2017’deki seyahat hedeflerini gerçekleştirmen için 14 ipucu

Yılbaşı gecesinde kurduğun seyahat hayallerinden vazgeçmek istemiyor musun? Verdiğimiz 14 seyahat ipucunu uygula ve 2017’deki tatil deneyimlerinden en iyi nasıl faydalanabileceğini öğren

Yılbaşı gecesindeki kararlılığını sürdür ve dünyayı dolaşmaya başla

Kategori İpuçları & püf noktaları

Tarih 14/12/2016

Her yıl olduğu gibi, 2017 için de yapmak istediklerini veya hayatında değiştirmek istediklerini içeren bir liste yapmış olmalısın. Bu listede yeni başlangıçlar, tekrarlamak istediğin bazı şeyler veya kötü alışkanlıkları bırakmak gibi maddeler yer alıyor olabilir. Ancak bu listede üzeri çizilmesi genellikle en zor olan şeyin daha fazla seyahat etme isteğin olduğunu biliyoruz.

Bu yüzden, kendine 2016’da yapamadığın şeyleri hatırlatmak yerine kendine bir yılbaşı hediyesi ver ve 2017’de dünyanın daha çok yerini gör. İşte bunu nasıl başarabileceğin yazımızda:

1. Bütçene uygun yerleri seç ve bütçenin dengesini belirlemeye başla!

Be honest to yourself and learn how to start travelling on a budget.
Kendine karşı dürüst ol ve nasıl hesaplı seyahat edebileceğini öğren

Bütçene uygun yerleri bildikten sonra planlama aşaması oldukça kolaylaşır. Bütçen sınırsızsa ne güzel, dilediğin yeri seçebilirsin! Değilse de umutsuzluğa kapılmana gerek yok ama seyahatini biraz daha ayrıntılı düşünmelisin.

Bazı yerler için biletler seyahatin en pahalı yönünü oluştururken, bazı yerlere (örneğin yakındaki yerlere hafta sonu seyahatleri gibi) gitmek daha ucuzdur. Bütçenin dengesini iyice düşünüp döviz bozdurmanın seni avantajlı konuma getirdiği veya yerel yaşam tarzının evinden çok daha ucuz olduğu yerleri hedeflemek her zaman iyi bir fikirdir.

Bu dengeleme işlemi zor olsa da sadece denemek bile rahatlamanı sağlayacak, aşırı harcamalardan kurtaracak ve seyahat deneyimini geliştirecektir.

2. Liste hazırlamaya başla

Biz listelere bayılıyoruz ve yakında senin de seveceğini biliyoruz. Kendine ulaşılabilir seyahat hedefleri belirledikten sonra bu yıl gerçekten ziyaret edebileceğin yerlerin bir listesini yap ve görmeyi çok istediğin birkaç yeri de eklemeyi unutma. Sonra da, doğru zaman geldiğinde ve seyahate çıkmaya hazır hissettiğinde, listendeki yerlerden birine seyahat ederek kendini ödüllendir.

Bu hiç de zor bir şey değil ve bu hedefleri yazmak, onları başarmak için ihtiyaç duyduğun cesareti bulmanı sağlayacaktır.

3. Hayallerini kendine saklama

Kerala’da yoga inzivasına çekilmeyi mi hayal ediyordun? Yoksa Quebec’te kurtlarla kamp yapmayı mı isterdin? Çevrendekilere mutlaka bunlardan bahset; hayallerinin seyahatine belki de tanıdığın birilerinin çoktan çıkmış olduğunu öğrenebilirsin.

Bunları çevrendekilerle paylaşmak, yola koyulma arzunun artmasını sağlayacak şaşırtıcı seyahat ipuçlarının ve hikâyelerinin ortaya dökülmesini sağlayabilir.

4. Yalnız seyahat etmekten korkma

Travel alone and discover the world, and a little bit more about yourself.
Yalnız seyahat ederek dünyayı keşfet ve kendini daha yakından tanı

Bir sonraki uçağa atlayıp yola çıkmaya hazırsın ama hiç kimse seninle gelmek için zaman yaratamıyor mu? Bunun seni durdurmasına izin verme ve yalnız seyahat etmeyi dene. İstediğin yere, istediğin zamanda, istediğin gibi seyahat etme özgürlüğünü yaşa. Bu atılım oldukça ödüllendirici olabilir ve hatta oraya gitmişken yurtdışından birkaç arkadaş bile edinebilirsin.

