Yalnız seyahat edenler için en iyi turistik yerler

Eğer seyahat ederken kendinle baş başa kalmak istiyorsan, dünyanın bu 12 güvenli, sıra dışı ve macera dolu köşesini mutlaka görmelisin

Ekvador’un Banos şehrindeki bu korkutucu salıncakta Tungurahua Volkanı’nın manzarası eşliğinde yalnızlığın keyfini çıkar

Ekvador’un Banos şehrindeki bu korkutucu salıncakta Tungurahua Volkanı’nın manzarası eşliğinde yalnızlığın keyfini çıkar

Kategori İpuçları & püf noktaları

Tarih 14/12/2016

Yalnız seyahat etmek kadar coşku uyandıran pek az şey var. Sırt çantanı kapıp nereye seyahat edersen et, yeni arkadaşlar edineceğin, uçsuz bucaksız dünyamızı keşfetme fırsatı bulacağın ve belki de kendin hakkında birkaç şey öğreneceğin bu deneyimin tüm zorluklarına değdiğini fark edeceksin.

İşte yalnız bir gezgin olarak ziyaret edebileceğin en güvenli ve heyecan verici yerlerden oluşan listemiz.

Split, Hırvatistan

Yalnız seyahat- Topu yakala! İlk kez Split’teki Bačvice Plajı’nda ortaya picigin oyunu plajlara renk katıyor
Topu yakala! İlk kez Split’teki Bačvice Plajı’nda ortaya picigin oyunu plajlara renk katıyor

Split’te dolaşmak Roma döneminde gezinmeye benziyor. MS 4. yüzyılda inşa edilen Diocletianus Sarayı’nın harabeleri; tarihi binaları ve surlarının içindeki dar sokaklarıyla günümüzde Split’in tarihi semtini oluşturuyor. Riva adındaki sahil gezinti alanına geçmek için dört girişten biri olan bronz kapıyı kullanabilirsin.

Riva’nın iki ucunda yer alan yeşil pazara veya balık pazarına uğrayarak taze ürünlere göz atabilirsin. Eğer en güzel deniz ürünleri yemekleriyle karnını doyurmak istiyorsan, öğle yemeği saatlerinde Konoba Matejuska gibi geleneksel şarap mahzeni tavernalarına uğramalısın.

Split’te sosyalleşmek isteyen yalnız gezginlere hitap eden pek çok hostel var ve düzenli olarak bar ve gece kulübü eğlenceleri organize ediyorlar. Akşamdan kalmalığını Bačvice Plajı’nda dostça bir picigin (Split’te icat edilen ve sığ sularda oynanan bir top atma ve yakalama oyunu) maçıyla üzerinden atabilir veya Dalmaçya kıyılarında birkaç günlük tekne turuna katılarak eğlenceye devam edebilirsin.

Split’e uçak bileti ara

Baños, Ekvador

Yalnız seyahat- Banos’un şelale manzaralı kaplıcalarında yerel halkla kaynaşma fırsatını kaçırma
Banos’un şelale manzaralı kaplıcalarında yerel halkla kaynaşma fırsatını kaçırma

Bir dağ bisikleti kiralayarak, yağmur ormanlarıyla gürleyen şelalelerin arasından dik tırmanışlar yapacağın Ruta de las Cascadas rotasında bisiklete binebilirsin. Baños (İspanyolcada banyo anlamına geliyor), adından da anlaşılabileceği gibi, Tungurahua volkanından çıkan sıcak kaynak sularıyla beslenen doğal kaplıcalarla ünlü bir yer.

Dev bir şelalenin altına açılmış La Piscina de la Virgen, termal banyoların tadını çıkarmak için tercih edebileceğin ideal kaplıcalardan biri.

Ülkende bıraktığın arkadaşlarını kıskandıracak bir fotoğraf çekmek için Casa del Arbol’e giden otobüslere binebilirsin. Bir ağaç evinden sarkan salıncakta sallanırken, yağmur ormanlarının üzerinde uçtuğunu ve kollarını uzatsan aktif volkanı kucaklayabileceğini hissedeceksin.

