Cesur yürüyüş tutkunları için harika manzaralara sahip 12 yürüyüş gezisi

Yeni aldığın yürüyüş botlarını denemek veya beşinci destansı yürüyüşüne çıkmak mı istiyorsun? Bu harikulade yürüyüşler dışarı çıkıp dağlara tırmanma arzusuyla dolmanı sağlayacak

Ekvador’daki Quilotoa Loop keşfetmen için seni bekliyor

Ekvador’daki Quilotoa Loop keşfetmen için seni bekliyor © Along Dusty Roads

Kategori Sahil & doğa

Tarih 25/10/2016

Bir ülkenin en güzel manzarası veya Instagram’a konulabilecek en baş döndürücü izleme noktalarıyla aranda sadece iyi bir yürüyüş ayakkabısı ve o harika yerleri keşfetme arzusu bulunuyor. Hawaii kıyılarının ürkütücü derecede dar uçurumlarından geçmekten, Ekvador’daki ücra And köylerini keşfetmeye uzanan sayacağımız her bir yürüyüş başlı başına olağanüstü bir deneyim sunuyor.

Seyahat etme arzunu alevlendirmek için, maceracı yazar/fotoğrafçı ikili Andrew ve Emily tüm dünyadan en sevdikleri yürüyüş gezilerini bir araya topladı ve deneyim düzeyine göre gruplara ayırdı!

Yeni başlayanlar için en iyi yürüyüş gezileri

Grindelwald – İsviçre

Yürüyüş gezileri- Alplerde yer alan Grindelwald kasabasında huzurlu bir yürüyüş ve tren yolculuğu
Alplerde yer alan Grindelwald kasabasında huzurlu bir yürüyüş ve tren yolculuğu © othree

İsviçre’yi keşfe hoş bir dağlık arazinin arasından geçen bir tren yolculuğunun ardından başlayabilirsin. Geleneksel bir şalede iyi bir uykunun ardından, Grindelwald’dan gündüz yürüyüşüne çıkarak büyüleyici Alp manzarasının keyfini çıkarma fırsatını kaçırma.

Popüler köy kampından başlayan pek çok patika ve tırmanış güzergâhı bulunsa da masalları andıran kasabaların ve muhteşem dağ sıralarının unutulmaz manzaralarına şahit olmak isteyenler için en iyi tercih First-Faulhorn patikasıdır. Grindelwald’dan First teleferiğine binerek önündeki 12 kilometrelik yürüyüş için zaman ve enerji ayırabilirsin.

Faulhorn Dağı’nın zirvesi 2.681 metre yükseklikte olduğundan irtifa hastalığına karşı dikkatli olmalısın, ancak bulutların üzerinden her yöne doğru uçsuz bucaksız manzara buna değecektir. Dağa çıkarken veya inerken, arka planını Schreckhorn’un karla kaplı dağlarının süslediği, canlı ve yemyeşil bir vadide bulunan harikulade Bachalpsee Gölü’nde mola vermeyi sakın ihmal etme. Çünkü bu adeta bir İsviçre kartpostalının içinde yer almak gibi bir his!

Yakındaki Bern’e uçak bileti ara

Lizard sahil yürüyüşü – Cornwall, İngiltere

Yürüyüş gezileri-Lizard Yarımadası’nın saklı kumsallarını arayış
Lizard Yarımadası’nın saklı kumsallarını arayış

Kynance Koyu’ndan başlayan bu yeterince kolay 11 kilometrelik dairesel rota, Cornwall’un muhteşem kıyı şeridinden geçerek Birleşik Krallık’ın anakarasının en güney bölümü olan Lizard Point’e ulaşmanı sağlayacak.

Yol üzerinde mağaralar, falezler, koylar ve şaşırtıcı derecede beyaz kumlara ve turkuaz sulara sahip gizli plajlarla karşılaşmayı bekleyebilirsin. Muhteşem manzaranın yanı sıra, yaz aylarında foklarla ve büyük camgözlerle de karşılaşabilirsin.

Burada turizm oldukça düşük düzeyde olduğundan, kalabalıklardan uzak, olağanüstü ve baskın bir soyutlanmayla karşılaşmaya hazırlan. Geri dönüş yolunda yerel bir pub’a uğrayarak, geleneksel Cornish böreği ve o çok hak ettiğin bir bardak birayla gerçek İngiliz tarzını yaşatmayı da unutma!

