Farklı bir Noel tatili: 12 alternatif tatil yeri

Ülkemizde Noel tatili günlerce kutlanmasa da içimizde hala tatilini kışa denk getirip Noel’i deli gibi kutlayan ülkelerde geçirmek isteyenler var. İşte onlar için hazırladığımız alternatif Noel destinasyonları!

Budapeşte’de ışık hızında yolculuk

Budapeşte’de ışık hızında yolculuk © MoNoPixLz

Kategori Uncategorised

Tarih 12/10/2016

Bu yıl Noel’de tatil yapıp, Noel ruhunu hakkıyla yaşayan ülkelerden birine mi gitmeye karar verdin? O zaman bize kulak ver! Farklı bir Noel deneyimi geçirmene yardımcı olacak 12 tatil destinasyonunu senin için hazırladık.

Tromsø, Norveç

Noel tatili- Tromsø’da kuzey ışıklarını yakala!
Tromsø’da kuzey ışıklarını yakala!

Bembeyaz bir Noel mi hayal ediyorsun? Neden hayalini bir adım ileri götürüp bu neşeli dönemi Kuzey Kutup Dairesi’nde geçirmiyorsun?

Bir ada şehri olan Tromsø, kış boyunca karanlıkla kaplı bir halde olsa da aralık ayında yeniden hayat bulur. Mandalina, ladin ağacı ve zencefilli çörek kokuları her adımında seni takip eder. Arktik Katedral’in görkemli salonunu Noel ilahilerinin neşeli melodileri doldurur. Şehir halkı Noel pazarlarında toplanır ve çevreni saran sayısız lezzete karşı koyamayıp sonunda sen de teslim olursun. Küçük toplara benzetilmiş, geleneksel zencefilli ingefærnøtter kurabiyeleri ile yanında da sıcak tutması için bir bardak karga üzümü likörü deneyebilirsin.

Mutlak bir karanlıkla çevrili olmanın faydalarından biri de, yakalanması zor Aurora Borealis’i, yani kuzey ışıklarını görme ihtimalinin artıyor olması. Akşam 6’dan gece yarısına kadar gözlerini dört açıp, bir yandan da karın tadını çıkarabilirsin: köpek kızakları, kros kayağı veya en azından eski moda bir kartopu savaşı seni bekliyor.

Önerilen Tromsø oteli: : Clarion Collection Hotel Aurora (fiyatlar gecelik 1,140 NOK’tan [£113] başlıyor)

Tromsø’ya uçak bileti ara

Küssnacht, İsviçre

Noel tatili- Klausjagen Fenerleri
Klausjagen Fenerleri © Adnan Yahya

Dünyanın pek çok köşesinde insanlar Noel Baba’ya kalplerini ve yuvalarını açıyor. Aynı şeyi Luzern (Dört Kanton) Gölü’nün kuzey kıyısında bulunan tuhaf Küssnacht köyü için söyleyemeyiz. Burada her 5 Aralık’ta gelen 20.000 konuk, hediye vermeyi seven gür sakallı Noel Baba’yı kovalar.

Festivale “Klausjagen” yani “Noel Baba’yı Kovalamak” adı verilir ve Avrupa’nın en ilginç Noel kutlamalarından biridir. İlginç olmasının en önemli nedenlerinden biri ise, ilk defa Ortaçağ’da ortaya çıkan ve dayanılmaz gürültüler çıkararak kötü ruhları kovalamaya dayalı bir pagan geleneği olmasıdır. Etkinlik o kadar gürültülüydü ki, 1700’lerde yasaklanmak zorunda kaldı, ta ki bir yüzyıl sonra Aziz Nikolas’ın (Noel Baba) da kovalayanların arasında olduğu Hıristiyan bir forma dönüştürülene kadar.

Tüm gece süren geçit töreninde Noel Baba ve dört kötü cinini kasabadan kovmak üzere teneke ve boru çalan yüz seksen kişi, “iffele” adı verilen ve parlayan vitraylı kilise camlarına benzeyen, mumla aydınlatılmış dev piskopos başlıkları taşıyan iki yüz kişi ve kırbaç şaklatarak inek çanları çalan yedi yüz kişi yer alır.