Ülkedeki en güvenli şehirlerden biri olsa da küçük çaplı hırsızlıklarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden, değerli eşyalarını göz önünde bırakmamalısın, kaldığın yere geç saatlerde yürüyerek dönmekten sakınmalısın, para çekmen gerekiyorsa gündüz saatlerini tercih etmelisin ve üzerinde büyük miktarlarda para taşımaktan kaçınmalısın.

Yakındaki Quito’ya uçak bileti ara

Gyeongju, Güney Kore

Yalnız seyahat- Bulguksa Tapınağı ülkenin en önemli tarihi eserlerinden biri ve pek çok ulusal hazineye ev sahipliği yapıyor
Bulguksa Tapınağı ülkenin en önemli tarihi eserlerinden biri ve pek çok ulusal hazineye ev sahipliği yapıyor

Gyeongju’da yalnız başına seyahat etmek, özellikle de Gyeongju’nun Tarihi Alanları’nı dolaşırken, adeta içsel huzura yönelik bir yolculuğa dönüşüyor. Bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, Budizm sanatının başyapıtlarından olan ve Güney Kore’nin pek çok hazinesini barındıran Bulguksa Tapınağı ile öne çıkıyor.

Antik pagodalar, köprüler ve merdivenler, bronz Buda heykellerine ve sarira (Budist kutsal emanetleri) eserlerine çıkıyor. Ziyaretin sırasında yukarılara göz atmayı da unutma: tapınağın çatısının altındaki renkli dekorasyonlar ve lotus motifleri gerçekten görülmeye değer.

Gezini tapınaktan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Seokguram Mağarası ziyaretiyle birleştirebilirsin. Burada bulunan taş muhafızlarla çevrili oturan Buda heykeli o kadar narin ki ziyaretler çok kısa tutuluyor ve fotoğraf çekilmesine de izin verilmiyor. Buda’nın bakışlarını mağaranın dışına doğru takip ettiğinde, karşında Japon Denizi’ne doğru uzanan Tohamsan Dağı’nı bulacaksın.

Yalnız başına çıktığın huzur arayışını sükûnet dolu Gyeongju Ulusal Parkı’na giderek tamamlayabilir veya komşu şehir Pohang’daki Homigot plajına yönelerek biraz daha uzatabilirsin. Bu plajda, denizden yukarı doğru uzanan, ahenk ve birlikte yaşamaya adanmış iki dev el seni bekliyor. Ayakların kumsala temas ettiğinde ve karşında gökyüzüne doğru uzanmış kolları gördüğünde, yolculuğunun sonuna ulaştığını anlayacaksın.

Yakındaki Busan’a uçak bileti ara

Florianópolis, Brezilya

Yalnız seyahat- Florianópolis’te güneşlenebileceğin, sörf yapabileceğin ve dinlenebileceğin 40 plaj var ve Praia Mole de bunlardan biri
Florianópolis’te güneşlenebileceğin, sörf yapabileceğin ve dinlenebileceğin 40 plaj var ve Praia Mole de bunlardan biri

Floripa, yerel halkın deyimiyle, harika plajlar ve mükemmel partiler arayan öğrenciler ve sırt çantalı gezginler için tam bir ada cennetidir. Mercado Publico’nun sarı kemerleri, sayısız el sanatı tezgâhına ve yiyecek dükkânına barınacak bir yer sunuyor. Zevkine uygun bir yer bulduğunda lezzetli anchova grelhada (ızgara veya kızarmış lüfer) ile karnını doyurabilirsin.

Öğleden sonraları değerlendirmenin en iyi yolu ise adadaki 40 plajdan birine uğrayarak güneşlenmek. Yine de, doğayla daha iç içe bir ortam sunan Praia do Matadeiro ve plaj barlarıyla çevrili Jurerê arasında seçim yapmak gerçekten zor.

Gece kulüplerinin neon ışıklı dans pistlerinden yükselen sesler, gündüz saatlerinin hareketliliğine uğultulu bir fon müziği ekliyor. Kaldığın yere yürüyerek dönerken, Florianópolis’in ana karasına giden Hercilio Luz asma köprüsünün suların üzerinden yansıyan ışıklarına hayran kalacaksın.