Cornwall’a uçak bileti ara

Sentiero Azzuro (Mavi Yol) – Cinque Terre, İtalya

Yürüyüş gezileri-Riomaggiore, Mavi Yol üzerinde ziyaret edebileceğin hoş kasabalardan biridir
Riomaggiore, Mavi Yol üzerinde ziyaret edebileceğin hoş kasabalardan biridir © Fred_78

Cinque Terre’nin harikulade sahil kasabalarının kümelenmiş rengârenk evleri, seyahat tutkunlarının ölmeden önce görülecek yerler listelerinin başlıca maddelerinden birini oluşturuyor.

İtalyan Rivierası’nın güneşli sahil şeridinin 12 kilometresi boyunca uzanan yüzlerce yıllık Mavi Yol (bazen yol #2 olarak da adlandırılıyor), beş kasabanın tümünü birbirine bağlıyor.

Bölgenin resmedilmeye değer sahil şeridini keşfetme fırsatı sunmasının yanı sıra, kolay ve yol işaretleri açısından zengin bu yol, üzüm bağlarından zeytinliklere, dondurmacılara, sıcak atmosfere sahip kafelere ve hoş meydanlara uzanacak yolculuğunda İtalya’nın özüne şahit olmanı sağlayacak.

Yolda en az 5 saat geçirmeyi göze almalısın ve eğer yürüyüşünü plaj keyfiyle tamamlamayı düşünüyorsan yürüyüşe Riomaggiore’den başlayıp, Monterosso’da tamamlamalısın.

Yakındaki Cenova’ya uçak bileti ara

Az deneyimli yürüyüşçüler için en iyi yürüyüş gezileri

Quilotoa Loop – Ekvador

Yürüyüş gezileri- Andrew, Ekvador’daki Quilotoa Loop’ta yürüyüş yaparken
Andrew, Ekvador’daki Quilotoa Loop’ta yürüyüş yaparken © Along Dusty Roads

Turistlerin çok fazla ilgi göstermediği yerleri sevenler için muhteşem bir macera sunan Quilotoa Loop, genelde Amazon veya Galapagos uğruna vazgeçilen yerlerden biri. Oysa burası Ekvador ziyareti yapan herkesin seyahat planlarının önemli bir bölümünü oluşturması gereken bir yer.

İdeal olarak üç gece/dört günde tamamlanan Loop, fazla işaret bulunmayan yolları aracılığıyla yürüyüşçüleri And yerlilerinin yaşadığı küçük kasabalara ve gürül gürül akan nehirlerin ve yemyeşil vadilerin ortasındaki uçsuz bucaksız kırsal araziye götürüyor. Yürüyüşün büyük finali ise geniş bir krater gölü.

Yüksekliğe adaptasyon gerektiğinden ve geceleri de çok soğuk olabildiğinden yürüyüşten önce hazırlık yapılması öneriliyor. Eğer yürüyüşü seviyor ama kamp yapmaktan nefret ediyorsan rota üzerinde ucuz pansiyonlar olduğunu bilmek belki içini rahatlatabilir.

Yakındaki Quito’ya uçak bileti ara

Half Dome – Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya, ABD

Yürüyüş gezileri- Neredeyse ulaştın – Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan Half Dome
Neredeyse ulaştın – Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan Half Dome © mtch3l

Half Dome, Amerika Birleşik Devletleri içinde oldukça popüler bir yürüyüş rotası ve bunun iyi bir sebebi var: bu artık simgeleşmiş granit tabakası keşfedilmek için adeta yalvarıyor!

Seçtiğin rotaya göre 10-14 saatlik bir yürüyüş süresine sahip bu yolun popülerliği, aslında kolay olmadığı ve cesaret gerektirdiği gerçeğini gölgeliyor. Half Dome’un üzerinde seni bekleyen dağ ve vadi manzarasına sadece kayaya sabitlenmiş çelik kablolar aracılığıyla 120 metrelik bir tırmanış yaparak erişebiliyorsun; yani yükseklik ve dağ sırtları sevdiğin şeyler arasında yer almıyorsa aşağı bakmamanda fayda var!

Mist Trail’daki şelaleleri görmek ve Yosemite Ulusal Parkı’nın güzelliklerinin tadını daha iyi çıkarabilmek için Half Dome’u iki veya üç günlük bir kamp yürüyüşünün bir parçası olarak değerlendirebilirsin. Bunun için tek yapman gereken önceden Wilderness Permits (Vahşi Doğa İzni) almak.

