Seyahat sektörü tahminleri: sonraki tatilin daha mı pahalıya gelecek?

2017 için en güncel seyahat sektörü tahminleriyle uçak bileti, ulaşım ve konaklamada nelerin değişeceğini herkesten önce öğrenme fırsatını kaçırma

Önümüzdeki yıl nereye gideceksin? Tüm dünyada seyahatle ilgili neler olup bittiğini öğrenmeye hazırlan

Önümüzdeki yıl nereye gideceksin? Tüm dünyada seyahatle ilgili neler olup bittiğini öğrenmeye hazırlan

Kategori İpuçları & püf noktaları

Tarih 20/12/2016

Gelecekte neler olacağını henüz gerçekleşmeden önce öğrenmeyi hiç istemiş miydin? Merak etme, medyum olduğumuzu iddia etmiyoruz; sadece öncü bir sektör araştırmasını temel alarak 2017 için en son seyahat trendlerini ve tahminlerini açıklayacağız. Eğer değişen uçak bileti ve otel fiyatlarının gelecekteki seyahat planlarını nasıl etkileyeceğini merak ediyorsan, sektörün içinden elde ettiğimiz bilgilere göz atabilirsin.

2017 ve ötesi için en büyük seyahat tahminlerini sana gösterebilmek üzere her kıtadaki uçak bileti, otel ve yer ulaşımı bilgilerini analiz ettik. Bu seyahat tahminleri; kurumsal seyahat kaynaklarını, giderlerini ve toplantılarını yönetme konusunda uzmanlaşmış önde gelen seyahat danışmanlığı şirketi Advito’nun 2017 Industry Forecast araştırmasına dayanmaktadır.

Avrupa

Londra’ya seyahat etmeyi mi düşünüyorsun? Artan otel fiyatlarını göz önünde bulundurmayı unutma
Londra’ya seyahat etmeyi mi düşünüyorsun? Artan otel fiyatlarını göz önünde bulundurmayı unutma

Hesabını bilen turistler için müjdeli bir haberimiz var! Kısa bir süre önce bölgeyi etkisi altına alan ekonomik ve politik kaygıların aksine, Avrupalı turistler durağan bir seyahat pazarıyla birlikte hesaplı uçuş ve konaklamaların sayısında artış bekleyebilir.

Ucuz havayolu şirketlerinin çoğu önümüzdeki yıl da cazip fiyatlar sunmaya devam edecek. Bilindiği gibi, bu fiyat politikaları büyük havayolu şirketlerinin kendi ucuz havayolu şirketlerini büyütme çabalarını artırmalarına da neden olmuştu (Lufthansa’ya ait Eurowings ve KLM’ye ait Transavia gibi).

İlginç bir şekilde, Orta Doğu veya İstanbul’da aktarma yapan uzun süreli uçuşlara rezervasyon yapmak Avrupalılar için çok daha hesaplı bir seyahat yöntemi haline geldi. Bunun nedeni ise pek çok Avrupalı havayolu şirketinin pazar paylarını daha çok yolcu taşıyabilen, daha yeni ve daha büyük uçaklarla hizmet veren Orta Doğulu havayolu şirketlerine kaptırmaları.

Otel fiyatları Londra, Amsterdam ve Zürih gibi büyük şehirlerde düzenli olarak artmaya devam etse de, Ibis’e ait AccorHotels ve Motel One gibi hesaplı seçenekler birer birer artmaya devam ediyor.

Kuzey Amerika

Miami Beach rüyalarını mı süslüyor? Aktarmalı uçak bileti almaktansa ayrı biletler almayı düşün
Miami Beach rüyalarını mı süslüyor? Aktarmalı uçak bileti almaktansa ayrı biletler almayı düşün

ABD ve Kanada üzerinden yapılacak uçuşlar “ödediğin ücrete göre hizmet alma” olarak yorumlanabilecek bir modeli test ediyor. “Büyük Üçlü” (American, Delta ve United Airlines), düşük fiyatlı havayolu şirketleriyle mücadelesinde sadece eski uçaklarını yenileriyle değiştirerek değil, aynı zamanda oturma düzeni, ücretsiz içecek ve ücretsiz seyahat planı değişikliği içermeyen basit tarifelerle de cevap veriyor.

Yani artık ağzına kadar dolu kutu Coca-Cola’lar olmayacak! Rapor aynı zamanda New York’tan Miami’ye ve ardından Miami’den Los Angeles’a gibi aktarmalar içeren çoklu uçak biletleri satın almanın da iki ayrı bilet almaktan daha pahalıya geldiğini gösteriyor.

Kuzey Amerika havayolu şirketleri düşük fiyatlı tarifeler sunmaya devam etse de, ABD’deki otel fiyatlarının %5-6 oranında artması bekleniyor. Buna ilave olarak, zorunlu tesis ücretleri (resort fee) ile iptal ve değişim ücretleri gibi yeni yönetim stratejileri daha fazla sayıda otel zinciri tarafından benimseniyor.