Florianópolis’e uçak bileti ara

Dublin, İrlanda

Yalnız seyahat- Dublin’in ıslak ve çılgınlıklarla dolu kültür merkezi Temple Bar
Dublin’in ıslak ve çılgınlıklarla dolu kültür merkezi Temple Bar © Nico Kaiser

1000 yıllık zengin tarihi, aykırı uluslararası topluluklardan oluşan halkı ve modern mimarisiyle, Dublin’in büyüleyici zıtlıklarına âşık olmamak neredeyse imkânsız.

Gezgin kitap kurtları; taş döşeli ufak geçitlerden, antik çan kulelerinden ve bir zamanlar Oscar Wilde, James Joyce ve Bram Stoker gibi devlerin kaldığı George dönemi evlerinden geçen şehir turlarına katılma fırsatı buluyor. Dublin’de aynı zamanda harikulade vahşi geyikleri görebileceğin Phoenix Park gibi pek çok yeşil alan da bulunuyor.

Tüm dünyada neşeli tavırlarıyla bilinen İrlandalıların kalplerine giden yol midelerinden geçiyor. Geleneksel Viktorya dönemi barlarından birine uğrayarak (neredeyse her köşe başında bir tane bulabilirsin!) bar taburelerinden birine oturduğunda, kendini bir anda yeni arkadaşlarınla Guinness’ini yudumlarken bulacaksın. Dublin’de iyi zaman geçirmek için arayışa çıkmana hiç gerek yok, o zaten seni bulacaktır.

Dublin’e uçak bileti ara

Havana, Küba

Yalnız seyahat- Küba başkenti Havana’nın tipik sokak manzarası
Küba başkenti Havana’nın tipik sokak manzarası

Yalnız başına çıkacağın bir sonraki seyahatine biraz heyecan ve duygu katmak istiyorsan Havana’ya gitmelisin. Turistlerin (özellikle de yalnız seyahat edenlerin) güvenliği burada oldukça ciddiye alınıyor; yani kalabalık semtlerde birden fazla dil bilen pek çok polisle karşılaşacaksın ve bu polisleri sık sık en iyi şarap ve akşam yemeğinin nerede yenilebileceği konusunda tavsiyeler verirken görebilirsin.

Sokak satıcılarından aldığın kızarmış sımsıcak kroketlerle karnını doyurduktan sonra, 500 yıllık tarihi semt La Habana Vieja’daki popüler butiklerde, atölyelerde ve kafelerde yerel ürünler satan Kübalı girişimcilerin arasına karışarak Küba’nın modern çehresine bakış atabilirsin.

Gitgide eskiyen ama hala ilginç bir çekiciliğe sahip olan eski Amerikan arabalarına ve koloni dönemi binalarına bakabileceğin Malecón gezinti yerinde dolaşmadan Havana’yı görmüş sayılmazsın. Habaneroların (bu heyecan verici şehrin sakinleri) arasına tam olarak karışabilmek istiyorsan, rahat ayakkabılar giyip, eline bir şişe şarap almalı ve tropik akşamını limanda dans ederek geçirmelisin.

Havana’ya uçak bileti ara

Fiji

Yalnız seyahat- Fiji sahilinde günbatımı
Hindistancevizi ağaçları, berrak ve ılık sular ve tropik bir günbatımı… Fiji’ye hoş geldin

Reddedilemez bir gerçek var: Fiji kesinlikle baş döndürücü bir yer. Kristal renkli sahili ve palmiye ağaçlarının bitişiğindeki plajları, burayı kartpostallarda gördüğümüz türden bir romantizmin en somut örneklerinden biri haline getiriyor ve Güney Pasifik’in derinliklerine gizlenmiş bu takımadanın tam bir balayı cenneti olmasını sağlıyor. Ancak, toplam 332 ada olduğu için, aşk kuşlarından uzaklaşıp kendi cennetini yaratmak için de bolca fırsat bulacaksın.

Yeterince güneşlendikten sonra Fiji’nin daha heyecan verici cazibelerini keşfetmeye koyulabilirsin. Başkent Suva’dan arabayla sadece 30 dakika uzaklıkta bulunan Colo-i-Suva yağmur ormanı, arka planını kuş seslerinin süslediği muhteşem yürüyüş rotaları sunuyor. Eğer deniz yaşamı daha çok ilgini çekiyorsa, Fiji’nin masmavi sularının altında yatan egzotik balıkları ve yumuşak mercan resiflerini görmek için dalış yapabilirsin.