Önerilen Küssnacht oteli: Romantik Hotel Beau Rivage Weggis (fiyatlar gecelik 259 CHF’den [£209] başlıyor)

Yakındaki Zürih’e uçak bileti ara

Douz, Tunus

Noel tatili- Camel-racing in the desert
Çölde deve yarışı © mckaysavage

Yıldız Savaşları filmlerinin çekildiği yerlerden biri olarak ün kazanan Douz kasabası genellikle “Sahra’ya Açılan Kapı” olarak bilinir ve sessiz bir yerdir. Ancak aralığın son beş gününde, burada yaşayan kabileler bu çorak toz çukurunu fevkalade bir bedevi şenliğine dönüştürür.

Festivalin kum hokeyi turnuvalarını, doyurucu yiyecek ikramlarını, el işi kermeslerini ve geleneksel oryantal dans gösterilerini görmek için dünyanın her yerinden gelen turistler ve komşu Kuzey Afrika ülkelerinden gelen göçebelerin katılımıyla Uluslararası Sahra Festivali muazzam bir kalabalığa ev sahipliği yapar.

Douz’da mütevazı develer hem saygı görür, hem de insanların en iyi dostudur ve her yıl 50.000 ziyaretçi bu hörgüçlü memelileri rodeolar ve çöl yarışlarında izlemekten büyük keyif alır. Her ne kadar Noel ile hiç ilgisi olmasa da, bu yıllık Tunus partisi bir o kadar neşelidir!

Önerilen Douz oteli: Golden Yasmin Sun Palm (fiyatlar gecelik 145 TND’den [£46] başlıyor)

Yakındaki Tuzer’e uçak bileti ara

Castleton, Birleşik Krallık

Noel tatili- Noel ağaçlarıyla dolu küçük bir kasaba: Castleton, İngiltere
Noel ağaçlarıyla dolu küçük bir kasaba: Castleton, İngiltere

Noel’den önceki ay hediye alışverişi, temizlik çılgınlığı ve enfes yiyecekler hazırlamakla geçen stresli bir dönem gibi gelebilir. Alışkanlıklarının arasına hayatın basit mutluluklarını ekleyeceğin hoş bir İngiliz kasabası olan Castleton’a giderek tüm bunlardan kaçabilirsin.

Noel sezonu, Noel ışıklarının yakılmasıyla başlıyor. Her dükkân, hem ziyaretçiler hem de yerel halk için büyülü bir dekorasyon ve davetkâr bir atmosfer yaratmak amacıyla elinden geleni yapıyor. Noel sezonunda dükkânların pek çoğu daha geç saatlere kadar açık kalıyor ve genellikle bilgi yarışmaları, el sanatları atölyeleri, çocuklar için çeşitli oyunlar gibi etkinlikler ve yarışmalar organize ediyor.

Sınırları içinde dört mağara bulunan Castleton, Noel sezonunda mağaralarını da en iyi şekilde kullanıyor. Peak Mağarası’nda uzun süreden beri devam eden bir gelenek olarak mum ışığında Noel ilahileri söyleniyor. Her konserde bandonun da yer aldığı etkinlikte sıcak şarap ve çöreğin tadını çıkarabilirsin. Bu hoş kasabanın tasasız ritmine teslim olmak gerçekten de çok kolay!

Önerilen Castleton oteli: Losehill House Hotel & Spa, (fiyatlar gecelik £224 başlıyor)

Manchester’a uçak bileti ara

Kyoto, Japonya

Noel tatili- Arashiyama Bambu Korusu
Arashiyama Bambu Korusu © ajari

Kyoto, Japon Budizmi’nin merkezidir. Bu yüzden, tahmin edilebileceği gibi Noel burada biraz farklı yaşanır. Noel zamanına karşı hiçbir güçlü his duymayan yerel halk, bu dönemi bolca parıltılı süslerle ve binlerce çiftin Noel arifesinde dışarı çıkarak şehrin en şık restoranlarına, barlarına ve “aşk otellerine” gittiği biraz eski türden bir romantizm ile kutlar.