Latin Amerika

Havana’da şehir halkının popüler noktalarından Malecón’da toplanan arkadaş grupları
Havana’da şehir halkının popüler noktalarından Malecón’da toplanan arkadaş grupları

Küba, külkedisi masalındakine benzer büyüklükte bir dönüşüm geçirdi. Ada ülkesi, ABD’den kalkan günlük yirmi uçuşun da etkisiyle geçtiğimiz yıl yabancı turist sayısında artış yaşadı. Altı ilave havayolu şirketinin de diğer dokuz Küba şehrine uçuş onayı alması bekleniyor ve bu en erken önümüzdeki yıl gerçekleşebilir.

Diğer taraftan bakıldığında da, Brezilya ve Venezuela o kadar şanslı değildi. İki ülke de ekonomik ve politik sorunlar nedeniyle bölgesel uçuş talebinde azalma yaşadı. Pek çok havayolu şirketinin pazardan çıkma planları yapması nedeniyle, iş seyahatine çıkanlar özellikle Venezuela’ya ulaşmak konusunda sıkıntı yaşayabilir.

Kolombiya’yı hariç tutarsak, otellere gösterilen talep de azaldı. Latin Amerika’da şu anda en önemli pay yerel otel zincirlerine ait olsa da, uluslararası otel zincirlerinin de ilgi göstermesi nedeniyle yakın gelecekte birkaç şirketin otellerini bölgede görmek mümkün olacak. Mevcut oteller de bu mesajı aldı ve gelişmiş Wi-Fi ve yeni iş merkezleri gibi seçenekler sunarak tesislerini yeniliyor.

Orta Doğu

Orta Doğulu çeşitli havayolu şirketleri 2017’de Asya ve ABD’ye uçuş rotalarını artıracak
Orta Doğulu çeşitli havayolu şirketleri 2017’de Asya ve ABD’ye uçuş rotalarını artıracak

Turistler, Basra Körfezi ülkelerinde ve çevreleyen bölgede kendini güvende hissedebildiği sürece Orta Doğu’daki konaklama imkânlarına gösterilen talep artacak ve bu da otel fiyatlarında %2-4 gibi bir artışa sebep olacak. Yeni açılan otellerin çoğu lüks kategorisine dâhil olsa da, ortak konaklama imkânları ve daireler gibi alternatif konaklama seçenekleri de gittikçe daha fazla talep görüyor.

Havacılık sektöründe ise Emirates, Qatar ve Etihad havayolu şirketleri Asya ve ABD’deki filolarını genişletmeye devam ediyor, yani yolcular 2017’de bölgeler arasında çeşitli yeni uçuş rotaları görmeyi bekleyebilir. Şu anda yüksek talep ve kısıtlı seçenekler nedeniyle İran’a uçak bileti ücretleri el yakıyor.

Ancak, havayolu şirketlerinin pazara geri dönmeye başlamasıyla fiyatların düşmesi bekleniyor. British Airways ve Air France, Tahran gibi büyük şehirlere uçak seferleri sunmaya başladı bile. Orta Doğu’dan iş seyahatine çıkanlar, eğer başka bir Orta Doğu şehrine veya Güneybatı Pasifik Bölgesi’nde bir yere seyahat ediyorlarsa uçak bileti ücretlerinde ufak bir artış bekleyebilirler.

Suudi Arabistan’ın ilk yüksek hızlı treninin 2018’de hizmete başlaması bekleniyor; yani Mekke-Cidde-Medine rotası üzerinde hızlı bir tren yolculuğu yapmak isteyen turistlerin bir yıl daha beklemesi gerekecek. Trenin her yıl 50 milyon yolcu taşıması bekleniyor.

Asya

Osaka’nın işlek Dōtonbori semti turistlerin favori noktalarından biri
Osaka’nın işlek Dōtonbori semti turistlerin favori noktalarından biri

Asya’da tatil seyahatlerinin yükselişte olması nedeniyle direkt uçuş rotaları da artıyor. Havayolu şirketleri, fiyatları düşük tutmak ve bu sayede daha fazla koltuk doldurmak için büyük indirimler ve promosyonlu fiyatlarla bilet ücretlerini düşük tutmaya devam edecek.

Hindistan’da havayolu şirketlerinin uluslararası rotalarda çalışmaya başlamadan önce 5 yıllık deneyime ve 20 uçağa sahip olmaları gerektiğini söyleyen 5/20 yasası da yumuşatılacak ve bu havayolu şirketlerinin hizmet alanlarını yurtdışına genişletmeleri sayesinde turistler daha düşük ücretli biletlerden faydalanabilecek.

