Rengarenk, capcanlı bir yılbaşı geçirmek için en iyi 7 yer

Yılbaşı partilerinin her zaman hayal kırıklığı olduğunu kim söylemiş? İyi vakit geçirmeyi garantilemek için bu harika şehirlerden birini ziyaret et!

Havai fişeklerle dolu bir gece için Copacabana Plajı’nda toplanan binlerce Brezilyalı.

Mutlu Yıllar! ©

Kategori Şehirler

Tarih 26/11/2016

Saatler 12’yi vurduğunda nerede olacağını bilmiyor musun? Havai fişeklerle dolu bu 7 şehrin hepsi de yeni yıla girmek için harika yerler. Evden uzakta, etrafında yeni yıla eğlenerek girmek için kendine söz vermiş onlarca insanla yılbaşını kutlayabilir, ve umutlu, mutlu ve daha barış dolu bir yeni yıla kendini hazırlayabilirsin.

Londra, İngiltere

2014’te Londra’daki yılbaşı gecesi
Ne muhteşem bir görüntü! Havai fişeklerin ışığıyla aydınlanan London Eye. © Natesh Ramasamy

Londra’da yılbaşı kutlamaları denildiğinde akla sadece bir tane gelir, o da Big Ben’dir ve gerçekten adı gibi büyüktür. Burada yaklaşık 2,5 milyon kişi hiç şaşmayan saat ve çan kulesine bakarak 2015’in gelişini duyurmasını ve 8 dakikalık havai fişek gösterisinin başlamasını bekleyecektir.

South Bank’te London Eye’ın önüne doluşan 250.000 kişilik kalabalığa katılmak istemiyorsan, nehrin kuzeyine yönelerek Victoria Rıhtımı’na gidebilir veya Westminster Sarayı’nı çevreleyen parıltılı muhitte dolaşabilirsin. Havai fişek gösterisi o kadar muazzam ki, şehrin neresinde olursan ol aydınlanmış gökyüzünü izleyebileceksin.

Tavsiyemiz: Gezmeye çık! 23:45 ve 04:00 saatleri arasında Londra’nın resmi ulaşım sağlayıcısı Transport for London’ın (TfL) sunduğu tüm ulaşım hizmetleri ücretsiz.

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Happy New Year!’

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’de yılbaşı gecesi
Burj Halife’den ateşlenen havai fişekler.

Gösterişli bir Birleşik Arap Emirlikleri şehri olan Dubai’nin de birkaç havai fişeğe hayır diyemediğini duymak sürpriz olmaz; aslında kesin bir sayı vermek gerekirse, tam 479.651 muhteşem patlamadan bahsediyoruz.

Geçtiğimiz yıl Dubai tüm zamanların en büyük havai fişek gösterisiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi! Tüm bunları tasarlayan kişi, 6 dakikalık gösteriyi planlamak için 10 ay uğraşarak, 160 katlı Burç Halife gökdeleni ile 58 kilometrelik inci beyazı sahili ışıklara boğan Amerikan piroteknik sanatçısı Phil Grucci’dir.

Bütün bunlar geçtiğimiz yıl oldu, ancak bu yılki geri sayım için de aynı derecede büyük ve abartılı şeyler bekleyebilirsin.

Tavsiyemiz: Bu roketler oldukça gürültülüdür, o yüzden kulak tıkaçlarını sakın unutma!

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Kul ‘am wa antum bi khayr!’

Vilnüs, Litvanya

Vilnüs’te yılbaşında havai fişekler Eski Şehir’i aydınlatırken.
Vilnüs’ün Eski Şehir’inde renkli bir yeni yıl doğuyor. © erephas

Yeni yıla başlamak için hesaplı ve neşeli Vilnüs‘ten daha romantik bir yer bulmak kolay değildir. Tabii ki Litvanya başkentinin havai fişek gösterileri diğerleri kadar şaşaalı değil, ancak diğerlerine ayıracağının yarısı kadar bir bütçeyle, havai fişeklere ek olarak bu kıymeti bilinmeyen şehrin kendine has büyüleyici ve romantik havasını en olgun zamanındayken yaşama fırsatına sahip olacaksın.