Kendini yalnız hissetmeye mi başladın? Fiji’nin yerlileri, özellikle de yalnız seyahat edenlere karşı güler yüzleri ve misafirperverlikleriyle tanınıyor. Akşamlarını ise kasabada yeni arkadaşlar edinip, taze Kokoda (Fiji’ye özel bir tür balık salatası) yiyerek ve Fijililerin rahat hayat tarzını benimseyerek geçireceksin. Böyle bir yaşama alışman hiç de uzun sürmeyecek.

Fiji’ye uçak bileti ara

Toronto, Kanada

Yalnız seyahat- Caribana Festivali’ndeki geçit töreninin peşine takılmak istiyorsan biraz tüy ve süs bulman yeterli
Caribana Festivali’ndeki geçit töreninin peşine takılmak istiyorsan biraz tüy ve süs bulman yeterli

Şimdiye dek sayısız şehre “hayat dolu” sıfatının yakıştırıldığını duymuşsundur ama bu unvanı en çok hak eden yer farklı kültürlerden insanları buluşturan Toronto’dur. Yaklaşık 200 dilin konuşulduğu, 6,1 milyon nüfusa sahip “dünyanın en multikültürel şehri”, yalnız seyahat edenlerin kendilerini evinde hissetmekte hiç zorlanmayacağı yerlerden biridir.

Burayı ziyaret etmek için en iyi zaman, yerel halkın ve turistlerin caddeleri festival coşkusuyla doldurduğu yaz aylarıdır. Temmuzda 24 gün boyunca halka açık ücretsiz konserler sunan ve caz dünyasının en önemli isimlerini ağırlayan Beaches Uluslararası Caz Festivali listenin en üstlerinde yer alıyor.

Dilersen, şehrin hayat dolu Karayip toplulukları tarafından kutlanan ve Kuzey Amerika’nın en büyük sokak festivali olan Caribana Festivali Geçit Töreni ile kalipso müziğinin eşliğinde de eğlenebilirsin.

Toronto’ya uçak bileti ara

Thimpu, Bhutan

Yalnız seyahat- Butan’daki Paro Vadisi’nde uçurumun kenarına inşa edilmiş Kaplan Yuvası manastırı
Butan’daki Paro Vadisi’nde uçurumun kenarına inşa edilmiş Kaplan Yuvası manastırı

Eğer yalnız başına seyahat etmeyi seviyorsan, yeni ufuklar keşfetmekten de muhtemelen korkmuyorsundur. Hayatta olduğunu hissettirecek bağımsız bir seyahat deneyimi yaşamak için görmen gereken yerlerin en başında Bhutan geliyor.

Yamaçlara kurulmuş kaleleri andıran manastırları ve milli gelirlerini aşan düzeydeki “milli mutluluklarıyla” ünlü Bhutan, uluslararası turizme sadece otuz yıl kadar önce açıldı ve günümüze kadar Batı’nın etkisinden kısmen de olsa uzak kalabildi.

Aslında, kökleri ve kültürleri konusunda o kadar korumacılar ki; ülkeye yapılacak seyahatler, bu mistik Budist krallığını görmeye meraklı turistler için çeşitli egzotik geziler sunan önceden onaylanmış, ön ödemeli tur grupları sayesinde gerçekleştirilebiliyor (yalnız seyahat eden sırt çantalı gezginler kişisel esneklik sunan özel turlar da bulabilir).

Budistlerin aslında parti yapmayı ne kadar sevdiklerini gördüğünde çok şaşıracaksın! Bhutan’da yıl boyunca çeşitli yemek, şarkı ve dans festivalleri düzenleniyor; yani burayı ne zaman ziyaret edersen et, mutlaka kutlamaya değer bir şeyler bulacaksın.

Yakındaki Paro’ya uçak bileti ara

Juneau, Alaska

Yalnız seyahat- Alaska’nın Juneau şehrindeki Mendenhall Buzulu
Alaska’nın Juneau şehrindeki Mendenhall Buzulu

Kimse sadece kendi başına hayatta kalamaz ama Alaska’da bunu başarmaya çok yaklaşabilirsin.

