BBC’nin Yeryüzü belgeselindeki harika yerlere seyahat et

Planet Earth belgeselinin bölümleri aklını başından mı aldı? Çok fazla zorlanmadan gidebileceğin 13 harika yer bulmak için iki sezonu merceğimize aldık

Endonezya’nın mercan kayalıkları Dünya üzerindeki başka hiçbir yere benzemiyor

Endonezya’nın mercan kayalıkları Dünya üzerindeki başka hiçbir yere benzemiyor

Kategori Sahil & doğa

Tarih 13/12/2016

Planet Earth (Yeryüzü) belgeselinin ikinci sezonunun keyfini çıkaran milyonlarca kişiden biriysen, muhtemelen o harika yerlerin gerçekte olup olmadığını merak ediyor ve gerçek olsalar bile ziyaret etme ihtimalinin olmadığını düşünüyorsundur, öyle değil mi? Şimdi söyleyeceklerimize çok şaşıracaksın…

Yeryüzü belgeselinin tüm bölümlerinden, her habitat için bir tane olmak üzere 13 harika yer seçtik ve bunların hepsi normal bir gezginin gitmekte zorluk çekmeyeceği yerler. Yani su alan bir balıkçı teknesinde bir hafta süren yolculuklar, kavurucu çöllerde 10 günlük yürüyüşler, donmuş şelalelere üç günlük tırmanışlar gibi çılgınlıklar yapman gerekmeyecek.

Eğer soluk mavi küremizin ihtişamına inanmakta zorluk çekiyorsan, gidip kendi gözlerinle görmemen için artık hiçbir neden kalmadı!

Papua Yeni Gine

Harika Yerler- Renkli Goroka gösterisi
Renkli Goroka gösterisi

Dünyanın en az keşfedilen ülkelerinden olan Papua Yeni Gine’nin ormanlarının dünyanın muhtemelen en egzotik hayvan ve bitkilerini barındırıyor olması aslında pek o kadar da şaşırtıcı değil. Burası birden fazla cennetkuşu türünün ve bir o kadar da keşfedilmeyi bekleyen kuş türünün yaşadığı bir kuş gözlemciliği cennetidir.

Hayat büyük ölçüde kırsal kesimlerdeki topluluklarda devam ediyor ve yüzyıllardır değişmeden kalabilmiş. Port Moresby ise bu inanılmaz yeri keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktası görevi üstleniyor. Papua Yeni Gine çevresinde çeşitli turlar sunan ve en ücra köşelere bile uğrayan, yerel, etiğe önem veren ve planlı bir tur organizatörü olan Trans Niugini Tours’a göz atmak isteyebilirsin.

Daha fazlası: İyi bir yürüyüşe ne dersin? Papua Yeni Gine’de aradığını bulacaksın

Port Moresby’e uçak bileti ara

Okavango Deltası, Botsvana

Harika Yerler- Unutulmayacak bir yolculuk
Unutulmayacak bir yolculuk

Okavango Deltası; Botsvana’nın önemli bir bölümünü, Namibya’nın bazı bölümlerini ve Güney Afrika’nın ufak bir parçasını kapsayan ve 930.000 kilometrelik bir alan kaplayan dev Kalahari Çölü’nün bir parçasıdır. Ancak, deltayla çölün arasında hiçbir benzerlik bulunmadığını söyleyebiliriz.

Bölgeyi taşkın zamanında (temmuz ve ağustos) ziyaret ettiğinde, fillerin, aslanların, bufaloların, zürafaların ve daha pek çok hayvanın kurak çölden deltanın hayat veren sularına doğru yaptıkları yıllık göçe şahit olma fırsatı bulacaksın.

Bu muhteşem hayvanları seyrederek geçirdiğin günün ardından Samanyolu’nun altında kamp yapabilir ve uykuya dalarken uzakta kükreyen aslanların seslerini dinleyebilirsin. Bundan daha etkileyici bir deneyim olamaz.

African Budget Safaris kuruluşunun organize ettiği ülke içine doğru beş günlük bir gezi için Okavango Deltası ve Orta Kalahari turuna göz atabilirsin.

Gaborone’ye uçak bileti ara

İskelet Sahili, Namibya

Harika Yerler- Kilometrelerce uzanan kum tepelerine tırmanış
Kilometrelerce uzanan kum tepelerine tırmanış

Adını bir zamanlar balina avcılığı endüstrisinin kumsala saçtığı fok ve balina kemiklerinden alan bu uzun sahil, artık her biri tehlikeli kayalıkların kurbanı olmuş tüyler ürpertici gemi iskeletleriyle tanınıyor.

