Doğanın büyüsü: 10 günlük İzlanda yol gezisi rehberi

İzlanda gezisi böyle yapılır: tüm ülkeyi dolaşan bu 10 günlük seyahat programıyla volkanları, buzulları, şelaleleri ve harika kasabaları keşfedeceksin.

Muhteşem manzaraları sayesinde İzlanda herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerlerden biri

Muhteşem manzaraları sayesinde İzlanda herkesin ölmeden önce mutlaka görmesi gereken yerlerden biri

Kategori Genel

Tarih 25/10/2016

Bu soğuk aylarda ülke çapındaki 10 günlük seyahat programımızla kendini yollara vurup İzlanda’nın doğal güzelliklerini keşfedebilirsin. Yolculuğun sırasında, büyüleyici ve doğaüstü bir ışık fenomeni olan ve kolay bulunamamasıyla tanınan kuzey ışıklarını da (Aurora Borealis) görme ihtimalin var. Hemen uçak bileti rezervasyonunu yap ve İzlanda yol gezimizde sana etkileyici turistik yerleri ve en iyi otelleri göstermemize izin ver.

Seni İzlanda havasına sokacak bir şarkı listesi de hazırladık.

İzlanda gezisi- Ring Road’u (Halka Yol) kullanarak tüm ülkeyi keşfedebilirsin
Ring Road’u (Halka Yol) kullanarak tüm ülkeyi keşfedebilirsin

İzlanda yol gezimiz tüm ülkeyi bir halka şeklinde dolaşan Ring Road üzerinde gerçekleşiyor. Karayolu 1 olarak adlandırılmış bu rota 1.339 kilometre uzunluğunda ve İzlanda’nın en baş döndürücü manzaralarından bazılarına ulaşmanı sağlıyor. Yol gezisini kış aylarına planlayanlar için konuşmak gerekirse, içerideki dağ yolları büyük ihtimalle geçilemez durumda olacağından tek açık rota da bu olacak.

Pratik bilgiler

Bu keşfe balıklama atlamadan önce bazı pratik bilgileri mutlaka gözden geçirmelisin. İzlanda kışları sırasında yollar kaygan ve karlı olduğundan, kiralayacağın 4×4 araç mutlaka çivili lastiklere sahip olmalı. Ani hava durumu değişikliklerini takip edebilmek için ülke çapındaki yol ve hava koşullarını gerçek zamanlı olarak güncelleyen vegagerdin.is web sitesini kontrol etmeyi de unutma.

İzlanda’da araba kullanmayla ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için Visit Iceland’ın web sitesini de ziyaret edebilirsin.

İzlanda’yı keşfetmek için daha güvenli ve rahat bir yöntem arayanlar için tüm ülkeyi gezdiren pek çok rehberli tur bulunuyor. Alternatif olarak, gezini yine tüm ülkeyi kapsayan mevcut toplu taşıma rotaları üzerinde de planlayabilirsin.

Kuzey ışıkları, eylülden marta, akşam 6 ile sabah 6 arasında herhangi bir anda görünebiliyor ve beş dakikada kaybolabildiği gibi beş saat de sürebiliyor. Onları görebilmek için bulutsuz ve karanlık bir gökyüzü ile birlikte şansının da yanında olmasına ihtiyacın olacak.

Yani, bu yolculuğa çıkacaksan biraz esnek olman ve uykunun da önceliklerin arasında olmaması gerekiyor. Kuzey ışıklarını görüp göremeyeceğini söyleyen beş günlük bir tahmin sunan Aurora Forecast web sitesini de ziyaret edebilirsin.

Bu etkileyici ışık gösterisine şahit olamasan bile şanslısın: İzlanda’nın akıllara durgunluk verici güzellikte bir doğası var ve ilk görüşünde adeta gezegenimizin doğuşuna şahit oluyormuş gibi hissedeceksin. İzlanda’da ilkel güçlerin hissedilebildiği, belirgin şekillere sahip, renkler açısından zengin ve tuzlu havaya sahip bir doğa seni bekliyor.

1. Gün – Reykavik

İzlanda gezisi- Reykavik üzerinde yükselen Hallgrímskirkja kuleleri
Reykavik üzerinde yükselen Hallgrímskirkja kuleleri

Doğal olarak, muhtemelen İzlanda’nın küçük başkenti (burada yaklaşık 120.000 kişi yaşıyor) Reykavik’e uçuş yaparak başlayacaksın.

