2017’de leyleği havada görmeye yılbaşı tatiliyle başla!

2017 yılı doğaya, doğallığa dönüş yılı olacak. Yeni bir şeyler denemeye yılbaşı tatili ile başlayın ve yeni yılın en popüler trendlerine şimdiden kucak açın!

Yeni yılı en güzel şekilde geçir!

Yeni yılı en güzel şekilde geçir!

Kategori Şehirler

Tarih 06/12/2016

Yeni yılda bol bol seyahat etmek istiyorsan işe yılbaşı tatilinden başlayabilirsin. Kim bilir! Eğer 2017’yi alışılmışın dışında, unutamayacağın bir tatille karşılarsan, önümüzdeki sene de belki düşlediğin gibi geçer.

Şarap Bağları Gezisi

Lokal şarapların tadını yılın her zamanı çıkarabilirsin
Lokal şarapların tadını yılın her zamanı çıkarabilirsin

Yılbaşı eğlence, eğlence ve daha çok eğlence demek! Bu keyifli dönemi hem lezzetli hem de öğretici bir şekilde tamamlamak isteyenlerin son yıllardaki favori rotası ise şarap bağları. Şarap bağları denilince pusula genellikle Bozcaada, Şirince ve Trakya’yı gösteriyor. Ama alternatif noktalar da yok değil.

Şarap tadım gezisine çıkmak istiyorsan ilk önerimiz bir turla yola çıkman. Eğer gideceğin yörenin yabancısıysan bir organizasyona ihtiyaç duyabilirsin. Üstelik bir tura katılırsan ilgi alanlarına göre ziyaret edeceğin bağları daha kolay bulursun. En kaliteli kırmızıları, balığa en çok yakışan beyazları tadarak 2017’ye bağ gezisiyle merhaba demek harika bir seçim.

Üstelik bu tatil türünü tercih ettiğinde sadece üzüm bağlarını tanımakla kalmaz, yörenin muhteşem kahvaltısını da deneme fırsatı elde edersin. Eğer böyle bir tura çıkmaya karar verirsen dalından taze koparılmış meyvelerle hazırlanan reçelleri tatmanı özellikle tavsiye ederiz.

Türkiye’de şarap bağları turları yukarıda yazdığımız lokasyonların dışında Şarköy, Urla, Datça ve Bodrum’a da düzenleniyor. Bağbozumu turları kısa tatillerde çok fazla tercih edildiğinden yılbaşı tatili için kendine en uygun yeri araştırıp bir an önce kayıt yaptırmanı öneririz.

Yenileyici Mola

Bu sefer mercek altına almak istediğimiz tatil alternatifi aslında bir tür mola zamanına işaret ediyor. Son yıllarda artan iş temposu ve yoğun stres sonucu ortaya çıkan wellness akımları, beraberinde oldukça ilgi gören bir sektörün oluşmasına olanak sağladı. Arındırıcı, yenileyici ve dinçleştirici uygulamaları bir paket halinde sunan wellness oteller, bulundukları bölgenin doğadan gelen imkanlarını da kullanarak konuklarını “sağlıklı” bir şekilde ağırlıyor.

Yorucu iş ortamı, trafik ve stres kabus gibi üzerine çöktüyse bu seçeneği dikkatlice araştırmanı isteriz. Wellness otellerin SPA bölümleri dinlendirici birçok uygulamayla yeni yıla daha ferah ve taze bir şekilde başlamanı sağlayacaktır. SPA merkezlerinin içinde Türk hamamı, sauna, masaj ve buhar banyoları, termal havuzlar ve her geçen gün yenilerinin eklendiği daha birçok uygulama bulunuyor.

Wellness otel tercih ederken ilk kriterinin bölgedeki kaynaklardan çıkan termal su olmasına dikkat etmelisin. Bilindiği gibi termal su, günümüzde birçok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Ayrıca cildi temizleme, arındırma gibi birçok özelliğe de sahip olduğu biliniyor. Bu yönden bakıldığında Afyon, Yalova, Kocaeli, Denizli, Edremit, Kızılcahamam, Bursa gibi merkezlere göz atabilirsin. Eğer istersen bu sağlık dolu tatil seçeneğini tercih ederken biraz da eğlenmek için zengin yılbaşı programlarıyla göz dolduran konaklama alternatiflerini değerlendirebilirsin.

Lezzet Turu

Lezzet turlarına katılarak en güzel yemekleri yerinde keşfedebilirsin
Lezzet turlarına katılarak en güzel yemekleri yerinde keşfedebilirsin

Son yıllarda farklı tatların peşinde koşanların artmasıyla ortaya çıkan lezzet turları aslında bir nevi kültür turu. Özellikle uçsuz bucaksız birçok yerel mutfak, binlerce yıllık sırlarıyla keyifli bir yolculuğa tanıklık ettiriyor. Ancak damak tadına düşkünsen sana hoş olmayan bir haberimiz var! Türkiye, mutfak kültürü konusunda oldukça zengin bir altyapıya sahip olduğundan gideceğin noktaları seçmekte zorlanacağının garantisini verebiliriz. Bizim önerimiz, kısa tatillerde yaşadığın şehre yakın olan lokasyonları tercih etmen. Bunun yanı sıra daha uzun tatillerde birbirine yakın birkaç şehri gezebilirsin. Yine de mutfak başkenti Gaziantep’e gidersen, oradan kebabın anavatanı Adana’ya ve künefenin merkezi Antakya’ya da uğramadan geçmemelisin. Hatta bizim için aynı bölgedeki Mersin’e uğrayıp bir de tantuni yiyebilirsin!