Burada her şey büyük geri sayımdan ibaret değil. Kutlamalar burada şehrin her yerinde ve özellikle Kalnai ile Vingis şehir parklarında gerçekleşen günlük konser ve eğlencelerle 26 Aralık’ta başlar.

Büyük geceye gelindiğinde ise, Barok Eski Şehir’in sunduğu harika restoran, gece kulübü ve barlardan pek çoğunu tavsiye edebiliriz, ancak özel bir Litvanya yılbaşı kutlaması için en doğru tercih sokaklara inip, kalabalık cadde köşelerinde kutlama yapan yerel halkla kaynaşmak ve daha sonra gece yarısı havai fişek gösterileri ve güneşin doğuşuna kadar sürecek partiler için şehir merkezindeki Katedral Meydanı’na gitmek.

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Laimingų Naujųjų Metų!’

Hong Kong, Çin

Geçtiğimiz yılda Shing Mun nehrinin üzerindeki gece yarısı havai fişek gösterisi.
Hong Kong’da nehir kıyısında havai fişek gösterisi. © Charles Luk

Işıkların Senfonisi adı altında her gün yerel halka ve ziyaretçilere ışık ve seslerden oluşan bir şehir manzarası gösterisi sunan Hong Kong, yılın her zamanında ışıltılı bir mucizedir. Yılbaşı gecesinde orada olanlar ise her zamankinden daha büyük bir gösteri bulacaktır! Yılbaşı geri sayımını resmi olarak başlattıkları altı yıl içerisinde Doğu’nun İncisi sayılan Hong Kong yeni yıla girmek için en iyi yerlerden biri haline geldi.

Havai fişekler 7. yüzyılda Çin’de icat edildi, yani büyük gecede orada gökyüzüne doğru yol alan binlercesini görmek hiç şaşırtıcı değil. Gösteriyi en iyi yerden seyredebilmek için ise erken saatlerde Wan Chai’nin Altın Bauhinia Meydanı’nda olmalısın. Büyük kalabalıklar sana göre değilse, Kowloon’da Victoria Limanı’nın hemen kuzeyindeki Tsim Sha Tsui gezinti alanı aynı derecede muhteşem. Burada sokak Kanton opera gösterilerini, Çin’in Hollywood’a cevabı olan Şöhretler Kaldırımını, Yıldızlar Bulvarını ve Asya’nın ağız tadı başkentinin çeşitliliğini ortaya koyan hayranlık uyandırıcı karışık sokak yiyeceklerini bulabilirsin.

Tavsiyemiz: O hayranlık uyandırıcı eğlenceyi bir daha mı yaşamak istiyorsun? Hong Kong’a Çin Yeni Yılı olan 19 Şubat 2015’te yine gel ve her şeyi tekrar yap!

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Gong Hey Fat Choy!’

Roma, İtalya

Yılbaşı gecesinde havai fişek yağmuru altındaki Kolezyum.
Yılbaşı gecesinde havai fişek yağmuru altındaki Kolezyum.

Eğer iyi zaman geçirme anlayışın şarkı ve dans ise, o zaman yılbaşında gitmen gereken yer Roma. Ortaçağ’dan kalma Trastevere bölgesi, konukların birlikte hoşça vakit geçirdiği, sunulan beyaz İtalyan şampanyası Prosecco’sunu yudumladığı ve sokak gösterileri ile saat 12’yi vurduğunda fırlatılan havai fişeklere dansla eşlik ettiği efsanevi yılbaşı sokak partilerine ev sahipliği yapar.