Şehir yürümeye çok uygun olduğundan, ayaklarına rahat bir ayakkabı geçirip doğruca keşfetmeye çıkabilirsin. Limana uğrayıp yeni tuttukları balıkları getiren balıkçı teknelerini izleme fırsatını kaçırma. Ardından ufak galeriler ile tasarımcı mağazalarının yer aldığı işlek bir cadde olan Skólavörðustígur’a ulaşmak için tepeye tırman.

Tepenin üzerinde İzlanda’nın en büyük kilisesi Hallgrímskirkja tüm haşmetiyle seni bekliyor. Alternatif olarak, Reykavik’in güneybatısına 40 dakikalık bir araba yolculuğu yaparak gününü jeotermal doğal spa Blue Lagoon’da (Mavi Göl) geçirebilirsin. En iyi doğal yüzme havuzları yazımızdan gölle ilgili daha fazla bilgi alabilirsin.

Gününü şehrin en iyi deniz ürünleri restoranlarından Dill’de Yeni Nordik mutfağından bir akşam yemeğiyle tamamla. Aurora avına hemen başlamak istiyorsan şehrin sahil kısmındaki Seltjarnarnes bölgesine gidebilirsin. Burada şehir ışıklarından uzakta olacak ve eğer şanslıysan ilk ışık gösterinle karşılaşacaksın.

Reykavik’i kasımda mı ziyaret ediyorsun? Iceland Airwaves müzik festivali (2-6 Kasım) İzlandalı ve uluslararası sanatçılardan oluşan programıyla şehri kasıp kavuracak.

Önerilen otel:* Hotel Reykjavik Centrum (fiyatlar 15.705 ISK’den [408 TL] başlıyor)

2. Gün – Altın Çember

İzlanda gezisi- Hayranlık uyandırıcı ve gerçeküstü – Gullfoss Şelalesi
Hayranlık uyandırıcı ve gerçeküstü – Gullfoss Şelalesi

İzlanda’nın en popüler turistik yerlerinden üçünü Reykavik’in oldukça yakınlarında (bir saatlik araba yolculuğu) bulacaksın. Gullfoss Şelalesi, Þingvellir Ulusal Parkı ve Haukadalur’un gayzerleri ünlü Altın Çember’i oluşturur.

İlk durak: Þingvellir Ulusal Parkı. Harikulade vadileri, karla kaplı dağları ve kristal berraklığında gölleriyle burası doğa âşıkları için bir cennettir. Burası Kuzey Amerika ve Avrasya tektonik levhalarının buluştuğu yer olduğundan, jeolojik süreç burada adeta doğal bir tiyatro yaratmış. İlk İzlanda parlamentosu Althing de 930 yılında burada kurulmuş ve 1798’e kadar oturumlarını burada gerçekleştirmiş.

İkinci durak: devasa Gullfoss Şelalesi. Uzaktan bakıldığında Hvítá nehri sanki birdenbire toprağın içine kayboluyormuş gibi görünür, oysa yakınlaşınca inanılmaz miktarlardaki erimiş buzul suyunun 32 metrelik yarığa dökülerek yoğun bir sis tabakası oluşturduğunu fark ediyorsun. Çevresinde dolaşarak bu vahşi şelaleye yakından bakabilirsin – etkileyici olduğu ölçüde gizemli bir manzara seni bekliyor.

İzlanda gezisi- Strokkur Gayzeri’nin gösterisi
Strokkur Gayzeri’nin gösterisi

Son olarak Haukadalur’daki jeotermal alana ulaşacaksın. Kaynar suların fışkırdığı bu doğa gösterisi belki de İzlanda’nın herkesin hayalindeki şekline daha çok uyuyor. Geysir ve Strokkur adında iki gayzer bulunsa da asıl gösteriyi Strokkur’un sergilediğini söyleyebiliriz. Gayzere yaklaşabilirsin ama kükürt kokusuna dayanmanın zor olduğu konusunda uyaralım.