Yakındaki Fresno’ya uçak bileti ara

Tongariro Alpine Crossing – Kuzey Adası, Yeni Zelanda

Yürüyüş gezileri- Tongariro’nun volkanik arazisi ve turkuaz krater gölleri esin kaynağın olacak
Tongariro’nun volkanik arazisi ve turkuaz krater gölleri esin kaynağın olacak

Herhangi bir yürüyüş veya açık hava sporları tutkununa hayallerindeki seyahat yerini sorsan çoğunlukla aynı cevabı alırsın: gerçekten her şeye sahip ülke Yeni Zelanda.

Tongariro Ulusal Parkı’nda yer alan 19,4 kilometrelik Tongariro Alpine Crossing, dik tırmanışlar ve tahmin edilemez bir hava sunuyor ama genellikle Yeni Zelanda’nın en iyi tek günlük yürüyüşü olarak adlandırılan bu mücadele buna değiyor.

Başka bir dünyaya aitmiş gibi görünen ıssız ve muhteşem volkanik arazide uzanan hayranlık uyandırıcı doğal manzarada sıcak su kaplıcaları, canlı renklere sahip krater gölleri ve dağ sıralarının muhteşem manzaraları göze çarpıyor.

Eğer enerjin kaldıysa ana rotayla yan yana olan üç saatlik bir dönüş gezisinde Ngauruhoe Dağı’na da tırmanabilir veya bu bölümü üç günlük zorlu Tongariro kuzey turuna saklayabilirsin.

Yakındaki Wellington’a uçak bileti ara

Deneyimli yürüyüşçüler için en iyi yürüyüş gezileri

Monte Fitz Roy yolu – Patagonya, Arjantin

Yürüyüş gezileri- Laguna de los Tres’in manzarası
Laguna de los Tres’in manzarası

Arjantin dağı Fitz Roy yürüyüş ve açık hava tutkunlarına hitap eden bir yer. Arjantin Patagonyası içinde yer alan bu canlılık verici rota Günay Amerika’nın en etkileyici dağ ve buzul manzaralarını sunar ve rotanın en dikkat çekici yeri de nefes kesici Laguna de los Tres noktasıdır. Evdekileri çok ama çok kıskandıracağına emin olabilirsin!

Yürüyüşçüler çeşitli gündüz yürüyüşleriyle parkı keşfedebilir veya 2 ila 5 gün süren gündüz gezilerini tercih edebilirler.

El Calafate’ye uçak bileti ara

El Camino de Santiago – İspanya

Yürüyüş gezileri- Camino hacıları bisikletle veya yaya olarak en sonunda Santiago de Compostela katedraline ulaşmayı başarıyor
Camino hacıları bisikletle veya yaya olarak en sonunda Santiago de Compostela katedraline ulaşmayı başarıyor

Kuzey İspanya boyunca uzanan bu efsanevi 1.000 yıllık hac yolu çok günlük yürüyüşler için oldukça elverişli ve gelişmiş bir seçenektir. Çok çeşitli yollar ve başlangıç noktaları bulunsa da (bazıları toplam 800 kilometreye ulaşır!) hepsi Santiago de Compostela’daki katedrale çıkar.

Tüm yürüyüşü tamamlamak için gereken bir aydan ziyade, 5-7 günlük bir süresi olan yürüyüşçüler için popüler Camino Francés yolunun Sarria’dan başlayarak Santiago de Compostela’ya giden toplam 110 kilometrelik son bölümü önerilir. Önünde uzanan açık yolda sıra dağlar, gösterişli kırsal alanlar, pek çok kutsal yer ve tarihi kasabalar görmeyi bekleyebilirsin.

Yakındaki Biarritz’e uçak bileti ara

Sıçrayan Kaplan Vadisi – Çin

Yürüyüş gezileri- Sıçrayan Kaplan Vadisi yürüyüşünün büyüleyici manzaraları
Sıçrayan Kaplan Vadisi yürüyüşünün büyüleyici manzaraları

Turkuaz renkli Jinsha nehrinin çok yukarısında, dünyanın en derin kanyonlarından biri boyunca uzanan Sıçrayan Kaplan Vadisi ve buranın sunduğu etkileyici ve göz kamaştırıcı manzaralar, Çin’in en iyi yürüyüş imkânlarından biri olarak kabul edilir.

Yerin adı, bir zamanlar bir avcıdan kaçmak için vadinin en dar bölümünü (25 metrelik bir mesafe) zıplayarak geçen bir kaplana dair efsaneye dayanır ve yürüyüş cesur ve maceraperest gezginlerin favorileri arasındadır.

22 kilometrelik rota üzerindeki pansiyonlar sayesinde, yürüyüşçüler burada bir veya iki gece geçirip, güneybatı Çin’in bu ücra köşesinde hoşça vakit geçirme şansı buluyor.