Her yıl burayı ziyaret eden iki milyon turistten %16’sı yaz aylarını ve %72’ye* ulaşan kısmı da kış aylarını tercih eden yalnız gezginlerden oluşuyor ve hepsi de dünyanın diğer bölümlerindeki kaostan uzaklaşıp, etkileyici güzellikteki buzulların doldurduğu uçsuz bucaksız boşluğu seyretmek, İsviçre’nin bir buçuk katı büyüklükteki ulusal parkları gezmek veya sadece boz ayılarla biraz vakit geçirmek istiyor.

Doğanın etkileri burada muazzam boyutlara ulaşıyor, yani kendini başkent Juneau’nun hoş ama uykulu atmosferinin dışına attığında gerçek bir kâşif gibi davranmaya hazır olmalısın. Eğer buzulları aşabilirsen Tracy Arm Fiyordu’nda balıkçılık turuna çıkabilirsin. Ardından da başka bir tekneye atlayarak, Inside Passage’a gidebilir ve bu dünyanın gerçek hükümdarları olan orka balinalarıyla yüzleşebilirsin!

Juneau’ya uçak bileti ara

Queenstown, Yeni Zelanda

Queenstown Bisiklet Parkı’nda dağ bisikleti keyfi
Queenstown Bisiklet Parkı’nda dağ bisikleti keyfi

Yeni Zelanda, turistlere gösterdiği inanılmaz misafirperverlikle tanınıyor ve eğlenmek isteyen yalnız gezginlerin buluşma noktası olması açısından da harika bir yer.

Başkent Wellington’da Yüzüklerin Efendisi ile ilgili pek çok hatıra bulabilirsin ama macera arıyorsan tercih etmen gereken yer Queenstown. Rafting, hava dalışı ve bungee jumping gibi aktivitelerin ve Remarkables sıradağlarının üzerindeki zorlu kayak merkezlerinin tadını çıkarmak üzere her yıl yalnız veya grup olarak bir milyon turistin ziyaret ettiği bu şirin göl kıyısı kasabası, “Dünyanın Macera Başkenti” unvanını sonuna kadar hak ediyor.

Queenstown’a uçak bileti ara

Göteborg, İsveç

İsveç’in Göteborg şehrindeki rengârenk çatılar
İsveç’in Göteborg şehrindeki rengârenk çatılar

Biraz pahalı ama güzel İsveç başkenti Stokholm’ün gölgesinden çıkamasa da, sıcakkanlı Göteborg’da keyif almana yetecek kadar kültür ve İskandinav tarzı bulabilirsin ve fiyatlar da yalnız gezginler için çok daha insaflı ve hesaplıdır.

Güneş parlıyor olsa da olmasa da, tüm Avrupa’nın en gösterişli bitki merkezlerinden biri olan Göteborg Botanik Bahçeleri’nden yayılan muhteşem kokuları takip etme içgüdüne karşı koymayacaksın. Stora Saluhallen yiyecek pazarından atıştırmalık bir şeyler alarak Paddan Tekne Turu’na katılabilirsin.

Şehrin iç bölümlerindeki 17. yüzyıldan kalma kanallardan ve 20 köprünün altından geçeceğin bu rahatlatıcı tekne turu tekrar kendine gelebilmen için birebirdir.

Ancak bu hoş liman şehrinde her şey tarihi yapıları görmekten ibaret değil; Göteborg aynı zamanda ülkenin tasarım konusunda en yaratıcı yeteneklerinin de ortaya çıktığı şehir. Şık Magasinsgatan caddesindeki butikleri ve moda ile uygulamalı sanatlar için dünyanın önde gelen merkezlerinden Röhsska Müzesini gezerken bunu sen de fark edeceksin.

Göteborg’a uçak bileti ara
Daha fazla seyahat fikri ister misin? Yalnız seyahat edenler için verdiğimiz 20 ipucuna göz atabilir ve seyahat ederken yabancılarla tanışmak için en iyi yöntemleri öğrenebilirsin
*İstatistikler Alaska Ziyaretçi İstatistik Programı’nın (AVSP) 2011 verilerine dayanmaktadır

Yayımlanma tarihi

14/12/2016