Önerilen otel:* Ion Luxury Adventure Hotel (fiyatlar 35.785 ISK’den [930 TL] başlıyor). Bu otel hakkında daha fazla bilgiyi kuzey ışıklarını görmek için en iyi oteller hakkındaki yazımızdan alabilirsin

3. ve 4. Gün – Güney İzlanda

İzlanda gezisi- Sólheimajökull’de buzul yürüyüşü
Sólheimajökull’de buzul yürüyüşü

Sert kış aylarında Vikinglerin buz üzerinde nasıl yürüdüğünü hiç merak etmiş miydin? Buz obrukları, sarp tepeler ve hatta tırmanabileceğin bir buz duvarı bulabileceğin zor şartlara sahip donmuş bir merkez olan Sólheimajökull Buzulu’ndaki rehberli buzul yürüyüşüyle bunu kendin de deneyebilirsin.

Görebileceğin en etkileyici plajlardan biri olan siyah kumlara sahip Reynisfjara plajının bulunduğu ufak Vik kasabasına araba yolculuğu yapmayı unutma. Basamaklı bir kaya piramidini andıran bazalt sütunların da görüldüğü bu yerde siyah çakıllar tüm plajı kaplıyor. Gürleyen denizin üzerinde yükselen bazalt sütunlar, sanki antik tanrılardan biri ansızın burada belirecekmiş gibi bir izlenim yaratıyor.

İzlanda gezisi- Sólheimasandur uçak enkazı görülmeye değer bir yer
Sólheimasandur uçak enkazı görülmeye değer bir yer

Vik’ten 20 dakikalık kısa bir araba yolculuğuyla ürkütücü Sólheimasandur Uçak Enkazı alanına ulaşacaksın. 1973’te ABD Donanması’na bağlı bir uçak Sólheimasandur’un siyah kumlu plajına acil iniş yapmak zorunda kaldı; tüm mürettebatın kurtulduğu bu olayın ardından uçağın gövdesi burada bırakıldı ve İzlanda’nın en önemli fotoğraf mekânlarından biri haline geldi.

Gününü Vik çevresinde kuzey ışıklarını arayarak sonlandırabilirsin.

Önerilen otel:* Hotel Katla Hofdabrekka (fiyatlar 13.340 ISK’den [346 TL] başlıyor)

5. ve 6. Gün – Doğu İzlanda

İzlanda gezisi- Vatnajökull’daki buzul mağaraları gerçekten görülmeye değer
Vatnajökull’daki buzul mağaraları gerçekten görülmeye değer

Sıra sıra vadilerin, dik fiyortların, dağ zirvelerinin, volkanların ve dikkat çekici madenlerin yer aldığı Doğu İzlanda adeta jeolojinin fazla mesai yaptığı bir yer.

Avrupa’nın en büyük ulusal parkı olan Vatnajökull Ulusal Parkı, İzlanda topraklarının %13’ünü kaplar ve aktif volkanlarla buzul mağaralarını barındıran Kverkfjöll dağ sırasını, yürüyüş cenneti Hvannalindir’i, uykudaki antik volkan Snæfell’i ve vahşi ren geyiklerini içinde barındırır.

Doğuya doğru yolculuk ederken, bu bölgede kurulmuş çeşitli ticaret merkezlerinin sayesinde İzlanda’nın Kuzey Avrupalı komşularından ve hatta Fransa’dan açık etkiler taşıyan pek çok kasabadan geçeceksin. Doğu Fiyortları’nın merkezinde yer alan Fáskrúðsfjörður, 19. yüzyıl boyunca Fransız balıkçılarının Doğu İzlanda’daki ticaret noktasıydı.

Çevreyi gezerken güçlü Fransız mirasını çabucak gözlemleyebileceğin bu yerde yol tabelaları da hem Fransızca hem de İzlandacadır.

Burada biraz vakit geçirip, turlara katılarak, İzlanda’nın bu soyutlanmış köşesini keşfedebilirsin.

Önerilen otel:* Fosshotel Eastfjords (fiyatlar 10.625 ISK’den [276 TL] başlıyor)

7. ve 8. Gün – Kuzey İzlanda

İzlanda gezisi- En görkemli ve kudretli haliyle Dettifoss Şelalesi
En görkemli ve kudretli haliyle Dettifoss Şelalesi

Altı kayak merkezine sahip bu bölgede Hlíðarfjall ve Tröllaskagi en iyi kayak merkezleri arasındadır. Bunlardan ikincisi, backcountry kayağı, heliski ve kayak dağcılığı gibi heyecanlı sporlar sunuyor.

Buranın öne çıkan turistik yerlerinden biri de saniye başına 500 metreküplük suyla Avrupa’nın en güçlü şelalesi olan Dettifoss Şelalesi’dir; bunu hayalinde canlandırmak istersen, şelaleden her saniye beş yüz küvet dolduracak kadar suyun aktığını düşünebilirsin.