Yakındaki Lijiang’a uçak bileti ara

Bear Grylls’i örnek alanlar için en iyi yürüyüş gezileri

Kokoda Trail – Papua Yeni Gine

Yürüyüş gezileri- Papua Yeni Gine ormanlarının içlerindeki Kokoda Trail’ı takip eden yürüyüşçüler
Papua Yeni Gine ormanlarının içlerindeki Kokoda Trail’ı takip eden yürüyüşçüler © Luke Brindley

Papua Yeni Gine’nin harikulade güney ve kuzey sahillerini birbirine bağlayan ıssız yollarda, oldukça sıcak ve nemli günler ve çok soğuk gecelerde bir hafta veya üzerinde yürüyüş imkânı sunan Kokoda Trail, hem fiziksel hem de ruhsal olarak sınırlarını zorlayacak. Pek çok insan bunu hayat değiştiren bir deneyim olarak yorumluyor.

Bu sık ormanlar ve çalılıklarla kaplı yol, 96 kilometrelik yabani bir arazi boyunca devam ediyor ve yürüyüşçüleri kanlı 2. Dünya Savaşı’nda Müttefik Devletler ve Japon güçlerinin karşı karşıya geldiği tarihle dolu bir sahnede, ücra ama yerli kasabaların misafirperverliğiyle dolu bir yerde ağırlıyor.

Port Moresby’e uçak bileti ara

Kalalau Trail – Kauai, Hawaii Takımadası

Yürüyüş gezileri- Nā Pali Sahili’nde yürüyüş sonrası keyfi için rüya gibi plajlar
Nā Pali Sahili’nde yürüyüş sonrası keyfi için rüya gibi plajlar

El değmemiş bir cennet… Kauai adasının Nā Pali Sahili boyunca uzanan 35 kilometrelik yorucu bir gidiş dönüş yolculuğu olan bu ücra Kalalau rotasının cesur ve güçlü yürüyüşçülere sunduğu işte tam olarak budur.

Olağanüstü arka planı bakir plajlar, büyüleyici mavilikte bir okyanus ve gür bir yeşil tropik bitki örtüsü oluşturuyor ama burası yürüyüşe yeni başlayanlar için bir çocuk oyuncağı değil. Çeşitli tehlikeli nehir geçişleri ve ünlü ‘Crawler’s Ledge’ (91 metre aşağıda affı olmayan denizin beklediği dar bir taş patika) ile burası ABD’deki en tehlikeli yürüyüş rotalarından biri olarak kabul ediliyor.

Yolu bir günde tamamlamak mümkün olsa da acele etmemeni ve birkaç geceye yaymanı öneriyoruz. Önceden izin alman gerektiğini de unutmamalısın.

Kauai’ye uçak bileti ara

Drakensberg Grand Traverse – Güney Afrika

Yürüyüş gezileri- Sadece sen, sırt çantan ve uçsuz bucaksız Drakensberg Dağları
Sadece sen, sırt çantan ve uçsuz bucaksız Drakensberg Dağları © Rick McCharles

Seyahat hikâyelerinizi karşılaştırırken tüm arkadaşlarının utançla dolmasını sağlayacak olan bu yürüyüş, 220 kilometrelik mesafesi ve 8-12 günlük tamamlanma süresiyle tam bir kendine yeterlilik sınavı niteliğini taşıyor.

Drakensberg Grand Traverse, yürüyüşçülerin tüm yürüyüş boyunca ihtiyaç duyacakları ekipmanı ve yiyeceği sırt çantalarında taşıdığı ve bölgenin en yüksek noktasına (her yönden 3.000 metrenin üzerinde) tırmandıkları, Güney Afrika’nın en zorlu ve fiziksel açıdan yıpratıcı yürüyüşlerinden biridir.

Neyse ki, KwaZulu-Natal’ın yemyeşil tepeleri, vadileri ve düzlükleri bu dağ macerası için yeterli bir ödül oluşturuyor. Ayağının su toplamasına kesinlikle değecektir!

Yakındaki Durban’a uçak bileti ara
Andrew ve Emily’nin harikulade ve bağımsız seyahatleriyle maceraları hakkındaki yazılarını seyahat blogları Along Dusty Roads’ta okuyabilirsin. Daha fazla seyahat fikri mi arıyorsun? Aynı ikilinin yürüyüşe yeni başlayacaklar için tavsiyelerine de göz atabilirsin

Yayımlanma tarihi

25/10/2016