Neyse ki, 16.845 km²’lik bir alan kaplayan İskelet Sahili Ulusal Parkı’na ulaşmak o kadar da zor değil (yine de parkın kuzey bölümünü ziyaret eden safariler uçak yolculuğu içeriyor). Babunlara, zürafalara, aslanlara, siyah gergedanlara ve keseli antiloplara yaşam alanı sağlayan ve yürüyerek keşfedebileceğin dev kum tepeleri barındıran bu bölge, gösterişli bir vahşi hayata sahip, eşsiz ve el değmemiş bir yer.

African Budget Safari, Namibya’nın kum tepelerini ve vahşi doğayı görebileceğin altı günlük bir safari organize ediyor.

Daha fazlası: Güney Afrika’yı yol gezisiyle keşfetmeye ne dersin?

Windhoek’e uçak bileti ara

Kanada’nın Rocky Dağları, Kanada

Harika Yerler- Banff Ulusal Parkı’nın unutulmaz manzaralarından biri
Banff Ulusal Parkı’nın unutulmaz manzaralarından biri

Devasa Rocky Dağları, Kanada’dan başlayarak ABD ile Meksika arasındaki sınıra kadar güneye devam eder.

Kanada’nın Rocky Dağları’nın bitişiğinde Yoho, Banff, Jasper ve Kootenay ulusal parkları yer alır ve hep birlikte çok yaratıcı bir isme sahip Kanada Rocky Dağları Ulusal Parkları’nı oluştururlar. Bu parkların hepsi, ender ve tehlike altındaki türler için (Kuzey Amerika bozayısı gibi) el değmemiş bir yaşam alanı sunmaları ve sıra dışı güzellikleri nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmiştir.

Parkların hepsini kendi başına keşfedebilirsin. Doğaya saygı gösterdiğin sürece dilersen arabayla yolculuk edebilir, kamp ve yürüyüş yapabilirsin. Bozayıları görmek için gözlerini dört açmayı unutma!

Edmonton’a uçak bileti ara

Yucatán Yarımadası, Meksika

Harika yerler- Grand Cenote keşfedilmeyi bekliyor
Grand Cenote keşfedilmeyi bekliyor

Yucatán Yarımadası, baş döndürücü güzellikteki plajlarıyla tanınır ama yeryüzünün altında uzanan obrukları da bir o kadar güzeldir (belki de daha fazla).

Kireçtaşı kayalarının çökmesiyle oluşmuş bu sualtı mağara sistemi gezegenimizdeki en büyüleyici doğal yüzme havuzlarından bazılarına sahiptir. Berrak turkuaz sularla dolu dayanılmaz havuzların bulunduğu büyülü kireçtaşı mağaraları, çevreni saran orman ve uçsuz bucaksız gökyüzünün oluşturduğu ortam eşsiz bir deneyim vadediyor.

Havuzların neredeyse hepsi normal veya şnorkelle yüzmek için mükemmel bir ortam sunuyor ve daha büyük ve derin obruklarda dalış bile yapılabiliyor. En güzel kısmı da, en iyi havuzların büyük bölümüne ulaşım çok kolay ve pek çoğu da Chichen Itza gibi turistik yerlere yapılan gündüz gezilerine dâhil ediliyorlar.

Daha fazlası: Doğal yüzme havuzları hakkında başka bir yazı daha okumak ister misin?

Cancun’a uçak bileti ara

Białowieża Ormanı, Polonya

Harika Yerler- Białowieża Ormanı’na hoş geldin
Białowieża Ormanı’na hoş geldin

Polonya ve Beyaz Rusya arasına sıkışmış Białowieża Ormanı, UNESCO Dünya Mirası Alanları arasında yer alıyor. Dünyada az sayıda kalan kadim ormanlardan biri olan bu toprak parçası 3.086 km²’lik bir alana sahip ve içinde de 800 Avrupa bizonu yaşıyor.

Ormanın içinden arabayla geçmek gerçekten inanılmaz bir duygu ama daha yakından bir deneyim yaşamak için parkta bizonların yaşadığı yerlerden biri olan Pokazowy Żubrów’a gitmelisin. Eğer bir parça macera yaşamak istiyorsan, ormanın içinden geçen Wilczy Szlak veya Wokół Uroczyska Głuszec yollarından birinde bisiklete binebilir veya yürüyüş yapabilirsin.

Daha fazlası: Aynı güzellikte ve ulaşım açısından kolay diğer UNESCO alanlarına göz atabilirsin

Varşova’ya uçak bileti ara

Büyük Kanyon, Arizona, ABD

Harika Yerler- Kanyonda nehir yolculuğu
Kanyonda nehir yolculuğu

Büyük Kanyon’un uzun bir tanıtıma ihtiyacı yok. Zeminini süsleyen neredeyse iki milyar yaşındaki kayalarla kanyon, dünyanın yedi doğal harikasından biri olarak yerini sonuna kadar hak ediyor.