Japonya uluslararası turistler arasında popüler yerlerden biri ve geçtiğimiz yıl yabancı turistlerdeki artışla birlikte otel fiyatlarında da %14’lük bir yükselme yaşandı ve bu artışların devam etmesi bekleniyor. Aynı şekilde, Malezya ve Filipinler’deki otel fiyatlarının da %2-4 oranında artması bekleniyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’yla karşılaştırıldığında, araç bulmak için kullanılan Uber benzeri yerel uygulamalar Asya pazarına hükmediyor. Didi Chuxing, Ola ve Grab gibi şirketler gittikçe yaygınlaşıyor ve bölgedeki yüzlerce büyük şehirde kullanılabiliyor. Tren seyahatini tercih edenler de Çin, Japonya, Tayvan ve Güney Kore’de yeni hızlı tren rotaları görmeyi bekleyebilir.

Afrika

Güney Afrika’yı keşfetmek istiyorsan ülke çapında bir yol gezisine çıkmaktan daha iyi bir yöntem bulamazsın
Güney Afrika’yı keşfetmek istiyorsan ülke çapında bir yol gezisine çıkmaktan daha iyi bir yöntem bulamazsın

Afrika’daki birkaç ülkeyi kapsayan büyük bir tatile çıkmayı planlıyorsan kıta içinde uçmanın oldukça pahalı olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bu durumun altında hizmetlerin sınırlı olması ve havayolu şirketlerinin yüksek operasyon maliyeti ve gereğinden fazla yasal düzenlemelerle karşılaşması gibi çeşitli zorluklar yatıyor. Uçak bileti ücretlerinin pahalılığında değişme beklenmiyor olsa da, eğer daha da yükselirlerse %1’den fazla bir artış olması da tahmin edilmiyor.

Eğer uçak yolculuğuna alternatif arıyorsan Taxify, Mondo Ride ve Afro gibi Uber benzeri yerel şirketleri aklında bulundurabilirsin. Bu uygulamalar, başta Uber olmak üzere büyük şirketlerle rekabet edebilmek için hem kullanıcılarına daha düşük tarifeler sunuyor hem de sürücülere daha iyi ödemeler yapıyor.

Güney Afrika’da kiralık araçlara kolaylıkla ulaşılabiliyor ve bu da ülke çapındaki yol gezilerini macera arayanlar için harika bir seçenek haline getiriyor; ancak, araç kiralama Güney Afrika dışında pek popüler değil ve hiçbir artma belirtisi de göstermiyor.

Güneybatı Pasifik

Sidney’de Bondi Beach sahilinin kumlarına inen sörfçüler
Sidney’de Bondi Beach sahilinin kumlarına inen sörfçüler

Genişleyen şehirleri, uçsuz bucaksız plajları ve yıl boyu ılık havasıyla Avustralya’nın her köşesini ziyaret etme şansını kim kaçırmak ister ki? Anlaşılan hiç kimse… Yurtiçi uçuşlar her zamankinden daha dolu ve ortalama bilet fiyatları da ufak bir miktar artıyor. Tüm ülkede otel fiyatları %2-4’lük bir artış yaşayacak ve Sidney’deki artışın diğer şehirlerle karşılaştırıldığında daha yüksek olması bekleniyor.

Sidney’den bahsetmişken, otellerin doluluk oranları geçtiğimiz yıl %90’ın altına nadiren düştü; yani Avustralya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsan rezervasyonunu oldukça önceden yapman iyi bir fikir olabilir. Yeni Zelanda da benzer bir trend bekliyor ve otel fiyatlarının tüm ülkede %4-6 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Çinli havayolu şirketleri, hem Avustralya hem de Yeni Zelanda’daki yeni rotalara büyük rağbet gösteriyor ve havayolu şirketleri arasındaki bu rekabet muhtemelen daha düşük uçak bileti fiyatları olarak karşılık bulacak. Yeni rotaların çoğu Çin’in 2. kademe şehirlerinden başlayacak ve XiamenMelbourne ve ChongqingAuckland gibi yeni rotalar göreceğiz.

2017 seyahat için heyecan verici yıllardan biri olacak. Düşük petrol fiyatları sayesinde ekonomi sınıfı uçak bileti ücretlerinin global pazarların çoğunda sabit kalacağı düşünülüyor ve 2017’de otel fiyatlarının tüm dünyada %1-3 oranında artması beklense de, en azından çift haneli artışlarla karşılaşılmayacak.

Artık önümüzdeki yıl nelerle karşılaşacağını bildiğine göre bir sonraki seyahatini planlamaya başlayabilirsin. Bavul hazırlama konusunda da seni yalnız bırakmayacağız ve konaklayacağın mükemmel yeri bulmana da biz yardım edeceğiz

Yayımlanma tarihi

20/12/2016