Şehir merkezinin sunduğu sevecenliği biraz tattıktan sonra, Chion-in tapınağında 25 Aralık’ta gerçekleştirilen ve Arı Ülke Budizmi’nin doğuşunu öven, gözlere ve kulaklara hitap eden bir etkinlik olan yıllık “O-minugui Shiki” (Temizlik Seremonisi) törenine katılabilirsin. Bu mükemmel günü Arashiyama’da yürüyüş yapmak için Kyoto’nun batıdaki kenar semtlerine giderek bitirebilirsin. Ulusal “Seyir Güzelliği Mekanı” olarak tescilli bu yerde yeşil bambu denizinin arasından geçilerek yapılan yürüyüş adeta başka bir dünyaya adım atmak gibi ve Noel Gününü geçirmek için de gerçekten büyülü bir yol!

Önerilen Kyoto oteli: Kyoto Royal Hotel & Spa (fiyatlar gecelik 8,783 JPY’den [£62] başlıyor)

Kyoto’ya uçak bileti ara

Provence, Fransa

Noel tatili- Mükemmel bir Noel süsü – eve dönerken “santon” biblolarından almayı unutma!
Mükemmel bir Noel süsü – eve dönerken “santon” biblolarından almayı unutma!

Yemek sanatı, Hz. İsa’nın doğumunu simgeleyen eserler ve peri masalını andıran süslemeler… Provence’ye hoş geldin!

Fransızların ünlü joie de vivre (yaşama sevinci) sözü soğuk havalara aldırış etmeden sürmeye devam ediyor. Şehirler büyülü sokak süslemeleriyle dolup taşarken, dükkân sahipleri de vitrinlerini donatmak için büyük çabalar sarf ediyor. Süslemeler tamamlandığında, şehir halkı yerel zanaatkârlar tarafından hazırlanan minik kil figürlerin (santonlar) sergilendiği santon fuarlarına hazırlanıyor. Santonlar ilk olarak Hz. İsa’nın doğumunu canlandırmak üzere kullanılıyordu ama 19. yüzyılda günlük yaşamdan da örnekler sergilemeye başladılar. Gezerken fırıncıları, rahipleri, balıkçıları, şarkıcıları ve kasapları tasvir eden santonlar da görebilirsin.

Yemek konusu da, tahmin edebileceğin gibi, burada çok ciddiye alınıyor. Noel arifesi, Meryem’in 7 çilesini anmak üzere yağsız yedi yemekten oluşuyor. Hz. İsa ve 12 havarisini temsilen, bunlar 13 yuvarlak ekmekle servis ediliyor ve ardından 13 tatlı servis ediliyor.

Önerilen Provence oteli: Renaissance Aix-en-Provence Hotel  (fiyatlar gecelik €136 ’tan [£125] başlıyor)

Marsilya’ya uçak bileti ara

Honolulu, Hawaii

Noel tatili- 'Mele Kallkimaka', diğer bir deyişle Mutlu Noeller!
‘Mele Kallkimaka’, diğer bir deyişle Mutlu Noeller! © gabesk

Noel’i cennet gibi bir yerde geçirmek istiyorsan Honolulu’dan daha iyisini bulabilir misin?! ABD’nin en güneşli eyaleti geleneksel Noel sezonunu 19. Yüzyılın başlarından beri kutluyor, ancak Hawaii’ye özgü bir farklılıkla. Günümüzde başkentteki yerel halk Noel mutluluğunu bir ay süren ve aralık ayının tamamını kapsayan büyük bir partiyle, havai fişekler, geçit törenleri ve “ukulele” (Hawaii’ye özgü gitara benzeyen bir çalgı) eşliğinde söylenen Noel şarkılarıyla kutluyor.