Diğer popüler bir mekan ise, her yıl İtalya’nın en büyük pop yıldızlarının ücretsiz konser verdiği tarihi Roma savaş arabası yarış stadyumu Circus Maximus’tur. Klasiklerden hoşlananlar içinse, Castel Sant’Angelo’nun yanında bulunan kilise akşam olunca Vivaldi ve Verdi gibi çağlara damgasını vurmuş İtalyan bestecilere adanmış bir orkestra performansına ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak yılbaşında burada görebileceğin en büyük olay gökyüzünde patlayan havai fişekler değil. Gece partisinden önce akşam saat 5’te Vatikan Şehri içerisindeki St. Peter Meydanı’na gidersen, Papa Franciscus’un önderlik ettiği, Hz. İsa’nın doğumunu simgeleyen töreni izleyebilirsin.

Tavsiyemiz: İtalya’da yeni yılda şans getirdiğine inanılan bir sembol olan kırmızı iç çamaşırını giymeyi sakın unutma!

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Buon anno!’

Reykavik, İzlanda

Kalabalık bir grup Reykavik’teki bir ulusal parkta yılbaşı partisini başlatmak için toplanıyor.
Reykavik’in buzlu ve ateşli caddeleri. © Natesh Ramasamy

Reykavik’te yılbaşı arifesi her zaman biraz farklı şeyler sunar. Burası buz ve ateşin diyarıdır, o yüzden şenlik ateşleriyle yumuşatılan çetin kış koşulları ve güneşin akşamüstü saat 4 civarında batmasıyla birlikte büyük ihtimalle simsiyah gökyüzünü aydınlatacak olan Kutup Işıkları ile karşılaşmaya kendini hazırla.

Aurora Borealis (Kuzey Işıkları) varken havai fişekleri kim ne yapsın diye düşünebilirsin, ancak yılın bu zamanı İzlanda’da havai fişeklerin yasal olduğu tarihlerden biridir ve halk panoramik bir ışık partisi sunmaktan büyük keyif alır.

Günün yaklaşık 20 saati karanlık olmasına rağmen, Reykavik hiç uyumayan bir şehirdir! Havai fişeklerin kıvılcımlarının ortadan kaybolmasıyla birlikte 2015’in ilk içkisini paylaşmak üzere şehre inebilirsin. Biz İzlanda’nın en ünlü likörü olan Brennivín’den bir (hatta iki!) bardak içmeni tavsiye ediyoruz. Keyfine bak ve yeni yıl kararlarını düşünmeyi sonraya bırak…

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Gleðilegt nýtt ár!’

Rio de Janeiro, Brezilya

Rio’da yerel halk yılbaşı geri sayımı için Copacabana Plajı’nda toplanmış.
Mutlu bir yıl mı istiyorsun? Öyleyse Rio sahiline uğra! © experience Madeira, Algarve, Brazil !!

Diğerlerini denedikten sonra artık en iyisini istiyorsan, gidebileceğin tek bir yer var: Copacabana Plajı. Gürültülü dans müziği, dilediğin kadar içebildiğin büfeler ve ufku aydınlatan havai fişek gösterisinden oluşan partiye katılmak için her yıl iki milyon kişi Rio’nun bir simgesi olan bu yerde toplanıyor.

Bu plajda yılbaşında giyime önem verilir ve insanlar beyaz (barışı vurgular), yeşil (sağlık), mor (ilham), sarı (zenginlik) ve Rio romantizmiyle dolu bir gece arayanlar da kırmızı gibi sembolik renkler giyerek gelirler.

Eğer batıl inançları olan biriysen, yerel kültüre göre yedi dalganın üzerinden atlamaya çalışırken, yedi yeni yıl dileği dilemelisin. Tabii ki sonunda biraz ıslanabilirsin ama bu kadar çılgın bir plaj partisinde ve hava da bu kadar sıcakken pek umursayacağını düşünmüyoruz.

Orada ‘Mutlu Yıllar’ nasıl söylenir: ‘Feliz ano novo!’

Daha fazla seyahat fikri ister misin? 2017’nin en hesaplı tatil yerlerine göz atarak seyahat planlarını şimdiden yapmaya başlayabilirsin.

Yayımlanma tarihi

26/11/2016