‘Anadolu tartıları ve ölçütleri’ ve ‘Kütahya çinileri ve seramikleri’ adındaki 3 kalıcı koleksiyonuyla başarılı şekilde şehrin zengin kültürel mirasını yaşatır.

Çok katlı galeri ayrıca Rembrandt, Picasso ve Kahlo gibi uluslararası sanatçıların sergilerine de ev sahipliği yapar. Normalde müzeye giriş 15 liradır ama buraya cuma akşamları 18:00-22:00 arasında ücretsiz girebilirsiniz.

Ve eğer biraz daha eğlenceli ve öğretici birşeyler istiyorsanız SALT şehrin ekonomik zemini ve mimari stillerini öğrenebileceğiniz iki enstitüsü ile sizin için en uygun bir yerdir. Beyoğlu ve Galata’da bulunan bu iki güzel yer, sinema ve büyük sanat galerisine ve büyüleyici sanat işlerine yakın olmakla birlikte sizin için bir araştırma merkezi olmaktadır ve her zaman ücretsizdir!

Prens Adaları’nda güneşe doyun

İstanbul'da yapılacak şeyler
Heybeliada’da bir fayton © Ted Drake

Eğer şehrin karmaşası size çok gelirse Marmara Denizi’nin 20 km güneydoğusunda bulunan 9 Prens adasından birine bir günlük geziye kaçabilirsiniz ki aslında yerel halk tarafından “Adalar” olarak isimlendirilmişlerdir.

Ama hepsinin en iyisi Heybeliada’dır. Bu küçük adada mükemmel küçük sahiller ve doğa yürüyüşü meraklıları için açık, yeşil dağlık araziler vardır. Aslında bu gezi kesinlikle maceraseverlerin hoşlanacağı türden bir gezi olabilir çünkü adada otomobil yasak olduğundan ziyaretçiler ya yürüyerek ya da eski usül faytonlarla gezmek zorundadırlar.

Gününüzü para harcamadan keşfe çıkarken sadece Kabataş iskelesinden gün doğumundan geceye kadar çalışan dönüş feribotu için sadece 12 lira civarında bir ücret ödemeniz gerekecektir. Tamamen ücretsiz değil ama el yakmayacak bir ücrete güzel bir gezide bulunmuş oluyorsunuz.

Ortaköy’de parti!

İstanbul'da yapılacak şeyler, Ortaköy cami
Havai fişekler ile ışıldayan Ortaköy Cami

Uzun bir keşif gününden sonra eğer İstanbul’un kalbinde hayatın canlı bir şekilde yaşandığı yerde olmak isterseniz, işte o zaman Ortaköy’den başka bir yeri düşünmeyin. Gün içinde insanlar Ortaköy Cami’ne bakarlarken, birden ortaya çıkan bazı sanatçılar da yaptıkları eserlerini sokaklarda satmaya çalışırlar.

Gece ise rüzgarlı hava bir çok havalı gece kulübünü  daha da cezbedici yapıyor. Dünyaca ünlü olan, Anjelique‘in girişi ücretsiz olsa da, içeceklerin pahalı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Eğer tüm gece partilerde takılmak istemezseniz Ortaköy gece gezmesi için çok iyi bir yerdir. Marmara Denizi’nin esintisiyle ve şehrin göz alıcı altın gibi suya yansıyan parlaklığıyla İstanbul’da günü bitirmek için mükemmel, hatta romantik bir yerdir. Unutmamak gerekir ki bazen bu hayattaki en mükemmel şeyler gerçekten ücretsiz olabiliyor.

Daha fazla seyahat fikri ister misin? Amsterdam ve Londra‘da bedavaya yapılabilecekler listelerimize mutlaka göz at!

 

Yayımlanma tarihi

17/07/2014