Muhtemelen Noel Baba’nın partiye Hawaii’ye özgü kırmızı bir peştamal, terlik ve (tahmin ettiğin gibi) üzerinde Aloha yazan tişört ile yunusların çektiği bir kano içerisinde geldiği dünyadaki tek Noel kutlaması bu olmalı. Gerçekten de öyle…

Önerilen Honolulu oteli: Outrigger Reef Waikiki Beach Resort (fiyatlar gecelik $219’den [£162] başlıyor)

Honolulu’ya uçak bileti ara

Tallinn, Estonya

Noel tatili- Büyüleyici ve dostça bir atmosfer: Tallinn’in Noel Pazarı
Büyüleyici ve dostça bir atmosfer: Tallinn’in Noel Pazarı © Marit & Toomas Hinnosaar

Tallinn’in tarihi semti kartpostallara yakışır güzellikte bir yer: tarihi kiliseler, barok mimari, rengârenk çatılar ve Arnavut kaldırımlı sokaklar. Tüm bunlar o kadar iyi bir şekilde korunmuş ki adeta Orta Çağ’a zaman yolculuğu yapmış gibi hissediyorsun. Dondurucu soğuklar kışın bu Baltık ülkesini etkisi altına alsa da, Noel zamanı Tallinn bir yıldız gibi parlamayı başarıyor.

Tallinn iddialara göre Avrupa’da ilk Noel ağacının da sergilendiği yer. 1441’de, bekâr tüccarların bağlı olduğu Brotherhood of Blackheads loncası, Belediye Binası Meydanı’nda ilk Noel ağacını dikmiş ve ağacın çevresinde şarkılar söyleyerek dans etmişler. Yerel Noel kutlamaları, her yıl düzenlenen Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından birindeki Noel ağacının çevresinde gerçekleştiriliyor. Yün şapkalardan, seramik eserlere, kokulu mumlara ve ahşap süslemelere her şeyi bulabileceğin tezgâhlara göz atmayı ihmal etme. Buradaki her şey yerel zanaatkârlar tarafından üretiliyor.

Alışverişe ara verdiğinde, pazardaki yiyecek tezgâhlarından birine uğrayarak, sauerkraut, kan sosisi ve bir bardak sıcak şarabın keyfini çıkarabilirsin.

Önerilen Tallinn oteli: Meriton Old Town Garden Hotel (fiyatlar gecelik €60 [£55] başlıyor)

Tallinn’e uçak bileti ara

Livingstone, Zambiya

Noel tatili- Victoria Şelaleleri’nde beliren bir aykuşağı
Victoria Şelaleleri’nde beliren bir aykuşağı

Ağırlıklı olarak Hıristiyan bir topluma sahip olan başkent Livingstone’da bu mutlu tatil ayı hep neşeli geçer ve güler yüzlü yerel halk Noel şarkıları söyleyerek misafirleri ağırlar, Hz. İsa’nın doğuşuyla ilgili oyunları izler ve hediye dağıtır.

Ancak burada bir insanın kendine verebileceği en iyi hediye, şehrin hemen dışına yapacağı kısa bir yolculuk ile UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan Mosi-oa-Tunya Ulusal Parkı’nı ziyaret etmektir. Burada bir vahşi yaşam parkı, yağmur ormanı ve Zambiya’yı güneydeki komşusu Zimbabve’ye bağlayan ve “Gürleyen Duman” olarak da bilinen muhteşem Victoria Şelalesi yer alır.

Yerel halk bu gürültülü ulusal simgeleriyle oldukça gurur duyar ve Zambiya’nın kısmen az turist sayısı da bu yağmur ormanının içlerine daldığında onu her şeyin fotoğrafını çekmeye çalışan büyük bir kalabalıkla paylaşmayacağın anlamına gelir. Sen yine de kameranı unutma. Victoria Şelalesi dünyanın en etkileyici (ve en romantik) ay gökkuşağı veya “aykuşağı” noktalarından biridir ve renklerin yarattığı cümbüş kesinlikle saklamaya değer bir görüntü oluşturur.