Lezzet turlarının günübirlik de düzenlendiğini söylemeden geçmeyelim. Bu kısa süreli turlara esnaf lokantaları, tarihi pastaneler, turşucular, baharatçılar, tatlıcılar ve fırınlar dahil oluyor. Ayrıca zeytin, peynir ve çayın üretim ve hasat dönemleri için de organizasyonlar yapılıyor.

2017’de ağzının tadının bozulmaması için en sevdiğin yemeklerin ait olduğu yöreye kısa bir yolculuk yapıp yeni yıla keyifli bir şekilde başlayabilirsin.

Dağ Evi

Türkiye için henüz çok yeni bir tatil seçeneği olan dağ evleri, Avrupa’da yıllardır süren bir gelenek. Dağ evi otelleri daha çok doğa içerisinde enerji depolamak için yapılıyor. Yeşilin her tonunun ayaklar altında olduğu dağ evlerine adım atılan andan itibaren muhteşem doğa insanı etkisi altına alıyor. Dik yamaçların eteğine konuşlanan dağ evleri, hem yaz hem de kış hizmet veriyor. Buna karşın karın bastırdığı günlerde gitmek biraz zorlayıcı olduğundan aralık ayı dağ evi tatili için ideal.

Dağ evleri Beykoz, Sapanca ve Rize’de yeşilin kucağında hizmet veriyor. Eğer doğayı seviyorsan ve kalabalıklardan uzak tatil yapmak senin için vazgeçilmezse dağ evi önerimizi en azından araştırabilirsin. Başta fantastik gelebilecek bu fikir, aslında gerçek yaşama doğru yapılan bir keşif yolculuğu.

Bu özel tecrübeyi yaşamak için yılbaşı tatili hem süresi, hem de mevsimi nedeniyle biçilmiş kaftan. Denediğine pişman olmayacaksın.

Doğayla Kucaklaşma

bolu
Bolu’nun yemyeşil doğasına kendini bırak… © Serhan Sevim

Tatil senin için el değmemiş doğada ciğerlerine temiz hava doldurmaksa doğru yerdesin. Aslında bu başlık altında sayılabilecek noktalar oldukça fazla olsa da çok keşfedilmemiş yerler daima tercihimiz. Bu noktada özellikle Bolu’ya bağlı Karacasu, yemyeşil dağların eteğinde adeta film karesi gibi bir görüntünün içinde hissettiriyor. Bunun yanı sıra Edremit’e bağlı Güre de Ege dağlarının mis gibi havasıyla kısa tatiller için ideal.

Mevsimin kış olması seni yanıltmasın. Sıraladığımız lokasyonlar yazın bunaltıcı sıcağından uzak, püfür püfür bir tatil yaşatıyor. Hatta yeni yılı bu destinasyonlarda karşılamanın seni dinçleştireceğini bile söyleyebiliriz.

Şile ve Durusu de İstanbul’a yakın olmasına rağmen doğal formunu koruyabilen ender lokasyonlardan. Hafta sonu tatillerinin değişmez ikilisinden Şile’yi tercih edersen deniz kenarında yörenin meşhuru palamut balığını tatmayı unutma. Durusu’da ise muhteşem atmosferin tadını mutlaka yeşillerin içinde yapacağın bir akşamüstü yürüyüşüyle çıkar.

Göl Tatili

Abant Gölü'nün inanılmaz manzarası
Abant Gölü’nün inanılmaz manzarası

Türkiye göller açısından oldukça zengin bir ülke. Üstelik göllerin hepsi konum itibariyle adeta birer doğa harikası. Hal böyle olunca tatilcilerin gözde dinlenme tercihlerinden biri de göl kenarları oluyor. Gölleri bu kadar cazip kılan bir diğer özellik de her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmesi… Kış aylarında donan göllere, sonbahar aylarında sararmış yapraklar eşlik ediyor.

Kuşkusuz Abant, bu alanda konaklama denilince ilk akla gelen destinasyonlar arasında yer alıyor. Her bütçeye uygun bir tesisin bulunduğu Abant, tamamen egzotik bir güzelliğe sahip.

Bunun yanı sıra Yedigöller de büyüklüğü ve imkanlarıyla aslında bir tür “doğal tatil köyü” olma özelliği taşıyor. Kar bastırmadan Yedigöller’de gezinmek ve yeni yılı burada karşılamak, bugünlerde yapılabilecek en iyi şeylerden…

Eğer İstanbul’daysan ve tatil için ayırabileceğin vakit kısaysa Sapanca da yerinde bir seçenek. Günübirlik seyahatler için de uygun olan Sapanca, küçük ve şirin bir kasaba niteliği taşıyor. Bölgede kısa süreli konaklama için ekonomik tesisler var. Bunun yanı sıra dinlenmek ve kendine vakit ayırmak isteyenler için SPA otelleri de bu bölgede yer alıyor.

Daha fazla Seyahat Fikri ister misin? 2017 yılının en hesaplı tatil yerlerine hemen göz atıp, seyahatlerini planlamaya başlayabilirsin!

 

Yayımlanma tarihi

06/12/2016