Daha fazlası: Yalnız seyahat edilecek en iyi yerler

5. Gideceğin yerin yerlileriyle iletişim kur

Dünya uçsuz bucaksız görünse de, günümüzde sadece bir tıklamayla mesafeler aşılabiliyor. Seyahat etmek istediğin yerden birini tanımak atılacağın macerayı daha az korkunç bir hale getirebilir. Çeşitli çevrimiçi topluluklar, forumlar ve konaklama servisleri gideceğin yer hakkında sana harika yerel bilgiler verebilecek insanlarla kolayca iletişime geçmeni sağlayabilir.

6. Uzaklara bakmana gerek yok

Seyahat etmenin çok uzun süreliğine uzaklara gitmekle sınırlı olduğunu kim söyledi? Hepimizin çevresinde harika pek çok şey zaten sürekli gerçekleşmeye devam ediyor ve tatiline evde başlayarak bazı seyahat hedeflerinin kendiliğinden gerçekleştiğine şahit de olabilirsin.

Kendi ülkeni tanı, yakınındaki tüm müzelere git ve listendeki görmek istediğin tüm turistik yerlerin üzerini çiz. Ulaşıma daha az zaman ayırdığın için keşfetmeye ve keyfini çıkarmaya daha çok zaman ayırabilirsin ve evim dediğin yeri de daha yakından tanımış olursun.

7. Benzer ilgi alanlarına sahip bir seyahat arkadaşı bul

Find a travel buddy and get going!
Seyahat arkadaşı bulup dünyayı keşfetmeye başla

Bir yol arkadaşı, duruma göre tatilinin harika olmasını sağlayabileceği gibi, tatilini batırabilir de. Bu yüzden doğru kişiyi bulmak için zaman ayırmak önemlidir. Bunun anlamı, en iyi seyahat dostun çocukluk arkadaşın veya ruh eşin olacak diye bir şey yok; belki de o kişi yeni bir arkadaş, bir iş arkadaşı veya uzun süredir görmediğin ama tekrar iletişime geçmekten hoşlanacağın kuzenin bile olabilir. Özetlemek gerekirse, değişik şeyler denemekten korkmamalısın.

Yol arkadaşını bulduktan sonra, seyahate çıkmadan önce bütçenizi, ilgi alanlarınızı ve beklentilerinizi konuşmayı unutmayın. Bu konuşma neticesinde belki de daha önce hiç duymadığın yerleri ziyaret etme isteği duyabilirsin! Dahası, gideceğiniz yerdeki tanıdıklarınızı da paylaşabilirsiniz. Böylece ziyaret edilecek yerler ve tanışılacak kişiler de iki katına çıkmış olur.

8. Bazı yeni bağlantılar kurarken bazılarını da sonlandır

İnternet harika bir şey ve oldukça faydalı olduğu yerler de var ama yurtdışına çıkmışken sanal olanı bırakıp, gerçek hayatla iletişimini artırmak da iyi bir şey. Bu yüzden, Kantoncada “Ücretsiz wi-fi var mı?” diye nasıl sorabileceğini öğrenmeye çalışmayı bırakıp, onun yerine indirilebilir şehir rehberlerimiz momondo places’i deneyebilirsin.

21 (ve gittikçe artan!) rehberin her biri çevrimdışı haritalara sahip ve şehir halkının bize tavsiye ettiği 150’yi aşkın bar, restoran, mağaza, müze ve görülecek diğer harika yerleri içeriyor. Rehberleri seyahatinden önce iPhone’una indirip çevrimdışı kullanmaya başlayabilirsin.

Ah, unutmadan… Peki tamamen ücretsiz olduklarından bahsetmiş miydik?! Hemen indirmeye başlayarak gittiğin yeri şehrin yerlisi gibi keşfedebilirsin.