Önerilen Livingstone oteli:  Aha The David Livingstone Safari Lodge & Spa (fiyatlar gecelik 3,765 ZMW’den [£318] başlıyor)

Livingstone’a uçak bileti ara

Budapeşte, Macaristan

Noel tatili- Işıklarda yolculuk etmeye hazırlan!
Işıklarda yolculuk etmeye hazırlan! © rotkivagrav

Hesaplı bir son dakika Noel coşkusu mu arıyorsun? Öyleyse Macar başkentinde istediğinden daha fazla neşe bulacaksın!

İlk durak, mutlaka gidilmesi gereken Vörösmarty Meydanı’ndaki Noel pazarı. Sık sık tüm Avrupa’nın en ucuz Noel pazarı olarak tanıtılan bu yerde sıradan turist hediyelik eşyalarının yerine, el yapımı Macar hediyelik eşyaları bulunur ve son dakika Noel hediyeleri için idealdir. Eğer aralık ayının soğuğu ve yağan kar içini üşüttüyse, Budapeşte’nin en büyük termal kaplıcası Széchenyi’ye dalarak ısınabilirsin.

Ardından sıra peri masallarına özgü tramvaylara geliyor! Tüm aralık ayı boyunca üç merkezi tramvay hattı peri masallarından fırlamış, büyüleyici ışıklarla süslenir. Bu geleceğe özgü kızaklardan birinin penceresinden dışarıyı izlemek, hak ettiği övgüyü yeterince alamayan Budapeşte’yi gece parıltılı bir şekilde görmek için harika bir yol.

Önerilen Budapeşte oteli: Kempinski Hotel Corvinus Budapest  (fiyatlar gecelik 42,658 HUF’den [£128] başlıyor)

Budapeşte’ye uçak bileti ara

Sydney, Australia

Noel tatili- Kumsalda neşe saçan Noel kızları
Kumsalda neşe saçan Noel kızları © martintom

Kış soğuğundan hoşlanmayanlar için Bondi Plajı’ndan iyisi yok. Avustralya’nın en yaşam dolu, sıcak ve rahat plajı, Noel’de yeni biriyle tanışmak, dalgaların üzerinde sörf tahtasıyla ilerlemek ve Noel yemeğini barbeküde pişirmek için en mükemmel yer.

Ve parti sevdalıları da Sunburnt Christmas adıyla bilinen bir günlük dans festivalinde dans yeteneklerini gösterme şansı bulabilir.

Önerilen Sidney oteli: Medusa Boutique Hotel  (fiyatlar gecelik 217 AUD’den [£134] başlıyor)

Sidney’e uçak bileti ara

Nassau, Bahamalar

Noel tatili- Junkanoo partisi!
Junkanoo partisi! © MissChatter

Noel sonrası dehşetinden biraz olsun kaçmak istiyorsan, yakıcı güneş, garip kıyafetler ve dansla eşlik etmeden durmanın imkansız olduğu ‘goombay’ davullarının nabız gibi atan ritimleriyle Nassau’nun Junkanoo partisi tam sana göre!

26 Aralık’ta ve ardından yılbaşında gerçekleşen bu festival tüm Karayipler’deki en eski sokak festivalidir ve New Orleans’ın Mardi Gras ve Brezilya’nın Rio Karnavalı ile yarışacak parlaklıkta ve süslülükte çılgın kıyafetler yer alır.

Tüm o parti ve eğlencelerden yorulduğunda, Cable Beach aralık ayında dinlenmek, rahatlamak ve hatta o uçsuz bucaksız maviliğe dünya standartlarında tüple dalış gerçekleştirmek için de idealdir.

Önerilen Nassau oteli: Atlantis Coral Towers Autograph Collection (fiyatlar gecelik 277 BSD’den [£214] başlıyor)

Nassau’ya uçak bileti ara
Daha fazla seyahat fikri ister misin? En iyi Noel pazarlarına veya Kuzey Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerine göz atabilirsin. Daha fazla seyahat fikri ve uzmanlardan ipuçları için momondo’nun Seyahat Fikirleri sayfasını da ziyaret edebilirsin

Yayımlanma tarihi

12/10/2016