Ancak, genelde kalabalık olan South Rim’e (Güney Yakası) gitmektense, biraz kuzeye giderek ziyaretçilerin sadece %10’unu ağırlayan North Rim’i (Kuzey Yakası) görebilir veya ziyaretçilerin sadece %1’i gibi geceyi kanyonda geçirmeyi düşünebilirsin.

Bundan da iyisini arıyorsan ayaklarının ıslanmasına hazır olmalısın. Colorado Nehri’nde rafting yapıp, akşam yemeği sırasında Samanyolu’nu izledikten sonra deliksiz bir uykuyla aranda hiçbir şey kalmayacak .

Hayatın boyunca unutamayacağın bir deneyim yaşamak için Western River Expedition ile üç, altı veya yedi günlük bir geziye katılabilirsin.

Daha fazlası: İlgini çekti mi? Kanyon bölgesinin geri kalan yerlerini de keşfedebilirsin

Las Vegas’a uçak bileti ara

Endonezya’nın mercan kayalıkları

Harika Yerler- Mercan kayalıklarının sakinlerinden şahin gagalı kaplumbağa
Mercan kayalıklarının sakinlerinden şahin gagalı kaplumbağa

Raja Ampat Adaları, gezegenimizde en yüksek deniz yaşamı çeşitliliği kaydedilen yerdir. Ücra, insanlar tarafından kısmen de olsa rahatsız edilmemiş, 600 mercan türüne ve 1200 balık çeşidine sahip Raja Ampat’ın mercan kayalıkları, dünyanın en iyi dalış mekânlarından biri olduğu gibi, şnorkelle yüzmek için de ideal bir bölgedir.

Dalış yapmak veya şnorkelle yüzmek arasında yapacağın tercih ve nerede yapmak istediğin tamamen senin kararın ama iyi haber şu ki, hangisini seçersen seç harika zaman geçireceksin!

Cakarta’ya uçak bileti ara

Kuzey Amerika Çayırları, Montana, ABD

Harika Yerler- Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki bizonlar
Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki bizonlar

10 eyalete yayılmış Kuzey Amerika Büyük Düzlükleri’nde 16. yüzyılda yaklaşık 30-60 milyon bizon yaşıyordu. 1880’de vahşi ortamda yaşayan bizon sayısı 100’ün altına düşmüştü. Çelişkili bir şekilde, ilk koruma çabaları da 1800’lü yıllarda geldi.

Amerika’nın bulduğu en iyi fikirlerden olan ulusal parklar, bizonları yok olmanın eşiğinden alıp, günümüzde sayılarının 500.000’e ulaştığı duruma getirdi. 1908’de Montana’da kurulan Ulusal Bizon Otlağı (National Bison Range), bizonlara yeniden hayat vermede önemli bir rol oynadı ve hala da bu görevini sürdürüyor.

Missoula’dan kolayca ulaşılabilen park, manzaralı araba yolculukları ve yürüyüşler sunuyor ve bir zamanlar nesli tükenme eşiğine gelmiş bu muhteşem hayvanla neredeyse yüz yüze gelme fırsatı veriyor.

Daha fazlası: Eğer yol gezisi yapmayı planlıyorsan ABD’deki en sevdiğimiz motellere göz atabilirsin

Missoula’ya uçak bileti ara

Madagaskar

Harika Yerler- Dünyanın en küçük lemurları (30 gram) bir kutu sakızla aynı ağırlıkta (resimdekiler biraz daha ağır)
Dünyanın en küçük lemurları (30 gram) bir kutu sakızla aynı ağırlıkta (resimdekiler biraz daha ağır)

Madagaskar dünyanın en büyük dördüncü adasıdır ve tenha bir yer olması nedeniyle, tıpkı Galápagos Adaları gibi, pek çok yerel türe ev sahipliği yapar.

Kumsalları, muhteşem ulusal parkları, ilginç ama güzel Baobab ağaçları, göz alabildiğine uzanan ormanları ve tabii ki halka kuyruklular ve zıplayan indriler gibi lemur türleriyle burası olağanüstü bir adadır. Ulaşım açısından çok kolay bir yer olmasa da, karşılaşılan zorluk da yaşanılan deneyimin verdiği hazzı artırıyor. Tura katılarak adayı kendi gözlerinle görebilirsin.

Fransa büyüklüğündeki bu adayı sekiz unutulmaz günde mükemmel bir şekilde tanıtan G Adventures’ın Baobab ve Tsingy Explorer turunu deneyebilirsin.