9. Spontane ol

Valizini hazırladıysan ve dilediğin anda uçak bileti rezervasyonu yapabilecek durumdaysan web sitemizden Fiyat Alarmı ayarlayabilirsin. Almayı düşündüğün uçak bileti için fiyat değiştiği anda sana haber vereceğiz. Bu tıpkı bir seyahat piyangosu gibi ama kazanan her durumda sensin!

10. Uzun aktarma sürelerini sevmeyi öğren

Book yourself a trip with a long Icelandic layover and visit the extraordinary Blue Lagoon.
İzlanda’da uzun süre duraklayan bir seyahat rezervasyonu yap ve muhteşem Mavi Göl’ü ziyaret et. © Traveloscopy

İster havalimanında birkaç saat, ister bilmediğin bir şehirde gecelik konaklama olsun, iki uçuşunun arasındaki süreyi en dolu şekilde kullanmalısın.

Bizim tavsiyemiz en uzun aktarma süresini tercih etmen yönündedir. Böylece seyahatinin muhtemelen daha ucuz olmasına ek olarak, havalimanından dışarı adımını atıp, son durağından önceki o bilinmeyen şehri de görme fırsatı yakalamış olursun. Bu tıpkı bir seyahat fiyatına iki tane satın almak gibi!

Daha fazlası: Beklemekten korkma: uzun aktarmalarını en iyi şekilde değerlendir

11. Aile buluşmaları için ortadaki bir şehri seç

Kendimizi sıklıkla sevdiklerimizden uzakta buluruz ve onları özleriz. Böyle durumlarda iki şehir arasında sürekli mekik dokumak yerine, ortadaki bir şehri seçip sevdiklerinle orada buluşmayı deneyebilirsin. Bu önüne daha önce ziyaret etmeyi aklından bile geçirmediğin yerlerden oluşan sayısız seçenek çıkarır ve oraya gittiğinde de özlediğin insanlarla hoşça vakit geçirmiş olursun.

12. İş seyahatlerini en iyi şekilde kullan

Seyahat etmene olanak sağlayacak bir işe sahip olacak kadar şanslı biri misin? Pek tabii ki, İbiza’da bir seminere gidiyor olman gününü plajda geçireceğin anlamına gelmiyor. Ancak belki birkaç turistik ziyaret yapacak boş zamanı bulabilir veya yerel havayı hissetmek için hareketli şehir merkezinde zaman geçirebilirsin.

Buradaki genel tavsiyemiz, kendini iş ortamından olabildiğince uzaklaştırman ve turistik keşifler için boş zamanını kullanman yönünde.

13. İlham aramaktan çekinme

A little travel inspiration might just lead you to paradise.
Bir parça seyahat fikri almak seni cennete yönlendirebilir

Belki gitmek istediğin yeri kalbinde belirledin bile veya belki de dünyanın herhangi bir yerindeki egzotik bir yeri görmek için ikna olabilecek gibi hissediyorsundur. Seyahat blogu yazarlarını, Instagram’daki gezginleri veya momondo blogumuzu takip ederek heyecan verici yeni yerler konusunda gündemi takip edebilir ve farklı kültürler hakkında ilginç bilgiler öğrenebilirsin.

Bazen oldukça hiç beklemediğimiz kolay ulaşılabilir yeni yerler keşfedebiliyoruz. Ayrıca, Avustralya’nın Whitsundays Plajı’nın resimlerine bakıp hayal kurmak, yağmurlu bir havada pencereden dışarıyı izlemekten de daha güzel. Tabii yağmuru seviyorsan orası başka…

Daha fazlası: Tayland’ın en güzel 8 adası

14. Kendini durdurma

Hala ne bekliyorsun? Dünyada seyahat edebileceğin bir ton yer var ve o hep görmek istediğin yerleri göreceğin yıl bu yıl! Bazen önündeki en büyük engel, konunun üzerinde gereğinden fazla düşünmektir. Biletini bir kez aldıktan sonra gerisi sadece önündeki bir macera…

Yeterince ilham aldın mı? momondo bloğunu ziyaret ederek 2017’nın en iyi ve hesaplı 12 tatil yerini öğrenebilir veya kullanışlı seyahat listemize göz atabilirsin.

Yayımlanma tarihi

14/12/2016