Buradan arabayla bir saatlik uzaklıkta at nalı biçimindeki Ásbyrgi Kanyonu yer alıyor. İskandinav mitolojisine göre, kanyon, Odin’in sekiz bacaklı atı Sleipnir’in ayaklarından biri yerle temas edince oluşmuş.

Öne çıkan diğer bir yer, tuhaf şekillere sahip lav yatakları bulunan büyük bir bölge olan ve İzlanda mitlerine göre Dünya’nın cehennemle buluştuğu noktada bulunan Dimmuborgir’dir. İzlanda’nın şakacı Noel Babaları Yule Lads da (Noel Delikanlıları) burada yaşıyor, yani ziyaretin sırasında onlarla da karşılaşacağına emin olabilirsin.

İzlanda gezisi- Akureyri’nin gece manzarası
Akureyri’nin gece manzarası

İzlanda’nın en büyük ikinci şehri Akureyri’nin caddelerinde saatlerce dolaşma fırsatını kaçırma. Başka herhangi bir ülkede muhtemelen semt olarak anılacak Akureyri canlı bir ruha sahip. Burada sayısız kafe, birinci sınıf restoranlar ve hareketli bir gece hayatı bulmayı bekleyebilirsin. Ufak kasabalarda o kadar vakit geçirdikten sonra sanki bir metropole gelmiş gibi hissedecek ve burada sadece 18.000 kişinin yaşadığı gerçeğini unutacaksın.

Önerilen otel:* Icelandair Hotel Akureyri (fiyatlar 14.046 ISK’den [377 TL] başlıyor)

9. Gün – Batı İzlanda

İzlanda gezisi- İzlanda’nın kartpostallara layık zirvelerinden Snæfellsjökull Buzulu
İzlanda’nın kartpostallara layık zirvelerinden Snæfellsjökull Buzulu

Bu muhteşem ülkenin çevresinde yaptığın gezinin neredeyse sonuna geldin ve artık her şeyi görmüş olduğunu düşünüyor olabilirsin. Hiç de öyle değil! Ring Road’un hemen dışında Snæfellsjökull Buzulu uzanıyor.

Deniz seviyesinden 1.446 metre yükseklikteki bu buzul, Jules Verne’in 1864’te yayınlanan macera romanı Dünyanın Merkezine Seyahat’te de yer bulan etkin bir volkan. Bulutsuz günlerde 120km gibi bir uzaklıktan Reykavik’ten de görülebiliyor.

İzlanda gezisi- Siyah kumlu Djúpalónssandur plajı tuhaf kaya oluşumları nedeniyle biraz ürkütücü gelebilir
Siyah kumlu Djúpalónssandur plajı tuhaf kaya oluşumları nedeniyle biraz ürkütücü gelebilir

Buzul turunu benzersiz lav oluşumlarının yer aldığı 200 metre uzunluğunda bir mağara olan Vatnshellir Lav Mağarası ziyaretiyle birleştirebilirsin. Gününü ufak siyah taşlarla kaplı ve düzensiz kaya oluşumlarıyla çevrili Djúpalónssandur Plajı’nda yapacağın bir yürüyüşle tamamlamanı öneriyoruz.

Önerilen otel:* Icelandair Hotel Hamar (fiyatlar 14.107 ISK’den [379 TL] başlıyor)

10. Gün – Reykavik’e arabayla dönüş

Dönüş yolculuğuna başlamadan önce, Reykavik’in en iyi balık yemekleriyle ünlenen 3Frakkar restoranına uğrayarak, İzlanda’nın ünlü fermente köpekbalığını veya kurutulmuş balina etini mutlaka denemelisin. İngiliz televizyon programlarından tanınan ünlü şef Jamie Oliver bile buranın hayranları arasında.

Reykavik’e uçak bileti ara
*Önerdiğimiz oteller İzlanda’nın en iyi otelleri arasında yer almaktadır. Websitemizde bütçenize uygun fiyatlı daha farklı oteller bulabilirsiniz
Daha fazla bilgi almak ister misin? İzlanda’da kuzey ışıklarını görmek için en iyi otellere göz atabilir ve yol gezisi planlama rehberimizle yola çıkmaya hazırlanabilirsin

Yayımlanma tarihi

25/10/2016