Antananarivo’ya uçak bileti ara

Galapagos Adaları

Harika Yerler- Yılanların yakalamakta zorluk çektiği deniz iguanaları
Yılanların yakalamakta zorluk çektiği deniz iguanaları

Galapagos Adaları, Darwin’in Doğal Seçilim Teorisi’ni oluşturmasında önemli rol oynamış volkanik adalardan oluşmuş bir takımadadır ve artık UNESCO Dünya Mirası Alanları arasındaki yerini aldı.

Adalarda yaşamını sürdüren yerel hayvanlar, doğal avcıların sayısının azlığının da etkisiyle oldukça cana yakınlar ve tüm takımadanın aslında bir ulusal park olması sayesinde, bölge de insan etkisinden kısmen uzak kalmayı başarabildi.

Takımadada karşılaşacağın hayvanlar arasında kertenkeleler, ispinozlar, penguenler, foklar, dev Galapagos kaplumbağaları ve tabii ki deniz iguanaları bulunuyor. Tüm bu türlerin arasındayken zamanda geriye yolculuk etmiş gibi hissedebilirsin.

Galapagos’a Quito’dan uçakla gidebileceğin gibi tekne yolculuğunu da tercih edebilirsin. Deniz yolculukları fiyat ve konfor konusunda büyük çeşitlilik gösteriyor, bu nedenle sorumluluğunu bilen ve bütçene uyan bir tanesini bulmak için ince eleyip sık dokumalısın.

Quito’ya uçak bileti ara

Jodhpur, Hindistan

Harika Yerler- Krallığını izleyen bir langur maymunu
Krallığını izleyen bir langur maymunu

Binalarının büyük bir bölümü mavinin tonlarına boyandığı için Mavi Şehir olarak da bilinen Jodhpur; tapınakları, sarayları, baharatları ve tarihiyle öne çıkan bir yer. Ancak, şehir aynı zamanda tüylü sakinleri olan yüzlerce gri langurla da tanınıyor.

Şehir halkı tarafından beslenen ve korunan langurlar şehirde özgürce dolaşabiliyor. Bu durum turistlere biraz tuhaf gelebilse de, bu sevimli hayvanlara maymun tanrı Hanuman’ın sembolü olarak saygı gösterildiğinden, onlarla birlikte yaşamaya alışmak gerekiyor. Yani sen de diğer herkes gibi akışına bırakmalısın.

Daha fazlası: Jodhpur’da bisiklet sürmek için muhteşem yerler var – göz atmayı sakın unutma!

Jodhpur’a uçak bileti ara

Antarktika

Harika Yerler- Sonsuz bir huzur ve ihtişam…
Sonsuz bir huzur ve ihtişam…

Listenin biraz daha cesaret gerektiren seyahatlerinden biri olan Antarktika, denizde geçireceğin toplam dört günlük yolculuğa kesinlikle değecek.

Dünyada bu kadar büyüleyici farklılıkta ve el değmemiş çok az yer var ve her ne kadar kambur balinaları, deniz fillerini ve çember sakallı penguenleri görebileceğinin garantisi olmasa da, bolca buz göreceğine emin olabilirsin. Karlarla kaplı bembeyaz dağlardan, buzulların altına uzanan inişli çıkışlı tünellere her yer mavinin akla gelebilecek her tonuyla parlıyor. Eğer şanslıysan, buzullardan büyük buz parçalarının koparak bazen hızlı bazen yavaş bir şekilde denize döküldüğü anlara şahit olabilirsin.

Antarktika’yı ziyaret etmek için birden fazla yol var (Arjantin veya Şili’den). Hangisini tercih edersen et, tur operatörünün güvenli ve çevreye saygılı turlar konusunda katı kurallara sahip IAATO’ya (Uluslararası Antarktika Tur Operatörleri Birliği) üye bir şirket olduğundan emin olmalısın.

Buenos Aires’e uçak bileti ara

İşte sonunda dünyanın en güzel yerlerini görmeyi başardın. Yola çık, keşfet ve dünyanı genişlet ama ne kadar narin bir dünyada yaşadığımızı da sakın unutma.

Eğer neden bahsettiğimiz hakkında hiçbir fikrin yoksa ikinci sezonun (son bölümü BBC’de 11 Aralık 2016’da yayınlanıyor) fragmanını izledikten sonra yazımızı tekrar okuyabilir ve valizini hazırlamaya başlayabilirsin.

Listedeki yerlerden birini gözüne kestirdin mi? En iyi seyahat sigortasını yaptırarak seyahat hazırlıklarına başlayabilirsin. Eğer daha az maceralı, eve daha yakın bir tatil arıyorsan alternatif şehir kaçamaklarına da göz atabilirsin

Yayımlanma tarihi

13/12/2016